Kampania wyborcza z trąbą powietrzną w tle

Kampania wyborcza z trąbą powietrzną w tle
  • Żywioł uszkodził 120 budynków w 42 gospodarstwach. Najwięcej szkód odnotowano w miejscowości Stasin
  • Na pomoc przybyli strażacy, żołnierze WOT oraz przedstawiciele rządu. Premier Mateusz Morawiecki obiecał konkretną pomoc
  • Tuż obok premiera pojawiła się kandydatka PiS do Europarlamentu Elżbieta Kruk. W Stasinie była też kandydatka KE Joanna Mucha

Wczoraj o godz. 12 część mieszkańców gminy Wojciechów przeżyła chwile grozy. Wielka wichura oraz trąba powietrzna niszczyła kolejne domy i gospodarstwa w kilku miejscowościach. Ucierpiały m.in. Stasin, Palikije Drugie, Ignaców, Cyganówka i Olszynka. W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych zostało 120 budynków, jedna osoba została lekko ranna.

Foto: Wojciech Jargiłło / PAP


Beata Mazurek i Beata Szydło

Na miejsce przybyli strażacy, żołnierze WOT oraz władze samorządowe i przedstawiciele rządu. Powołano sztab kryzysowy, a premier Mateusz Morawiecki zaoferował konkretną pomoc. W Stasinie pojawiła się również posłanka Elżbieta Kruk.

„Jestem w miejscowości Stasin, gdzie trwa sztab kryzysowy zwołany w związku z trąba powietrzną, która przeszła przez nasz region. Skala zniszczeń jest bardzo duża, jednak co najważniejsze – nikomu nic się nie stało. Razem z Premierem Mateuszem Morawieckim spotykamy się z poszkodowanymi mieszkańcami, aby dowiedzieć się jakiego wsparcia potrzebują najbardziej” – czytamy na profilu Elżbiety Kruk. 

Pod postem znajdziemy też kilkanaście zdjęć, jak kandydatka, ubrana w strażacką kurtkę, uczestniczy w naradzie ze służbami, które pracują na miejscu. Widzimy też Elżbietę Kruk podczas oglądania szkód, pracy strażaków i rozmów z mieszkańcami. Na końcu jedynka PiS w woj. lubelskim w wyborach do Europarlamentu dziękuję premierowi za szybkie przybycie na miejsce i pomoc poszkodowanym. Część postów kończy jednym z haseł, których używa w kampanii „Silne Lubelskie”.

Dziś na profilu kandydatki pojawił się jeszcze materiał filmowy z wczorajszej wizyty. Pojawiają się tam ujęcia zerwanych dachów, przygniecionych aut oraz wypowiedzi wojewody lubelskiego i samej Elżbiety Kruk. Następnie widzimy ją w otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego, który przyjechał na miejsce z ofertą pomocy dla poszkodowanych.

Na miejsce zdarzenia przyjechała również posłanka PO Joanna Mucha, która kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na jej profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z połamanymi drzewami oraz zerwanymi dachami. Kandydatka nagrała również filmik, na którym widać przypięty mikrofon. Opisała na nim skalę zniszczeń w miejscowości Stasin oraz złożyła deklarację.

„Jestem tutaj. Wiem, że odbywa się spotkanie z rządem. Jestem posłem opozycji. Jestem od tego żeby dopilnować, by wszystkie obietnice, które dzisiaj będą tutaj złożone, zostały przez rząd spełnione. Jeśli będziecie państwo potrzebowali mojej pomocy, proszę o kontakt z moim biurem i z panem wójtem, z którym rozmawiałam” – mówi Joanna Mucha.

Obecność w gminie Wojciechów wicepremier Beaty Szydło i wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek skrytykował inny poseł PO i kandydat w wyborach do PE. – Nawet tragedia ludzka może być świetną okazją do prowadzenia kampanii wyborczej. Najpierw Beata Szydło i Beata Mazurek pojawiły się w Stasinie k. Lublina we wsi zniszczonej przez tornado, a później pojechały robić tweetup kilkanaście kilometrów dalej – napisał na Twitterze Stanisław Żmijan.

Kiedy zapytaliśmy go, czy podobnie ocenia działania Joanny Muchy, polityk stwierdził, że nie widział Muchy na konferencji prasowej. – Nagrywanie filmików z mikrofonem to jednak nie to samo co odrywanie strażaków od ich obowiązków, żeby mieć ładniejsze tło. Politycy powinni mieć wyczucie, kiedy mogą zdziałać coś realnego, a kiedy mogą co najwyżej przeszkadzać. Szczególnie jak są kandydatami w wyborach – dodaje Żmijan.

Sama Joanna Mucha też nie widzi nic złego w swoich działaniach. – Pojechałam, ponieważ uważałam, że trzeba tam być i to zobaczyć. Posłowie opozycji są od tego, by przyglądać się deklaracjom składanym przez rząd. To normalna działalność parlamentarna, nie związana z kampanią wyborczą – przekonuje posłanka.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(sp)


Czytaj więcej…

Kampania wyborcza z trąbą powietrzną w tle

Wczoraj kilka miejscowości w gminie Wojciechów (woj. lubelskie) ucierpiało w wyniku trąby powietrznej. Ponad 100 budynków zostało uszkodzonych, lekkie obrażenia odniosła jedna osoba. Na miejsce przybyli przedstawiciele samorządu i rządu, na czele z …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *