Józef Brynkus: nauczyciele stali się w tej chwili kartą przetargową w …

Józef Brynkus: nauczyciele stali się w tej chwili kartą przetargową w ...
  • Miejskie władze przygotowują bezpłatne aktywności w instytucjach kultury
  • Prezydent Wrocławia zapowiedział, że od poniedziałku wszyscy pracownicy urzędu miejskiego oraz spółek miejskich będą mogli przyjść do pracy z dziećmi
  • Prezydent Krakowa skierował do rodziców uczniów list, w którym przypomina, że rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Sztab kryzysowy, infolinia, koordynatorzy dzielnicowi i spotkania z radami rodziców. Wyszukiwarka strajkujących i niestrajkujących placówek oraz kilkaset instytucji i klubów sportowych z bezpłatnymi aktywnościami dla dzieci i młodzieży – Warszawa czynnie przygotowuje się na planowany strajk nauczycieli – informuje dziennikarz Onetu Piotr Halicki.

W stolicy strajk obejmie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 będzie zamkniętych, bo dyrektor placówki nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych. Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół nie strajkuje i odbywają się w nich lekcje (m.in. 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).

Wyszukiwarka szkół i przedszkoli, które strajkują i nie strajkują jest na stronie http://edukacja.warszawa.pl. Co ważne, 8 kwietnia liczba placówek może się zmienić.

176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to m.in. 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.

Każda z dzielnic, wraz z Biurem Edukacji, gromadzi dane o liczbie wolontariuszy. Zgłaszają się organizacje pozarządowe skupione w Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji, kluby sportowe, harcerze, Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, SGH. To burmistrzowie w porozumieniu z dyrektorami będą delegować wolontariuszy do konkretnych szkół.

Stołeczny Ratusz apeluje o wsparcie również ze strony pracodawców. Chodzi o to, aby, jeśli będą mieli możliwości prawne i lokalowe, zgodzili się na pobyt dzieci z rodzicami w pracy. – My dopuszczamy taką formę w urzędzie miasta, jednostkach i spółkach komunalnych – zapewnia stołeczny Ratusz.

Na czas strajku miasto przygotowało bezpłatne aktywności w miejskich instytucjach kultury, sportu. Wyszukiwarka jest również na www.edukacja.warszawa.pl .

Poza tym w tym tygodniu burmistrzowie spotykają się z dyrektorami i przedstawicielami rad rodziców, aby omówić z nimi wszelkie możliwe działania w dniach strajku. Powołani zostali koordynatorzy dzielnicowi. Rodzice powinni się kontaktować z dyrektorem placówki (bezpośrednio lub przez system elektroniczny).

Wszystkie informacje są na www.edukacja.warszawa.pl oraz w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Więcej szczegółów o tym, jak Warszawa przygotowuje się do strajku w tekście naszego dziennikarza Piotra Halickiego.

Jak wynika z przeprowadzonego referendum strajkowego w Krakowie, do strajku nauczycieli przystąpić zamierza 288 z 315 placówek oświatowych. To zdecydowana większość – informuje dziennikarz Onetu Dawid Serafin.

Z tego powodu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał list do rodziców uczniów.”Gmina Miejska Kraków – podobnie jak wszystkie inne jednostki samorządu terytorialnego w Polsce – nie jest stroną tego sporu. Mając jednakże świadomość, że skutki ewentualnego strajku dotkną najmłodszych mieszkańców naszego miasta, podjąłem szereg działań mających na celu ich zminimalizowanie” – czytamy.

Prezydent Jacek Majchrowski w piśmie odpowiada też rodzicom, którzy pytają co mogą zrobić w przypadku odwołanych zajęć. „Jak przypominał niedawno ZUS, mają oni możliwość wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on bowiem nie tylko wtedy, gdy dziecko zachoruje, ale także w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte. Dotyczy to dzieci w wieku do 8 lat” – wyjaśnia prezydent Krakowa.

Więcej szczegółów o tym, jak Kraków przygotowuje się do strajku w tekście naszego dziennikarza Dawida Serafina.

Z danych przedstawionych przez dolnośląski ZNP wynika, że w planowanym na 8 kwietnia strajku nauczycieli weźmie udział 186 wrocławskich szkół i przedszkoli. – To około 85 proc. wszystkich wrocławskich placówek – mówi w rozmowie z Onetem Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wiadomo, że wrocławskie przedszkola, które przyłączą się do strajku, na czas trwania protestu zostaną zamknięte. Rodzice będą musieli więc zapewnić opiekę swoim pociechom we własnym zakresie.

Jak pisze nasz reporter Tomasz Pajączek, prezydent Wrocławia już w środę przedstawił specjalną ofertę, która ma zminimalizować skutki protestu. Program wsparcia dla szkół zakłada m.in. wyjścia do Aquaparku, Zoo czy Hydropolis – za darmo lub za symboliczną złotówkę. W sumie oferta została przygotowana przez 23 jednostki miejski i organizacje pozarządowe.

Na dodatkowe zajęcia miasto przeznaczyło 500 tys. zł. Z pełną ofertą rodzice mogą zapoznać się w każdej ze szkół. Zamówienia na dodatkowe zajęcia można składać jedynie poprzez dyrektorów placówek.

Jacek Sutryk zapowiedział też, że od poniedziałku wszyscy pracownicy urzędu miejskiego oraz spółek miejskich będą mogli przyjść do pracy z dziećmi. I tak we wszystkie dni, kiedy nauczyciele będą protestować.

Więcej szczegółów o tym, jak Wrocław przygotowuje się do strajku w tekście naszego dziennikarza Tomasza Pajączka.

Władze Tychów apelują do rodziców o pozostawienie dzieci w domach oraz zapewnienie im opieki we własnym zakresie w czasie planowanego strajku nauczycieli. Dla dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, samorząd przygotował jednak ofertę bezpłatnych zajęć pozaszkolnych. Pracownicy tyskiego magistratu w czasie strajku, będą mogli przyjść do pracy z dziećmi – informuje dziennikarz Onetu Paweł Pawlik.

– W związku z nadzwyczajną sytuacją, jaka może nastąpić i brakiem możliwości wcześniejszego ustalenia ostatecznej liczby strajkujących nauczycieli, 8 kwietnia wszystkie zajęcia w szkołach podstawowych i przedszkolach, będą odwołane. Bardzo proszę o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji i pozostawienie dzieci w domach oraz zapewnienie im opieki we własnym zakresie – mówi Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

W mieście spośród 53 placówek, strajku nie będzie tylko w pięciu z nich. To przedszkola nr 1, nr 18, nr 19, szkoła podstawowa nr 36 oraz Zespół Szkół Muzycznych. We wszystkich pozostałych od poniedziałku szykują się duże zmiany.

Jak informują urzędnicy, w szkołach ponadpodstawowych lekcje nie odbędą się, natomiast decyzję o organizacji dodatkowych zajęć dla młodzieży podejmie dyrektor danej szkoły w zależności od możliwości kadrowych. We wtorek (9 kwietnia), jeśli strajk będzie kontynuowany planowane zajęcia i lekcje w szkołach i przedszkolach także się nie odbędą.

– W przypadku szkół i przedszkoli, w których nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, dyrektor placówki zorganizuje, w miarę możliwości, zajęcia świetlicowe dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki we własnym zakresie. Liczba dzieci, jaka będzie mogła uczestniczyć w zajęciach świetlicowych będzie uzależniona od liczby nauczycieli gotowych do pracy – dodaje Gnacik.

Jednak przyjęcie dziecka na te zajęcia będzie wymagało wcześniejszych uzgodnień z dyrektorem. Miejski Zarząd Oświaty zaznacza, że dyrekcja może odmówić przyjęcia dziecka na zajęcia wobec braku opiekuna.

– Poprosiliśmy dyrektorów różnych instytucji kultury i sportu działających w mieście o pomoc i wspólnie przygotowaliśmy ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci – wystawy, warsztaty, spektakle, zwiedzanie teatru i stadionu – to tylko kilka propozycji, z których będą mogły skorzystać dzieci – mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych będą mogli od 9 do 16 za darmo skorzystać z krytej pływalni (uczniowie do 13 roku życia mogą korzystać z pływalni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich).

Pełna oferta zajęć będzie jutro dostępna na stronie tyskich szkół i przedszkoli oraz na stronie urzędu miasta (umtychy.pl) i Tyskim Portalu Oświatowym (oswiata.tychy.pl).

Wychodząc na przeciw, trudnej sytuacji, w której znajdzie się wielu rodziców, tyski magistrat umożliwia przyjście do pracy z dziećmi w czasie protestu. Władze miasta zachęcają do tego również innych pracodawców. – Podjąłem decyzję, że pracownicy urzędu miasta w czasie strajku, będą mogli przyjść do pracy z dziećmi – zapewnia Andrzej Dziuba.

Więcej szczegółów o tym, jak Tychy przygotowują się do strajku nauczycieli w tekście dziennikarza Onetu Pawła Pawlika.

Paweł Pawlik sprawdził także jak sytuacja wygląda w Sosnowcu. Tam do strajku zamierzają przystąpić wszystkie publiczne szkoły i placówki oświatowe. Władze Sosnowca przygotowały specjalną ofertę dla rodziców uczniów, którzy nie są w stanie zapewnić im opieki podczas strajku nauczycieli. 

Na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje przygotowały darmowe zajęcia dla kilkuset dzieci i młodzieży w różnym wieku. Władze miasta deklarują, że w razie potrzeby urzędnicy zajmą się również ewentualnym transportem między placówkami przy wsparciu komunikacji publicznej. 

Do dyspozycji będzie: Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie, Teatr Zagłębia, Muzeum w Sosnowcu, Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek Sielecki, Miejski Klub „Maczki”, Miejski Klub im. Kiepury, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Co ciekawe, swoją pomoc zaoferowały również Wyższa Szkoła „Humanitas” oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Prezydent Sosnowca podjął także decyzję o zorganizowaniu pomocy, z której będą mogli skorzystać pracownicy Urzędu Miejskiego. – Rodzice, którzy nie mogą zapewnić swoim pociechom opieki podczas strajku mogą przyprowadzić dzieci do pracy – deklaruje Chęciński.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu pod numerami telefonów: (32) 296 06 42, 296 06 33, 296 06 34, 296 06 35.

Tekst jest aktualizowany na bieżąco.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(mba)


Czytaj więcej…

Strajk nauczycieli. ZNP nie zgadza się na propozycję rządu [Relacja]

Rząd zapropnował dziś "unowocześnienie systemu gwarantującego podwyżki wynagrodzeń w oświacie". – Propozycja rządu tylko zaognia konflikt, a nie łagodzi – powiedział Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że o innych zmianach w systemie mogą rozmawiać, …

Źródło: Onet.pl

"Kontrakt społeczny dla nauczycieli". Co Beata Szydło proponuje, by …

Wśród państw OECD to jeden z najniższych wskaźników, ale na szarym końcu jesteśmy także w kwestii nauczycielskich pensji. W dodatku z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w praktyce nasi nauczyciele pracują znacznie więcej – średnio 47 …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Strajk nauczycieli. Samorządy przygotowują się do zorganizowania …

Samorządy przygotowują się do zapewnienia dzieciom opieki na czas strajku w oświacie. Według informacji przekazanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w zapowiadanym na poniedziałek strajku weźmie udział blisko 80 proc. ogółu szkół i …

Źródło: Interia

Strajk nauczycieli. Co będą robić dzieci? Samorządy mają plany …

Zajęcia w placówkach kultury, dodatkowe środki, specjalne infolinie i wzmocnione patrole straży miejskiej – tak samorządy chcą radzić sobie ze skutkami strajku nauczycieli. Szkoły powinny same zapewnić opiekę uczniom, ale w wielu strajkuje prawie 100 …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Strajk nauczycieli 2019: postulaty. Jakie są postulaty ZNP? Jakie …

Strajk nauczycieli może rozpocząć się już 8 kwietnia. Postulaty ZNP przedstawione ministerstwu edukacji nie zostały spełnione – twierdzi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sprawdzamy czego domagają się działacze z ZNP, jakie są ich postulaty, …

Źródło: Radio ZET

Strajk nauczycieli w poniedziałek niemal pewny. Rozmowy …

Czy Polacy popierają strajk nauczycieli? Czas na wyniki naszej sondy wśród internautów. Zdaniem 74 proc. ankietowanych nauczyciele nie powinni przyjmować nowej propozycji. Tylko co czwarty nasz internauta jest przekonany, że rządowa oferta powinna …

Źródło: Money.pl

Strajk nauczycieli 2019. Co zawiera propozycja rządu?

Rządowa strona negocjacyjna zaproponowała nowy kontrakt społeczny dla nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy. Związkowcy tę propozycję skrytykowali. „Nie zachodzą żadne okoliczności, które dawałyby nam przesłanki do tego, …

Źródło: rmf24.pl

Zasiłki ZUS i inicjatywy samorządowe. Co musi wiedzieć rodzic, gdy …

Najbliższy poniedziałek – 8 kwietnia – to może być sądny dzień dla uczniów i ich rodziców. Każde z miast szuka własnych sposobów, by im pomóc w czasie strajku nauczycieli. W Krakowie wszyscy urzędnicy mogą przychodzić do pracy z dziećmi. Strajk ma …

Źródło: TVN24

Józef Brynkus: nauczyciele stali się w tej chwili kartą przetargową w …

Jak stwierdził, "problem polega na tym, że nauczyciele stali się w tej chwili kartą przetargową w grze politycznej". – Wydaje się, że rząd nie rozumie sytuacji. Nauczyciele mają niewiele skutecznych form nacisku na stronę rządową. Groźba strajku stała się …

Źródło: Onet.pl

Jak miasta przygotowują się do strajku nauczycieli?

Strajk nauczycieli może rozpocząć się już w poniedziałek. Dotychczasowe rozmowy związkowców z rządem nie przyniosły rezultatu. Z tego powodu niektóre miasta w Polsce zaczęły przygotowywać się do protestów. Jak sytuacja wygląda m.in. w Warszawie, …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *