Jej zdjęcie obiegło świat. Kim jest kobieta w bieli, która stała się …

Jej zdjęcie obiegło świat. Kim jest kobieta w bieli, która stała się ...
  • Omar Baszir rządził krajem od 1989 r. Sam doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu
  • Minister obrony zapowiedział, że po dwuletnim okresie rządów wojskowych odbędą się „wolne i sprawiedliwe wybory”
  • W Sudanie od grudnia trwają protesty przeciw rosnącym cenom i brakom żywności. Ich główny organizator – Związek Zawodowy Pracowników i Wolnych Zawodów – wyraził sprzeciw wobec puczu i wezwał do dalszych demonstracji

Szef resortu w nadawanym na żywo w telewizji wystąpieniu ogłosił „upadek reżimu” i zapowiedział, że pod koniec dwuletniego okresu przejściowego odbędą się „wolne i sprawiedliwe” wybory.

Minister ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone. Generał ogłosił też zawieszenie broni w całym państwie oraz wprowadzenie na miesiąc godziny policyjnej. Minister poinformował również o rozwiązaniu rządu i parlamentu.

Źródła agencji Reutera twierdzą, że główny organizator trwających od grudnia protestów – Związek Zawodowy Pracowników i Wolnych Zawodów – nie zgadza się z działaniami ministra obrony i wzywa naród do dalszych demonstracji. Organizatorzy zapowiadali, że nie zgodzą się na wojskowe rządy.

AP podaje, że przed budynkiem ministerstwa obrony zebrało się kilkadziesiąt tysięcy protestujących. Siedzący protest w tym miejscu rozpoczął się w sobotę.

Wcześniej telewizja Al-Arabija informowała, że po blisko 30 latach władzy prezydent Sudanu ustąpił ze stanowiska, a w kraju trwa zamach stanu i dochodzi do aresztowań. Kiedy w mediach pojawiły się doniesienia o odejściu Baszira, zebrany pod budynkiem ministerstwa tłum zaczął tańczyć, śpiewać i skandować.

Początkowo trwające od połowy grudnia protesty w Sudanie spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto domagać się dymisji rządzącego krajem Baszira.

Były to największe protesty podczas jego rządów. Zginęło w nich kilkadziesiąt osób. Siły bezpieczeństwa używały wobec uczestników akcji gazu łzawiącego, gumowych kul, żywej amunicji oraz pałek.

Omar Baszir był prezydentem Sudanu od czerwca 1989 r. Sam doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu. Za jego rządów w 1991 r. w kraju zostało wprowadzone prawo szariatu. W 2011 r. w wyniku porozumienia kończącego trwającą od lat 80. wojnę domową, doszło do secesji Sudanu Południowego.

W 2012 r. prezydent został ciężko ranny, po tym jak jego pojazd opancerzony został ostrzelany z wyrzutni RPG. Baszir oświadczył wówczas, że za atakiem stoją Amerykanie, a on sam „nie ugnie się przed nikim”. W ostatnich wyborach w 2015 r. zdobył ponad 94 proc. głosów, zapewniając sobie kolejną, pięcioletnią kadencję.

(mt)

(PG)


Czytaj więcej…

Prezydent zatrzymany, granice zamknięte. Władzę w Sudanie

Protesty w Sudanie rozpoczęły się 19 grudnia 2018 roku. Łącznie zginęło w nich 49 osób, z czego 11 w ostatni wtorek. Początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto żądać dymisji Baszira.

Źródło: TVN24

Jej zdjęcie obiegło świat. Kim jest kobieta w bieli, która stała się …

Jestem dumna, że dzięki mojemu zdjęciu cały świat dowiedział się o rewolucji w Sudanie – powiedziała 22-letnia Alaa Salah. Jej zdjęcie – w białej szacie na czele protestującego tłumu – obiegło świat jako symbol sprzeciwu sudańskich kobiet, walczących o …

Źródło: TVN24

Sudan: Koniec dyktatora. Czego początek?

Omar Baszir był na Zachodzie izolowany (ostatnio umiarkowanie), w innych regionach świata nawet składał bezkarnie wizyty (w Rosji, Katarze, Syrii czy nawet w RPA). Awad ibn Auf, jak pisał redagowany w Europie portal „Sudan Tribune", był uważany przez …

Źródło: Rzeczpospolita

Zamach stanu w Sudanie. Prezydent odsunięty od władzy po 30 latach

Sam doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu; Minister obrony zapowiedział, że po dwuletnim okresie rządów wojskowych odbędą się "wolne i sprawiedliwe wybory"; W Sudanie od grudnia trwają protesty przeciw rosnącym cenom i brakom żywności.

Źródło: Onet.pl

Wojskowy zamach stanu w Sudanie. Prezydent Omar al-Baszir …

Prezydent Sudanu Omar Baszir został zatrzymany i będzie przebywał "w bezpiecznym miejscu" – poinformował w czwartek minister obrony tego kraju gen. Awad Mohamed Ahmed ibn Auf. Oświadczył, że krajem przez dwuletni okres przejściowy będzie …

Źródło: Wiadomości RadioZet

Zamach stanu w Sudanie: prezydent Baszir ustąpił?

Po blisko 30 latach władzy prezydent Sudanu Omar Baszir ustąpił ze stanowiska; w kraju trwa zamach stanu i dochodzi do aresztowań – podała w czwartek telewizja Al-Arabija. Reuters podkreśla, że brak jest jeszcze potwierdzenia tych doniesień.

Źródło: Defence24

Koniec 30 lat rządów. Zamach stanu w Sudanie

Po niemal 30 latach władzy Omar Baszir ustąpił ze stanowiska prezydenta Sudanu. Stacja Al-Arabija podaje, że doszło do zamachu stanu i aresztowań, ale światowe agencje nie potwierdziły jeszcze tych doniesień. Głosuj. Głosuj. Podziel się. 24. Na ulicach …

Źródło: Wirtualna Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *