Jan Izydor Sztaudynger zażartował z gimnazjalistów

Jan Izydor Sztaudynger zażartował z gimnazjalistów

"Życie mnie mnie!": Testy gimnazjalne z języka polskiego hitem internetu

Ostatnie testy gimnazjalne stały się tematem numer jeden. A wszystko za sprawą 3-wyrazowej fraszki, która sprawiła uczniom nie lada kłopot. Jej autor ma jednak w dorobku utwory o znacznie cięższym kalibrze. I właśnie odkryli go uczniowie.GłosujGłosuj


Podziel się

OpinieMemy, niczym wirus rozeszły się po facebookowych tablicach uczniów gimnazjum (memy.pl)

Chwilę po egzaminach pojawiło się mnóstwo zabawnych memów, które wyśmiały tegoroczne pytanie z języka polskiego. Nikt chyba nie przypuszczał, że pewien nieżyjący krakowski autor pojawi się na setkach facebookowych tablic i portali internetowych.

Utwór o tytule „Skargi zmiętego” brzmiał następująco:

„Życie mnie
Mnie!”.

Na podstawie krótkiej fraszki uczniowie musieli wskazać, które stwierdzenie jest zgodne z sensem słów autora. Mieli do wyboru trzy opcje:

1.Trudy codziennej egzystencji są łatwe do przezwyciężenia
2.Życie polega na unikaniu cierpień
3.Człowiek nieustannie mierzy się z przeciwnościami losu. (prawidłowa odpowiedź)

memy.pl


Podziel się

Ale kim właściwie jest autor tak nietypowej liryki? Jan Izydor Sztaudynger, bo o nim mowa, to autor żyjący w latach 1904-1970 w Krakowie. Jego humorystyczne i często niepoprawne politycznie utwory zasługują na szczególną uwagę. Oto co m.in. stworzył:

On gotyk, ona barok.
Renesans zjawi się za rok.
– czytamy w jednym z tomów. A dalej:

Jeśli nie chcesz mojej zguby,
Daj mi banknot, ale gruby.

100% – kociak.
Na widok spodni
Gotowa do zbrodni.

Do dzieła!
I majtki zdjęła.

Domena publiczna


Podziel się

Jego krótkie, acz niekiedy bardzo uszczypliwe utwory, wywołuję uśmiech na twarzy, ale budzą też sporo kontrowersji. Jan Izydor Sztaudynger najwyraźniej cenzurę miał za nic. Za jego życia fraszki były publikowane w prasie. Potem wydano kilka tomów fraszek, a wszystkie w tytule zawierały słowo klucz: „Piórka” (tak nazywał swoje wiersze).

W Polsce spuścizną artystyczną zajmuje się Wydawnictwo Literackie, które publikuje dzieła autora od 1956 r.

Na moje pytanie o nagły wzrost popularności krakowskiego poety, pracownica wydawnictwa, Agnieszka Minkiewicz była zaskoczona. Przyznała, że choć autor nigdy nie należał do poczytnych, to wydawnictwu zawsze zależało na jego publikacji.

-To autor prestiżowy, więc i nakład jego tomów nigdy nie był wysoki. Ale sprzedaż jak na poezję jest bardzo dobra, część z tomów doczekała się dodruków – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską*.

Zobacz też: Oddał życie, walcząc o Polskę. Krzysztof Kamil Baczyński przerósł legendą własnego ojca

Czyżby zatem pojawił się nowy literacki trend, który poskutkuje wzrostem czytelnictwa? W końcu młodzi lubią to, co krótkie i zabawne. Fraszki Sztaudyngera mogą zatem stać się odpowiedzią na szybkie czasy i znaleźć miejsce w sercu czytelników. Oby tym razem za śmiesznymi memami poszło też prawdziwe zainteresowanie autorem. Naszej polskiej kulturze dobrze to zrobi.

*
Przepraszamy panią Agnieszkę Minkiewicz za przeinaczenie jej wypowiedzi w pierwszej wersji tekstu i użycie słowa „niszowy” w miejscu „prestiżowy”.

Polub WP Książki


Czytaj więcej…

Jan Izydor Sztaudynger zażartował z gimnazjalistów

Testy gimnazjalne to ostatnio gorący temat. Ręka do góry, kto zna postać Jana Izydora Sztaudyngera. Rzucacie jego fraszkami na prawo i lewo czy podobnie jak większość tegorocznych gimnazjalistów nie znacie jego twórczości? W ostatnich dniach …

Źródło: Lubimyczytac.pl

"Życie mnie mnie!": Testy gimnazjalne z języka polskiego hitem …

Ale kim właściwie jest autor tak nietypowej liryki? Jan Izydor Sztaudynger, bo o nim mowa, to autor żyjący w latach 1904-1970 w Krakowie. Jego humorystyczne i często niepoprawne politycznie utwory zasługują na szczególną uwagę. Oto co m.in. stworzył:.

Źródło: Wirtualna Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *