Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Co jest "iksem"? Czy można …

Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Co jest "iksem"? Czy można ...

Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

 

Trzeba wziąć dokument tożsamości

 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości – dowód osobisty, a także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

 

W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

 

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Wybranych zostanie 52 europosłów

 

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

 

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

 

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 – Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 – Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 – Kukiz’15.


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak głosować? Jaki …

Wielkie odliczanie trwa: już jutro, 26 maja, wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego! Na RMF 24 odpowiadamy tymczasem na najważniejsze – techniczne – pytania dot. głosowania. W jaki sposób oddać ważny głos? Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Źródło: RMF 24

Wybory do Parlamentu Europejskiegojak zagłosować, aby oddać …

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już …

Źródło: polsatnews.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować, ilu …

… każda osoba, która do dnia wyborów ukończyła 18 lat, posiada czynne prawo wyborcze i na stałe mieszka w Polsce, a także jest wpisana do miejscowego spisu wyborców może oddać głos na swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Newsweek Polska

Wybory do Europarlamentu 2019. Jak głosować? Jakie dokumenty …

Będą na niej wypisani kandydaci, którzy startują w danym okręgu wyborczym. Żeby oddać ważny głos, wystarczy postawić znak X, w obrębie kratki, przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować. W wyborach do Parlamentu Europejskiego znak X …

Źródło: Wirtualna Polska

Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Co jest "iksem"? Czy można …

Wyborca, który chce oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wrzucając … niewidoczna. Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące wyborów do europarlamentu i przebiegu głosowania.

Źródło: TVN24

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać głos, aby …

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 wyborców; wybory odbędą się w 27 286 obwodach głosowania. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym ze 203 obwodów głosowania …

Źródło: m.niezalezna.pl

Eurowybory 2019. Jak oddać ważny głos? Godziny i zasady …

Eurowybory 2019. Jak oddać ważny głos? Godziny i zasady głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego …. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi wyniki eurowyborów 2019 w Polsce najpóźniej w środę. W Polsce wybieramy 52 europosłów.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować

możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek możesz złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możesz głosować …

Źródło: Gazeta Pomorska

Eurowybory 2019. Głosowanie ruszyło o 7.00 i potrwa do 21.00

O godzinie 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W całym kraju … Do głosowania, które potrwa do godziny 21.00, jest uprawnionych blisko 30 milionów Polaków. Fullscreen. Play …. W Polsce wybieramy 52 europosłów. Jeden mandat …

Źródło: Nysa NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *