Jak głosowała Europa? Zobacz exit polls i wstępne wyniki

Jak głosowała Europa? Zobacz exit polls i wstępne wyniki

Zgodnie z prognozą Parlamentu Europejskiego, podział miejsc w europarlamencie zapowiada się następująco:

Europejska Partia Ludowa – 178 mandatów, Partia Europejskich Socjalistów – 152 mandaty, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy  – 108 mandatów, Zieloni – 67 mandatów, Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – 61 mandatów, Europa Narodów i Wolności – 55 mandatów, Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej – 53 mandaty, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica – 39 mandatów.

Nieco ponad czterdziestu posłów ma się znaleźć w najmniejszych ugrupowaniach lub pozostać niezrzeszonymi.Poniżej publikujemy wyniki exit polls i wstępne wyniki z poszczególnych państw Unii Europejskiej.

 

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) kanclerza Sebastiana Kurza wyraźnie prowadzi w wyborach do PE przed opozycyjną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe); Austriacka Partia Wolności (FPOe) jest na trzecim miejscu – informuje APA, podając prognozę na podstawie sondaży. Według tej prognozy swoich przedstawicieli wprowadzą do PE także Zieloni i NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne). W PE nie będzie natomiast europosła ugrupowania TERAZ – Lista Pilza.

Prognoza przewiduje 34,5 proc. głosów dla OeVP, 23,5 proc. dla SPOe, 17,5 dla FPOe, 13,5 dla Zielonych i 8 proc. dla NEOS.

Jeśli potwierdzą się te wyniki, OeVP zdobędzie 7 mandatów w PE – o dwa więcej niż ma ich obecnie. SPOe pozostanie przy 5 mandatach, a FPOe będzie miała 3 – o 1 mniej niż dotychczas. Zieloni stracą 1 mandat (dotychczas mieli 3), a NEOS pozostanie przy 1.

Frekwencja wyborcza przekroczyła 50 proc.

Partia Kurza prowadzi w wyborach do europarlamentu

Według pierwszych sondaży, w wyborach federalnych w Belgii najsilniejszą partią polityczną we Flandrii pozostaje flamandzka partia prawicowa Nowy Sojusz Flamandzki (NV-A). W Walonii prowadzą socjaliści, ale tuż za nimi jest Ruch Reformatorski.

Z wstępnych sondaży opublikowanych przez „Le Soir” wynika, że Nowy Sojusz Flamandzki zdobył we Flandrii 26,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła skrajnie prawicowa, eurosceptyczna partia Vlaams Belang (18,2 proc.). W wyborach przed 5 laty miała ona 5,9 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach we Flandrii znaleźli się Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V) – 14,7 proc. i Open VLD – 12,3 proc. Socjaliści zdobyli 9,9 proc., a Zieloni 10,3 proc.

W regionie Walonii, jak wynika z sondaży „Le Soir”, prowadzi Partia Socjalistyczna z 24 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Ruch Reformatorski (MR), do którego należy premier Charles Michel, z wynikiem 23,2 proc. Na trzecim miejscu jest Ecolo, z wynikiem 15,1 proc.

Pierwsze sondaże exit polls, które ukazały się w Bułgarii wbrew zakazowi komisji wyborczej w niedzielę po południu, potwierdzają prognozy publikowane w połowie tygodnia: w wyborach do PE przy niskiej frekwencji prowadzi centroprawicowa partia GERB premiera Bojko Borisowa.

Według dwóch sondaży GERB otrzymał ok. 30 proc., na drugim miejscu jest lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii z ok. 25 proc. Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód otrzymał 11-13 proc. Z pewnością do Parlamentu Europejskiego z ok. 7-8 proc. wejdzie nacjonalistyczna partia WMRO wicepremiera Krasimira Karakaczanowa. Na granicy progu wyborczego jest koalicja Demokratyczna Bułgaria, w której skład wchodzi tzw. stara centroprawica – spadkobierczyni pierwszych partii centroprawicowych, powstałych tuż po transformacji politycznej w 1989 r.

Frekwencja wyborcza była zgodnie z przewidywaniami niska – trzy godziny przed zakończeniem głosowania wyniosła 24,7 proc.

Rządząca w Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) poniosła w wyborach do PE straty, ale uzyskała najlepszy rezultat – 23,43 proc. – wynika z opublikowanych przez chorwacką telewizję sondaży exit poll.

Jeśli potwierdzi się ten wynik, HDZ będzie miała w PE cztery mandaty, a opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji z 18,4 proc. głosów – trzy mandaty. Według sondaży jeden mandat przypadnie eurosceptycznemu, populistycznemu ugrupowaniu Żywy Mur (6,5 proc. głosów).

Miejsce w europarlamencie niespodziewanie zapewnił sobie kandydat niezależny Mislav Kolakuszić, zdobywając 8,2 proc. głosów. Na jeden mandat może też liczyć według sondaży eurosceptyczne ugrupowanie Suwereniści (6,4 proc.) i lewicowo-liberalna Koalicja Amsterdamska (5,6 proc.).

W poprzednich wyborach do europarlamentu HDZ zdobyła 41,4 proc. głosów, co przełożyło się na sześć z przypadających Chorwacji 11 mandatów. Na drugim miejscu byli socjaldemokraci (4 mandaty), a jeden mandat przypadł partii ekologów ORaH.


Źródło: PAP/EPA / EPA/ANTONIO BAT
Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović przy urnie wyborczej

Na Cyprze w wyborach do PE zwyciężyło konserwatywne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) z wynikiem 29 proc. Na drugim miejscu plasuje się Postępowa Partia Ludu Pracującego (Akel) z poparciem 27 proc. – podała agencja CNA po przeliczeniu wszystkich głosów.

Oba ugrupowania będą więc miały po dwóch europosłów. Mimo wygranej DISY straciła w porównaniu z poprzednimi wyborami z 2014 roku, gdy miała 34,8 proc. poparcia.

Trzecie miejsce zajęła nacjonalistyczna, centrowa Partia Demokratyczna (Diko), którą poparło 14 proc. wyborców. Lewicowy Ruch na Rzecz Socjaldemokracji (Edek) pokonał neonazistowską Partię Elam, uzyskując 11 proc. głosów w stosunku do jej 8 proc, i tym samym eliminując ją z walki o mandat w PE. Diko i Edek będą miały po jednym eurodeputowanym.

Według doniesień mediów mandat zdobył cypryjski Turek Niyazi Kizilyurek, kandydat Akel, i został tym samym pierwszym turecko-cypryjskim europosłem.

Frekwencja na Cyprze wynosiła 42,8 proc. W niedzielę na Cyprze głosowało w sumie 68,6 tys. cypryjskich Greków, uprawnionych do tego obywateli UE oraz Turków cypryjskich zamieszkałych na południu wyspy, na terenie kontrolowanym przez Republikę Cypryjską, oraz 5 604 Turków cypryjskich zamieszkałych w nieuznawanej przez nikogo oprócz Turcji Tureckiej Republice Cypru Północnego.


Źródło: PAP/EPA / EPA/KATIA CHRISTODOULOU
Na Cyprze w eurowyborach zwyciężyło konserwatywne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY)

Duńska Partia Socjaldemokratyczna wygrała wybory do PE w Danii, otrzymując 22,2 proc., na drugim miejscu jest Duńska Partia Liberalna (Venstre) z 20,3 proc. Jedynie 14,5 proc. otrzymała eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa – wynika z badania exit poll ośrodka Megafon.

Socjaldemokraci mogą liczyć na trzy mandaty, podobnie Venstre premiera Larsa Lokke Rasmussena. Zaledwie dwa mandaty przypadną Duńskiej Partii Ludowej, która była zwycięzcą wyborów do PE sprzed pięciu lat, zdobywając niemal 27 proc. oraz cztery mandaty.

Oglądaj

Exit poll: zwycięstwo prawicy nad partią Macrona

Wideo: Reuters
Exit poll: zwycięstwo prawicy nad partią Macrona

Prounijna Koalicja Narodowa wygrała eurowybory w Finlandii. Na kolejnych miejscach są Zieloni i socjaldemokraci. Nacjonalistyczna partia Finowie nie wprowadzi więcej niż obecnie posłów do PE – wynika z wstępnych danych po przeliczeniu 98 proc. głosów.

Według danych publikowanych na żywo przez serwis internetowy fińskiego ministerstwa sprawiedliwości, 10 na 13 fińskich mandatów w Parlamencie Europejskim przypadnie ugrupowaniom prounijnym. Najwięcej głosów zebrała liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), która od 20 lat nieprzerwanie wygrywa fińskie eurowybory. Partia, przynależąca do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w nowym PE najprawdopodobniej utrzyma swoich dotychczasowych trzech deputowanych. Na KOK według przewidywań Yle głosował co piąty wyborca (ok. 20,5 proc.).

Według mediów największym zwycięzcą wyborów jest Zielona Unia (VIHR), która z ok. 16-proc. wynikiem zanotowała najwyższe historyczne poparcie. Jako jedyna partia zwiększy liczbę eurodeputowanych w nowym PE (do dwóch).

Fińska Partia Socjaldemokratyczna (SDP), która wygrała ostatnie kwietniowe wybory parlamentarne i jest w trakcie tworzenia nowego lewicowo-liberalnego rządu, zajęła w eurowyborach trzecie miejsce (ok. 15 proc.), utrzymując swoich dwóch przedstawicieli w PE.

Na czwartym miejscu znalazła się eurosceptyczna i narodowo-konserwatywna partia Finowie (PS), która zebrała niecałe 14 proc. głosów. Tym samym będzie mieć jak dotychczas swoich dwóch deputowanych w PE. Niektóre wcześniejsze sondaże przypisywały temu ugrupowaniu wynik o kilka punktów procentowych wyższy i nawet trzy mandaty w PE, szczególnie że partia ta zaledwie kilkoma tysiącami głosów przegrała z SDP niedawne wybory krajowe.


Źródło: PAP/EPA / EPA/JARNO KUUSINEN
Wybory w Finlandii zwyciężyła liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK)

Liberalna partia Centrum Finlandii (KESK) premiera Juhy Sipili, która przegrała także ostatnie fińskie wybory parlamentarne, uzyskała również słabszy wynik w eurowyborach (ok. 13,5 proc.) i straciła jeden mandat w PE. W nowym PE będzie ją reprezentować dwóch deputowanych. Po jednym mandacie ma przypaść jak obecnie Związkowi Lewicowemu (VAS) oraz reprezentująca szwedzką mniejszość Szwedzkiej Partii Ludowej (RKP), na które głosowało odpowiednio ok. 6,5 proc. oraz ok. 5 proc.

Według wstępnych danych ministerstwa sprawiedliwości łączna frekwencja w wyborach wyniosła 47,7 proc. (w 2014 r. – 41 proc.). W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych niewiele ponad miesiąc temu głosowało 72 proc. wyborców.

Według sondaży exit polls zwyciężył Front Narodowy, uzyskując 24,2 procent głosów. Tym samym skrajnie prawicowej partii Marine Le Pen przypadają 24 mandaty w europarlamencie. Na drugim miejscu plasuje się partia prezydenta Emmanuela Macrona La République en Marche, która zdobyła 22,5 procent głosów i 23 mandaty. Trzecie miejsce zajmuje ugrupowanie Europejska Ekologia – Zieloni (EELV) z 13 proc. głosów.

Centroprawicowi Republikanie (LR) uzyskali między 8 a 9 proc. głosów i przypadnie im zapewne 8 miejsc w parlamencie Europejskim. Partia Socjalistyczna (PS) i skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona (LFI) otrzymały od 6,2 do 7 proc. głosów i może im przypaść od pięciu do ośmiu miejsc.

We Francji, która tym razem cała jest jednym okręgiem wyborczym, głosowano na 34 listy krajowe partii i ugrupowań. Żeby wejść do Parlamentu Europejskiego, trzeba przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Głosować mogli zapisani na listy wyborcze Francuzi w wieku co najmniej 18 lat. Jest ich obecnie 47,1 mln.

Oglądaj

Skrajna prawica zwycięża we Francji

Wideo: TVN24 BiS, Reuters
Skrajna prawica zwycięża we Francji

W Grecji w wyborach do Parlamentu Europejskiego główna partia opozycyjna Nowa Demokracja (ND) uzyska według sondaży exit poll od 32 do 36 proc. głosów i wyprzedzi rządzącą lewicową Syrizę, którą popiera od 25 do 29 proc. wyborców.

Liczba uzyskanych głosów przyniesie ND osiem lub dziewięć mandatów, podczas gdy Syriza uzyska sześć lub siedem. Na trzecim miejscu plasuje się socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal), który otrzyma od 7 do 9 proc. głosów (dwa lub trzy mandaty). Neonazistowski Złoty Świt i Komunistyczna Partia Grecji (KKE) otrzymają od 5 do 7 proc. głosów (jeden lub dwa mandaty).

Istnieje możliwość, że do PE dostanie się również po jednym kandydacie z dwóch innych greckich ugrupowań: prorosyjskiej nacjonalistycznej partii Greckie Rozwiązanie oraz DiEM25 (Ruchu Paneuropejskiego na Rzecz Demokratyzacji Unii Europejskiej) byłego kontrowersyjnego ministra finansów Grecji Janisa Warufakisa, który pod hasłem walki z mizantropią, ksenofobią i nacjonalizmem wystawił kandydatów w 11 krajach UE. Obie te partie zdobędą od 2,5 do 4,5 proc. głosów.

W Grecji obowiązuje trzyprocentowy próg wyborczy.

Oglądaj

Socjaliści Pedro Sancheza zwyciężają wybory w Hiszpanii

Wideo: Reuters
Socjaliści Pedro Sancheza zwyciężają wybory w Hiszpanii

Z szacunkowych wyników dla telewizji TVE wynika, że niedzielne głosowanie do PE wygrali w Hiszpanii rządzący krajem socjaliści (PSOE). Ugrupowanie premiera Pedro Sancheza zdobyło według badania GAD3 30,3 procent poparcia i zapewniło sobie 18 miejsc w europarlamencie, czyli o cztery więcej niż w poprzedniej kadencji.

Drugie miejsce zdobyła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która do czerwca 2018 roku sprawowała władzę w Hiszpanii. Ugrupowanie kierowane przez Pablo Casado, wchodzące w skład Europejskiej Partii Ludowej, uzyskało według szacunkowych danych 19,5 proc. poparcia i 11-12 mandatów do europarlamentu. Wcześniej miało ich 16.

Na trzecim miejscu uplasowali się liberalni Ciudadanos, wchodzący do frakcji ALDE. Partia Alberta Rivery uzyskała 14,2 proc. poparcia, zapewniając sobie 8 miejsc w Parlamencie Europejskim. Wcześniej miała ich zaledwie dwa. Kolejne miejsce zdobyła skrajnie lewicowa Unidas Podemos. Ugrupowanie kierowane przez Pablo Iglesiasa wprowadziło do europarlamentu siedmiu reprezentantów dzięki poparciu 11,8 proc. głosujących. W poprzedniej kadencji PE partia ta miała pięć mandatów.


Źródło: PAP/EPA / EPA/Victor Lerena
Najlepszy wynik w Hiszpanii osiągnęła PSOE premiera Pedro Sancheza

 

Po raz pierwszy do PE wejdzie uznawany za radykalnie prawicowy Vox. Partia Santiago Abascala uzyskała 4-5 mandatów. Poparło ją 8,2 proc. uczestników głosowania. Swoją reprezentację w europarlamencie będą mieć również separatyści z Katalonii. Mandat do PE zdobyli były premier regionu Carles Puigdemont, ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości w Belgii, a także jego były zastępca Oriol Junqueras, który od 2018 roku jest osadzony w więzieniu za współorganizację nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku.

Według GAD3 JxCat otrzymał poparcie na poziomie 4,8 proc., zapewniając sobie 2-3 mandaty w PE, a blok Teraz Republiki dzięki poparciu 3,5 proc. głosujących zdobył dwa mandaty.

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROWYBORACH W HISZPANII >>>

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu. Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w czwartkowym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry’ego Baudeta. W marcu w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD – 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) – 4, FvD – 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa – 1.

Oglądaj

Według sondazy Zieloni mogą liczyć na 22 deputowanych

Wideo: Reuters
Według sondazy Zieloni mogą liczyć na 22 deputowanych

Na Litwie z przypadających jej 11 mandatów w Parlamencie Europejskim najwięcej – trzy – zdobyli opozycyjni konserwatyści Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – wskazują prawie pełne wyniki głosowania.

Po dwa mandaty przypadły rządzącemu ugrupowaniu Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) oraz Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP).

Trzy ugrupowania zdobyły po jednym mandacie: Partia Pracy (PP), Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) i Litewski Ruch Liberałów. Jeden mandat wywalczył też komitet społeczny posłanki Auszry Maldeikiene.

Według sondażu exit poll blok niemieckich partii chadeckich CDU/CSU zdobył najwyższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego – 28 proc. Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni, na których głosowało 22 proc. obywateli RFN.

Trzecie miejsce na podium należy do SPD z 15,5-procentowym poparciem. Narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła 10,5 proc. głosów. Postkomunistyczną partię Lewica wybrało 5,5 proc. Niemców, tyle samo co liberalną FDP.

W RFN w wyborach europejskich nie obowiązuje próg wyborczy, w związku z tym do PE wejdą też przedstawiciele mniejszych ugrupowań. Na mandaty mogą liczyć Freie Waehler (Wolni Wyborcy) – 2,1 proc., satyryczna Die Partei (2,6 proc.), i Partia Ochrony Zwierząt – 1,4 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła 59 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROWYBORACH W NIEMCZECH >>>

Oglądaj

Chadecja wygrywa, ale to Zieloni zyskują najwięcej

Wideo: TVN24 BiS
Chadecja wygrywa, ale to Zieloni zyskują najwięcej

W wyborach do europarlamentu nad Wisłą zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 43,1 procent – wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 38,4 procent głosów. Z sondażu wynika też, że do Parlamentu Europejskiego dostała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,7 procent i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 6,2 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROWYBORACH W POLSCE >>>

Niedzielne głosowanie do europarlamentu wygrała rządząca od 2015 roku Partia Socjalistyczna (PS). Ugrupowanie premiera Antonia Costy zdobyło według badania sondażowego telewizji SIC 30,9-34,9 proc. głosów i może zapewnić sobie od ośmiu do dziewięciu mandatów.

Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD). Największe ugrupowanie portugalskiego parlamentu, wchodzące w skład frakcji europejskich ludowców, otrzymało od 21,8 do 25,8 proc. poparcia i od sześciu do siedmiu miejsc w PE.

Trzecią siłą polityczną niedzielnego głosowania był w Portugalii Blok Lewicy (BE). Radykalnie lewicowe ugrupowanie zdobyło 8,5-11,5 proc. poparcia, co oznacza, że będzie mieć od dwóch do trzech deputowanych w PE. Od jednego do dwóch miejsc w europarlamencie zdobyła też koalicja komunistów i Zielonych o nazwie CDU, a także chadecko-ludowy blok CDS-PP. Poparło je odpowiednio 5,3-8,3 proc. oraz 4,7-7,3 proc. głosujących. Na jeden lub dwa mandaty może też liczyć lewicowa partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Poparło ją w niedzielę od 4,3 do 7,3 proc. uczestników wyborów.

Niespodzianką może być jedna z najniższych w ostatnich latach frekwencja w wyborach w Portugalii, szacowana wstępnie na 30 proc.

Liberalna, proeuropejska Progresywna Słowacja prezydent Zuzanny Czaputovej zwyciężyła wybory do Parlamentu Europejskiego na Słowacji – wskazują oficjalne wyniki wyborów.

Na partię Czaputovej głos oddało 20,1 proc. wyborców. Drugie miejsca zajmuje rządzący SMER z wynikiem 15,7 proc. Skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja zdobyła trzecie miejsce z wynikiem 12.1 proc.

Rządzący Szwecją socjaldemokraci zwyciężyli w niedzielnych wyborach do PE i zdobyli 25,1 proc. głosów. Na drugim miejscu jest liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, która otrzymała 17,6 proc. głosów – wynika z exit pollu telewizji publicznej SVT. Na trzecim miejscu uplasowała się eurosceptyczna partia Szwedzcy Demokraci, na którą głosowało 16,9 proc. wyborców.

Wynik Szwedzkich Demokratów oznacza wzrost poparcia o 7,2 proc. w porównaniu z poprzednimi wyborami do Parlamentu Europejskiego

Według wyników Narodowego Biura Wyborczego, które policzyło 99 proc. głosów, na Węgrzech eurowybory wygrywa rządząca partia Fidesz premiera Viktora Orbana, uzyskując 52,1 procent głosów. Drugie miejsce z 16,3 proc. zdobyła Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, co przełożyło się na 4 mandaty.

Do PE po raz pierwszy weszła liberalna partia Momentum z 9,9 proc. głosów (2 mandaty), a po 1 mandacie zdobyły koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog (6,7 proc. głosów) oraz narodowy Jobbik (6,6 proc.).

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROWYBORACH NA WĘGRZECH >>>

Oglądaj

Fidesz Viktora Orbana zwycięzcą eurowyborów na Węgrzech

Wideo: Reuters
Fidesz Viktora Orbana zwycięzcą eurowyborów na Węgrzech

Skrajnie prawicowa Liga wicepremiera Matteo Salviniego wygrała we Włoszech niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając według exit polls od 26 do 31 procent głosów – to sondaże podane przez telewizję RAI tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 23.

Według sondaży exit poll na drugim miejscu jest opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna, która uzyskała od 21 do 25 procent głosów. Drugie ugrupowanie koalicji rządowej, Ruch Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio, otrzymało od 18,5 do 22,5 procent głosów.

Frekwencja we Włoszech wyniosła około 50,4 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROWYBORACH WE WŁOSZECH >>>

Oglądaj

Liga wygrywa wybory do europarlamentu

Wideo: Reuters
Liga wygrywa wybory do europarlamentu

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla 27 krajów (bez Wielkiej Brytanii) wyniosła blisko 51 proc. przed godz. 20. To najwięcej od 20 lat – podał w niedzielę w Brukseli rzecznik Parlamentu Europejskiego, Jaume Duch.

Ze swoich praw wyborczych jako pierwsi mogli skorzystać mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie głosowanie odbyło się już w czwartek, dzień później do urn poszli Irlandczycy, a w sobotę Łotysze, Maltańczycy i Słowacy. W Czechach głosowanie, które rozpoczęło się w piątek, zakończyło się w sobotę o godz. 14 – jest to jedyny kraj w UE, w którym eurowybory rozłożone są na dwa dni. W niedzielę lokale wyborcze otwarto w pozostałych państwach członkowskich, w tym w Polsce. Najdłużej głosowanie potrwa we Włoszech, gdzie ze swojego prawa wyborczego będzie można skorzystać do godziny 23.

Mieszkańcy UE wybrali 751 europosłów, ale jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE liczba ta spadnie do 705. 46 miejsc zniknie, a 27 zostanie rozdzielonych między 14 państw członkowskich, żeby poprawić proporcje populacji kraju do liczby mandatów, jakie mu przysługują. Polska ma na tym zyskać jednego dodatkowego deputowanego.

Oglądaj

Co dalej w Brukseli po wyborach?

Wideo: TVN24 BiS
Co dalej w Brukseli po wyborach?


Czytaj więcej…

Jak głosowała Europa? Zobacz exit polls i wstępne wyniki

W regionie Walonii, jak wynika z sondaży "Le Soir", prowadzi Partia Socjalistyczna z 24 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Ruch Reformatorski (MR), do którego należy premier Charles Michel, z wynikiem 23,2 proc. Na trzecim miejscu jest Ecolo, …

Źródło: TVN24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *