Jacek Kaczmarski we wspomnieniach naszych Czytelników

Jacek Kaczmarski we wspomnieniach naszych Czytelników

Strony:

1
2

Jacek Kaczmarski Jacek Kaczmarski w 1992 (fot.Paweł Plenzner, opublikowano na licencji CC Attribution 3.0 ) Wielu histmagowych Czytelników miało okazję spotkać Jacka Kaczmarskiego osobiście, inni uczestniczyli w jego koncertach, a część zna twórczość barda wyłącznie z nagrań, które w artystycznym testamencie pozostawił po sobie.

Alicja Janowska zakochana jest w jego twórczości. Jak podkreśla:

Teksty tak prawdziwe, że aż bolą. Prawdziwe perły historii rzucane wśród ludzi, którzy je rozumieli, albo i nie, słuchali, albo nie chcieli słyszeć. Dla historyka to pigułki zawierające w sobie skondensowane fakty podane w oprawie przepięknego języka. Wciąż słucham i wciąż odkrywam nowe smaczki.

Ciekawie o „Murach” pisze Michał Łuba, który przypomina, że sam Kaczmarski o piosence tej mówił: „Mury” napisałem w 1978 r. jako utwór o nieufności do wszelkich ruchów masowych. Dodaje też, że:

Sam utwór jest polską wersją katalońskiego „L’Estaca”. Ponieważ i „Mury” dotknęło to, przed czym autor się wzbraniał (wykorzystywanie polityczne i przeinaczenie sensu), napisał potem „Mury ’87”. Niestety, ale dalej przeinaczane są śpiewki Kaczmarskiego, by się stawały tym, czym nie są..

Remigiusz Flisiak zauważa, że Kaczmarski nie uważał się za barda Solidarności. Jak pisze:

Nie lubił jak go zaszufladkowano, choć jego twórczość jest ponadczasowa. Każdy wyczyta i wysłucha w jego tekstach to, co chce. Artystą był świetnym… Szacun.

Jacek Kaczmarski i muzyka Opozycji

Czytaj dalej…

Polemizuje z nim Przemysław Lipski, podkreślając, że:

Z tym uważał się i nie uważał, to trochę skomplikowane. W jakimś stopniu akceptował ten „tytuł”, bo przez cały okres emigracyjny jakby nie było wspierał Solidarność. Problem jest z ludźmi którzy na tym etapie jego życia się zatrzymali i nie bardzo kojarzą, że był też poetą i pisarzem.

Łukasz Kalota z kolei zdradza, że:

Jak słucham ‚Testamentu ’95’ zawsze porusza mnie fragment: ‚przede mną dziesięć lat niepewnych’. Od napisania tego utworu przeżył lat 9.

Wtóruje mu Paweł Rodak, który potwierdza, że odnosi takie same wrażenie. Pisze:

Też tak mam. Często do mnie wraca ta myśl – że tych 10 lat nie przeżył. „Który to przetrwa, ten dożyje zaszczytu że sędziwie zgnije”.

Natomiast Jacek Bal zaznacza, że Kaczmarski był bardem jego pokolenia. Jak pisze:

Znałem na pamięć chyba wszystkie jego utwory; pamiętam słuchanie zdartych kaset magnetofonowych. Ciekawe, gdzie byłby dzisiaj, po której stronie? Hymnem tamtych czasów była „Nasza klasa”, a po niej gorzka część druga.

Ilonaa Szarejko miała zaledwie 5 lat, gdy zmarł, ale jest wielbicielką jego twórczości. Podkreśla, że:

Żadnemu twórcy prawdopodobnie nigdy nie będę tak wdzięczna jak właśnie Jackowi Kaczmarskiemu. Oświetlił mi drogę do wiedzy o kulturze, historii naszej Ojczyzny, oczywiście nie tylko. Niesamowitym uczuciem było na każdej lekcji języka polskiego odkrywać kolejną część układanki. Wreszcie móc zrozumieć do czego odnosił się twórca w znanych od dłuższego czasu utworach, niekoniecznie do końca zrozumiałych, ze względu na nieznajomość niektórych zagadnień. Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, iż ta wyprawa nigdy się nie skończy, z każdym dniem odkrywa się sens kolejnego zdania. Po 6 latach jestem równie zakochana, co wtedy kiedy miałam możliwość pierwszy raz usłyszeć mistrza i zachwycić się jego kunsztem. Dozgonna wdzięczność dla mojego historyka, tak się rozpala umysły! Tak się motywuje i przekazuje wiedzę! (….) w każdej możliwej sytuacji starałam się dzielić jego dorobkiem z innymi. Organizując prezentacje na lekcjach wszelakich (polskiego, historii, geografii a nawet biologii) zawsze towarzyszyło mi przynajmniej jedno z dzieł. Robiłam wszystko, by dopasować tematykę w odpowiedni sposób. Każdy z moich rówieśników już wiedział, na podstawie czyjej twórczości bazowałam. Douczając hobbystycznie dzieci historii, zawsze wspominałam o Kaczmarskim. Teraz ja rozpalam umysły!

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: redakcja@histmag.org. Na każdy pomysł odpowiemy.

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch - Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza okładka Autorka: Agnieszka Woch
Tytuł: „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-24-2

Stron: 113

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)


Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Strony:

1
2


Czytaj więcej…

Jacek Kaczmarski zmarł 15 lat temu

15 lat temu w Gdańsku zmarł Jacek Kaczmarski, poeta i pieśniarz. Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" – pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha, która stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej …

Źródło: Onet.pl

15 lat temu zmarł Jacek Kaczmarski. Oto 5 rockowych i metalowych …

10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku w wieku 47 lat zmarł Jacek Kaczmarski – poeta, kompozytor i piosenkarz, którego piosenki autorskie kojarzy chyba każdy. W sumie Kaczmarski napisał 600 wierszy i wykonywał swoje utwory przez 25 lat na scenie.

Źródło: Antyradio.pl

Jacek Kaczmarski zmarł 15 lat temu. Pod koniec życia stracił głos

Najsłynniejszym utworem Jacka Kaczmarskiego były „Mury” – pieśń, która stała się hymnem antykomunistycznej opozycji. Artysta był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę Fryderyki za całokształt twórczości.

Źródło: Gazeta.pl

Jacek Kaczmarski we wspomnieniach naszych Czytelników

Sam utwór jest polską wersją katalońskiego "L'Estaca". Ponieważ i "Mury" dotknęło to, przed czym autor się wzbraniał (wykorzystywanie polityczne i przeinaczenie sensu), napisał potem "Mury '87". Niestety, ale dalej przeinaczane są śpiewki Kaczmarskiego, …

Źródło: Histmag.org

Dziś 15 rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego

Paradoks związany z odbiorem twórczości Jacka Kaczmarskiego doskonale zobrazowała scena z koncertu Jeana Michela Jarre'a, który w 2005 wystąpił w Stoczni Gdańskiej podczas obchodów 25-lecia powstania Solidarności. Francuski gwiazdor z …

Źródło: http://tysol.pl/ (Satyra) (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *