Ilnur Zakarin wygrał 13. etap Giro d'Italia

Ilnur Zakarin wygrał 13. etap Giro d'Italia

Poprzedni etap Giro d’Italia wygrał Cesare Benedetti z grupy Bora–Hansgrohe. To Włoch mieszkający na stałe w Gliwicach. Na ostatnich metrach udało mu się pokonać towarzyszących mu sześciu kolarzy. Nowym liderem wyścigu został natomiast Jan Polanc. Sporo do czołówki odrobił Rafał Majka, który awansował na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dziś kolarzy czekała prawdziwa „rzeźnia”, bowiem mieli do pokonania pierwszy górski odcinek. Etap zaczął się w Pinerolo i po 196 kilometrach peleton dojechał do Ceresole. Wyścig miał się skończyć po ponad 20-kilometrowej wspinaczce o średnim nachyleniu sięgającym blisko 6 procent.

Na pierwszej premii górskiej najwięcej zyskał Giulio Ciccone, który zdobył 40 punktów. Na górskiej premii drugiej kategorii Ciccone również był najszybszy. W grupie pościgowej niemal cały czas był Polanc. Kiedy do końca etapu było 100 kilometrów, tracił on ponad trzy minuty do liderów. Stopniowo jednak zmniejszał tę przewagę. Tempa ucieczce nadawał z kolei Amerykanin Joe Dombrowski. Przed decydującym i wymagającym podjazdem różnice między grupami nieco się zmniejszyły i grupa pościgowa miała już tylko 40 sekund straty do ucieczki. Szybko się połączyły, przez co na czele jechało 30. kolarzy mających ponad pół minuty przewagi nad peletonem.

Peleton z liderem wyścigu, Polancem, tracił do czołówki 25 sekund na 35 kilometrów przed metą. Z kolei Fausto Masnada po udanym sprincie wygrał premię lotną, po czym zaatakował. A było coraz bliżej był podjazd do Lago Serru. Dwudziestokilkumetrowa wspinaczka mogła zmienić układ grupy. W końcu w najtrudniejszym momencie nachylenie trasy wynosiło aż 14%.

W czołowej piątce uciekających byli: Masnada, Dombrowski, Ciccone, Jon Izaguirre oraz Hector Carretero. Mieli oni na 20 kilometrów przed końcem etapu 45 sekund przewagi nad grupą, której uciekli i blisko dwie minuty nad peletonem. Niedługo później dołączyli do nich Mikel Nieve Iturralde, Andrey Amador, Davide Formolo. Ilnur Zakarin oraz Bauke Mollema.

Z peletonu zdecydował się zaatakować Mikel Landa. Za nim ruszyli m.in. Rafał Majka i Primoz Roglić. W międzyczasie problem miał Miguel Angel Lopez, który musiał wymienić rower, przez co stracił sporo czasu. Na dziesięć kilometrów przed metą prowadzili Nieve, Mollema, Zakarin i Ciccone. W drugiej grupie jechali Cerretero i Landa, w trzeciej, która liczyła sześciu kolarzy, był Majka. 

Cerretero nie wytrzymał tempa i się oddalił, Landa został sam w pościgu za liderami. Na 4,5 kilometra przed metą miał już tylko minutę straty. W tym samym czasie Zakarin zdecydował się na ucieczkę Mollemie i Nieve. Ten pierwszy szybko opadł z sił, natomiast Nieve utrzymał tempo Zakarina. Na ucieczkę, ale grupie pościgowej zdecydował się Majka.

Kilometr przed metą Zakarin uciekł Nieve i wygrał 13. etap Giro d’Italia. Za nim na metę dojechał właśnie Nieve z 35. sekundami straty, potem Landa, Carapaz i Mollema. Szósty był Majka, który do lidera stracił dwie minuty i sześć sekund. Koszulkę lidera zachował Polanc, który stracił 4 minuty i 38 sekund i do mety dotarł w drugiej dziesiątce. Majka nadal jest siódmy.

Jutro kolarzy czeka 14. etap. Ściganie rozpoczną w Saint-Vincent, a zakończą w Courmayeur. Wyścig rozpocznie się około godziny 13:10. 


Czytaj więcej…

Ilnur Zakarin wygrał 13. etap Giro d'Italia

Poprzedni etap Giro d'Italia wygrał Cesare Benedetti z grupy Bora–Hansgrohe. To Włoch mieszkający na stałe w Gliwicach. Na ostatnich metrach udało mu się pokonać towarzyszących mu sześciu kolarzy. Nowym liderem wyścigu został natomiast Jan …

Źródło: Przegląd Sportowy

Giro d'Italia 2019: etap 13. Zwycięska akcja Ilnura Zakarina

Pierwszy pełnokrwisty górski etap 102. Giro d'Italia prowadził w Piemoncie na dystansie 196 kilometrów. Na trasie leżały trzy górskie premie, każda kolejna trudniejsza od poprzedniej. Ciekawa akcja zawiązała się na pierwszej wspinacze Colle del Lys (54,3 …

Źródło: rowery.org (komunikaty prasowe) (Blog)

Giro d'Italia – Zakarin wygrał 13. etap, znakomita pogoń Rafała Majki

Giro d'Italia – Zakarin wygrał 13. etap, znakomita pogoń Rafała Majki. 24.05.2019 17:33. sport. Ilnur Zakarin (Katiusza-Alpecin) wygrał 13. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. W piątek na wymagającym górskim odcinku dobrze sobie radził Rafał Majka …

Źródło: Wiadomości RadioZet

Giro d'Italia 2019: Pierwsza górska próba dla Zakarina, świetna …

Ilnur Zakarin triumfował na 13. etapie Giro d'Italia. Był to pierwszy etap, który zakończył się na długim podjeździe. Świetnie pojechał Rafał Majka, który nadrobił nad wieloma rywalami w klasyfikacji generalnej. Giro d'Italia wjechało w prawdziwe góry.

Źródło: naszosie.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Górskie męczarnie w Giro. Majka w czołówce, zmniejszył stratę do …

W Giro d'Italia 2019 zaczęło się wielkie ściganie. 13., górski, etap z Pinerolo do Ceresole Reale-Lago Serru (196 km) po samotnym finiszu wygrał Ilnur Zakarin z Katiuszy. Piątkową rywalizację szósty zakończył Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który zmniejszył …

Źródło: TVN24 Sport

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *