Grupa senatorów blokuje decyzję Trumpa ws. broni dla Arabii …

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Elżbieta Rafalska z ...

Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów zapowiedziała w środę wystąpienie z rezolucjami, które mają zablokować decyzję prezydenta Donalda Trumpa ws. sprzedaży wartej ponad 8 mld dol. broni dla Arabii Saudyjskiej bez aprobaty Kongresu.

Inicjatorami tej akcji są wpływowy Republikanin, uchodzący zazwyczaj za stronnika Trumpa, Lindsey Graham i Demokrata z komisji spraw zagranicznych Bob Menendez.

24 maja, ogłaszając stan zagrożenia narodowego ze względu na napięcia w relacjach z Iranem, Trump poinformował komisje Kongresu, że zamierza zrealizować plan sprzedaży wartej 8,1 mld dol. broni Arabii Saudyjskiej.

Decyzja prezydenta wywołała sprzeciw zarówno demokratycznych, jak i republikańskich kongresmenów, ponieważ w gestii Kongresu jest wydawanie zgody na sprzedaż broni.

Senatorzy, zapowiadając przyjęcie rezolucji w tej sprawie, podkreślili, że prezydent łamie zasadę współpracy między Białym Domem a Kongresem i należy mu się sprzeciwić nie tylko ze względu na poczynania jego administracji, ale również z myślą o przyszłych prezydentach, by uniemożliwić im sprzedaż broni za granicę bez nadzoru władzy ustawodawczej.

Ponadto znaczna część Kongresmenów jest źle usposobiona do współpracy militarnej z Rijadem, odkąd na zlecenie tamtejszych władz zamordowany został krytyczny wobec nich saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi. Senat usiłował nawet – bezskutecznie – oddalić weto Trumpa do rezolucji Kongresu nakazującej wstrzymanie amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie.

Pod koniec maja Trump zapowiedział ponadto, że Stany Zjednoczone wycofają się z międzynarodowego traktatu o handlu bronią, który w imieniu USA podpisał jego poprzednik Barack Obama.

Negocjowany pod auspicjami ONZ traktat o handlu bronią (ATT) został przyjęty w 2013 roku, a wszedł w życie w grudniu 2014 roku. Reguluje on międzynarodowy handel bronią konwencjonalną, a jednym z jego celów jest większa przejrzystość w obrocie bronią, tak aby nie trafiała ona w ręce dyktatorów łamiących prawa człowieka bądź terrorystów.

Stany Zjednoczone – które są największym na świecie eksporterem broni – podpisały traktat, ale jak do tej pory Senat go nie ratyfikował. Trump dodał, że niedługo ONZ otrzyma formalną notę o wycofaniu się USA z traktatu.

ATT podpisało i ratyfikowało 101 państw (w tym wszystkie państwa członkowskie UE), a kolejnych 29 – w tym Stany Zjednoczone – podpisało, ale jeszcze go nie ratyfikowało. Wśród państw, które w ogóle nie są stronami traktatu, znajdują się m.in. Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Iran, Korea Północna, ale też Kanada. (PAP)

fit/ mc/

arch.

Źródło: PAP


Czytaj więcej…

Huawei zaprzecza informacjom o zredukowaniu produkcji smartfonów

Huawei w wyniku zakazu handlu ze strony rządu Stanów Zjednoczonych straciło sporo partnerów i cała sytuacja miała również negatywnie odbić się na sprzedaży smartfonów firmy, również submarki Honor. Niedawno pojawiły się doniesienia, że Chińczycy …

Źródło: Komputer Świat

Grupa senatorów blokuje decyzję Trumpa ws. broni dla Arabii …

ATT podpisało i ratyfikowało 101 państw (w tym wszystkie państwa członkowskie UE), a kolejnych 29 – w tym Stany Zjednoczone – podpisało, ale jeszcze go nie ratyfikowało. Wśród państw, które w ogóle nie są stronami traktatu, znajdują się m.in. Rosja, Chiny …

Źródło: Bankier

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *