Gniezno: Dziś Marsz Równości i 17 innych zgromadzeń w Gnieźnie …

Gniezno: Dziś Marsz Równości i 17 innych zgromadzeń w Gnieźnie ...

zobacz więcej wideo »

Uczestnicy marszu „Gniezno – pierwsza stolica równości” pojawili się w centrum Gniezna około godz. 14. Stamtąd kolorowa manifestacja wyruszyła i przeszła wyznaczoną wcześniej trasą.

– Chcemy pokazać, że w Gnieźnie żyją też ludzie, którzy są innej orientacji, innego wyznania czy też pochodzenia. Nie zawsze mają równe prawa, a dziś mogą pokazać, których praw im najbardziej brakuje – mówił Maciej Januchowski, współorganizator marszu.

Marsz miał się odbyć już w ubiegłym roku, ale wtedy organizatorzy stwierdzili, że mieli za mało czasu na przygotowania. Tym razem czasu nie zabrakło, pojawiły się za to inne problemy.

Na początku tygodnia prezydent Gniezna wydał zakaz organizacji Marszu Równości oraz kilkunastu innych zaplanowanych na sobotę zgromadzeń.

Wskazał, że organizatorzy zaplanowali te wydarzenia w tym samym czasie w centrum miasta. Ponadto, większość z nich miała odbywać się w tych samych lokalizacjach. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz (PO) podkreślił, że „należy założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne”.

Decyzję wydaną przez prezydenta Gniezna zaskarżyli organizatorzy planowanych na sobotę zgromadzeń. W czwartek poznański sąd zdecydował, że większość z nich, w tym marsz równości, może się odbyć. Wówczas prezydent Gniezna złożył zażalenie na tę decyzję, ale sąd apelacyjny je oddalił.  Postanowienie sąd okręgowego zmienił jedynie w ten sposób, że nie uwzględnił odwołania dwóch organizatorów kontrmanifestacji od decyzji prezydenta Gniezna o zakazie zgromadzenia.

Na początku Marszu Równości manifestanci spotkali się z uczestnikami zgromadzenia organizowanego przez Młodzież Wszechpolską.

– Kiedy się stało na rynku można było poczuć to niebezpieczeństwo. Szczególnie kiedy za plecami ma się sporą grupę kontrmanifestantów. Natomiast wierzymy w to, że policja w Polsce potrafi ochronić uczestników pokojowych manifestacji, a tych agresywnych uczestników szybko wyłowić, żeby nie stanowili niebezpieczeństwa – powiedział Maciej Januchowski.

Marsz przeszedł ulicami Gniezna, ale kiedy jego uczestnicy wracali na rynek, kilka osób z kontrmanifestacji próbowało zatrzymać pochód. – Policjanci przekonywali te osoby, żeby umożliwiły wejście na rynek. Jednak nie miały zamiaru ulec. Do tego zrobiły się agresywne i zaczęły rzucać różnymi przedmiotami w policjantów. W związku z tym na ostatnie 150 metrów marszu zmieniono trasę. Wszystko odbyło się w porozumieniu w organizatorem – mówiła podinspektor Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Marsz Równości zakończył się o godzinie 17.

Liszczyńska podała, że funkcjonariusze zatrzymali dziewięć osób, które doprowadzone zostały do komendy powiatowej policji w Gnieźnie.

– Te osoby nie chciały z policjantami rozmawiać, nie reagowały na prośby, wręcz przeciwnie – pojawiły się agresywne zachowania, w kierunku policjantów poleciały butelki, jajka i inne przedmioty. Dlatego też, po wezwaniu tych osób do zachowania zgodnego z prawem i aby te nastroje uspokoić – policjanci podjęli decyzję o oddaniu salwy ostrzegawczej z broni gładkolufowej – powiedziała Liszczyńska.

– Osoby te odpowiedzą w związku z próbą blokowania marszu i rzucaniem butelkami i jajkami w manifestujących na Marszu Równości oraz w policjantów. Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za przestępstwa i wykroczenia, w tym za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, a także za zakłócenie legalnego zgromadzenia. Dodatkowo jeden z zatrzymanych mężczyzn miał przy sobie środki odurzające, więc w tym przypadku odpowie on za przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – poinformowała w sobotę wieczorem Liszczyńska.

Jak dodała, „część z zatrzymanych osób na zarzuty musi poczekać do jutra, ponieważ znajdują się oni pod wpływem alkoholu”.

 

 


Źródło: tvn24
Ulicami Gniezna przeszedł Marsz Równości

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem – czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.


Czytaj więcej…

"W Gnieźnie żyją ludzie o innej orientacji, wyznaniu, pochodzeniu"

Wskazał, że organizatorzy zaplanowali te wydarzenia w tym samym czasie w centrum miasta. Ponadto, większość z nich miała odbywać się w tych samych lokalizacjach. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz (PO) podkreślił, że "należy założyć, że w jednym …

Źródło: TVN24

Gniezno: Dziś Marsz Równości i 17 innych zgromadzeń w Gnieźnie …

Dziś o godz. 14.00 z gnieźnieńskiego Rynku wyruszy pierwszy w historii Gniezna Marsz Równości. Na trasie marszu ma się odbyć również 17 innych zgromadzeń. Prezydent apeluje o spokój i rozwagę, centrum miasta będzie komunikacyjnie sparaliżowane.

Źródło: Gniezno NaszeMiasto.pl

Gniezno. Agresywne i wulgarne hasła przeciwko I paradzie …

W Gnieźnie po raz pierwszy przeszła pada równości. Na ulicach pojawiła się grupa przeciwników demonstracji. Krzyczeli oni wulgarne hasła, zachowali się agresywnie i rzucali przedmiotami w stronę marszu. 2. Otwórz galerię. Atak na paradę równości w …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Marsz Równości przeszedł przez Gniezno. Nie obyło się bez …

Uczestnicy marszu "Gniezno – pierwsza stolica równości" pojawili się w centrum Gniezna około godz. 14. – Chcemy pokazać, że w Gnieźnie żyją też ludzie, którzy są innej orientacji, innego wyznania czy też pochodzenia. Nie zawsze mają równe prawa, a dziś …

Źródło: Wirtualna Polska

Prezydent zakazał, sąd dał zgodę. Gejowska parada przeszła …

Sobotni marsz równości był pierwszym, który przeszedł przez Gniezno; odbył się pod hasłem „Gniezno – pierwsza stolica równości”. W przemarszu, poza mieszkańcami Gniezna, wzięli udział także uczestnicy z Poznania, Koszalina, Torunia, czy Bydgoszczy.

Źródło: wPolityce.pl

Marsz Równości przeszedł przez Gniezno. Przeciwnicy rzucali …

Później wszystkich 18 zgromadzeń, w tym Marszu Równości, zakazał prezydent Gniezna Tomasz Budasz, członek PO. Przekonywał, że jeśli obie strony się spotkają, w mieście będzie niebezpiecznie. Tę decyzję uchylił jednak poznański sąd, podnosząc, …

Źródło: Poznan.Wyborcza.pl

Gniezno: Pierwszy Marsz Równości w historii miasta

Według danych przekazanych przez policję, w wydarzeniu organizowanym pod hasłem "Gniezno –pierwsza stolica wolności" udział wzięło ok. 400 osób. Marsz miał wsparcie działaczy PO i Nowoczesnej. Udział wzięła w nim m. in. posłanka Monika Rosa.

Źródło: Do Rzeczy

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *