Głogowska Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Po mszy pątnicy …

Głogowska Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Po mszy pątnicy ...

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Dziś kolejna okazja do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Ekstremalnej, bo pielgrzymi pokonują w nocy kilkadziesiąt kilometrów – najczęściej ponad 40.

EDK wyruszy wieczorem z ośmiu miejscowości regionu – Działdowa, Elbląga, Ełku, Gołdapi, Iławy, Małdyt, Olsztyna i Wilkas. Najdłuższy dystans będą mieli do przejścia wierni z Ełku. Trasa „Czerwona Golgota” wynosi 60 kilometrów. W tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w województwie warmińsko-mazurskim największym wyzwaniem była trasa „Czarna do Matki Bożej Anielskiej”. Odbyła się ona 5 kwietnia. Prowadziła od Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Miała 92 kilometry. Najdłuższa w Polsce rusza dziś – z Krakowa do Częstochowy. Jej uczestnicy mają do pokonania 123 kilometry.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się w 2015 roku wzdłuż Zalewu Wiślanego – od kościoła świętego Brata Alberta w Elblągu do Archikatedry we Fromborku.

Jak podkreślają organizatorzy, EDK nie jest pielgrzymką, ale indywidualną formą modlitwy. Jej uczestnicy idą w ciszy, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Poruszają się głównie po ścieżkach leśnych i poboczach. Termin oraz trasa przejścia jest tylko propozycją. Ekstremalną Drogę Krzyżową można przejść w dowolnym czasie i miejscu.

Na trasie, a szczególnie na fragmentach prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Należy też mieć na sobie elementy odblaskowe – najlepiej kamizelkę. Poruszać się można w grupach, ale mniejszych niż 10-osobowe.

Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na Warmii i Mazurach 12 kwietnia:

1. Czerwona – Błogosławionych Działdowskich (Działdowo – Działdowo) 36 km
2. Niebieska – Pomordowanych w Działdowie (Działdowo, ul. Matejki 59 – Działdowo, ul. Matejki 59) 41 km
3. Czarna (Elbląg – Tolkmicko) 41 km
4. Czerwona (Elbląg – Frombork) 40 km
5. Pętla św. Macieja (Elbląg – Elbląg) 42 km
6. Zielona (Elbląg – Zielonka Pasłęcka) 42 km
7. Czerwona Golgota (Ełk – Ełk) 60 km
8. Niebieska – Droga do Emaus (Ełk    – Ełk) 42 km
9. Zielona – Najświętszej Maryi Panny (Ełk – Ełk) 20 km
10. Miłość w Duchu    (Gołdap    – Olecko) 42 km
11. Zielona – Św. Jakuba (Iława – Iława) 40 km
12. Niebieska – św. Piotra i Pawła (Małdyty – Zajezierze) 32 km
13. Biała – św. Józefa (Olsztyn – Olsztyn)    51 km
14. Biała – NMP Pani Gietrzwałdzkiej (Olsztyn/Gutkowo – Olsztyn/Gutkowo) 42 km
15. Św. Rafała Kalinowskiego (Wilkasy – Święta Lipka) 46 km

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE


Czytaj więcej…

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Ze Świebodzina wyruszyło 200 …

W piątkowy wieczór, 12 kwietnia, spod Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 200 pielgrzymów wyruszyło na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Przed nimi około 10 godzin marszu w milczeniu.

Źródło: Gazeta Lubuska

Ruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Mają do przejścia …

Ekstremalna Droga Krzyżowa, to propozycja duszpasterstwa Męska Strona Rzeczywistości, prowadzonego przez krakowskiego księdza Jacka Stryczka. Ideą jest przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza budynek kościoła oraz przekształcenie jej w …

Źródło: Echo Dnia Radomskie

Tarnów. Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Przed pątnikami marsz …

Tak w skrócie można opisać Ekstremalną Drogę Krzyżową. Przed uczestnikami nocnego, pieszego wędrowania jest, w zależności od wybranej trasy, od 20 do nawet 65 kilometrów marszu. – Droga jest ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, …

Źródło: Gazeta Krakowska

Głogowska Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Po mszy pątnicy …

Ponad 170 osób wzięło udział w trzeciej edycji Głogowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której sztab znajdował się w parafii pw. św. Mikołaja na Starym Mieście. W piątek, 12 kwietnia, po wspólnej mszy świętej, odprawionej w intencji zmarłego tragicznie …

Źródło: Głogów NaszeMiasto.pl

Ekstremalna Droga Krzyżowa na Warmii i Mazurach. Najwytrwalsi …

Jej uczestnicy idą w ciszy, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Poruszają się głównie po ścieżkach leśnych i poboczach. Termin oraz trasa przejścia jest tylko propozycją. Ekstremalną Drogę Krzyżową można przejść w dowolnym czasie i …

Źródło: Radio Olsztyn

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *