Gdzie trafią potężne środki z OFE? Morawiecki ujawnia szczegóły

Gdzie trafią potężne środki z OFE? Morawiecki ujawnia szczegóły
  • Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego (…) Polaków na lata emerytury – zapewnił premier podczas konferencji
  • Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE – czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS – oświadczył Morawiecki.
  • Szef rządu zaznaczył, że jest to 100 proc. środków z OFE (162 mld zł) które rząd przekazuje „na prywatne indywidualne konta emerytalne uczestników OFE”.

Premier zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest „brak zdolności do tworzenia oszczędności, oszczędności na późne lata życia, oszczędności na przedsięwzięcia infrastrukturalne, oszczędności Polaków, które służą całej gospodarce”. Według szefa rządu, propozycja zmian w systemie emerytalnym ma odpowiadać na taką „bolączkę”.

Morawiecki poinformował, że system emerytalny ma być „ewolucyjnie przebudowany” i być oparty na trzech filarach – na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); na Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

Czytaj więcej: Michał Boni: gdyby to zależało ode mnie, nie likwidowałbym OFE

Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE – czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS – oświadczył Morawiecki. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej.

Jak podkreślił Morawiecki, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE. Model zakłada – jak podkreślił – że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie „opłata przekształceniowa”, jako element „zachowania sprawiedliwości”. Emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze z IKE nie, więc bez tej opłaty środki z IKE byłyby uprzywilejowane – tłumaczył szef rządu. Dodał, że opłata przekształceniowa ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego z pieniędzy z IKE będzie można skorzystać w sposób dowolny, zależy nam na tym, żeby przez dywersyfikację źródeł pochodzenia pieniędzy, emerytury były wyższe – mówił Morawiecki. IKE i PPK mają je podwyższać – mówił szef rządu.

POLECAMY: Ponad 120 tys. osób skorzystało z transferu OFE-ZUS

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia Polakom propozycję przekazania całości środków z OFE w kwocie, dzisiaj, 162 mld zł – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier.

Szef rządu zaznaczył, że jest to 100 proc. środków z OFE, które rząd przekazuje „na prywatne indywidualne konta emertytalne uczestników OFE”. – Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu – tłumaczył premier.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to „najlepsza i najbardziej korzystna ze wszystkich prywatyzacji, jakie się zdarzyły po 1989 r.”. I dodał: „dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom”. Zaznaczył, że prywatyzacja „oddająca Polakom ich wypracowany kapitał (…) jest prywatyzacją sprawiedliwą”.

Premier zaznaczył, że jego rząd naprawił finanse publiczne”. – Dlatego robimy dziś tę zmianę, bo jest możliwa ona dzięki uszczelnieniu systemu finansowego – wskazał.

– Zmiany w obszarze OFE muszą być robione bardzo ostrożnie, aby nie zachwiać stabilnością rynków, stabilnością giełdy – powiedział Morawiecki na konferencji prezentującej zmiany w OFE.

– OFE to dzisiaj inwestycja, która w ogromnym stopniu została uplasowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ze 163 mld zł około 127 mld zł ulokowane zostało w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. To oznacza, że wszelkie zmiany, które mogą się zadziać w obszarze OFE, muszą być robione bardzo ostrożnie, bardzo delikatnie. (…) Nie możemy zachwiać stabilnością rynków, stabilnością giełdy, czy szerzej rynku finansowego – powiedział Morawiecki.

Premier powiedział, że rząd PiS chce naprawić błędy poprzedników i odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego.

– Państwo musi charakteryzować się też ciągłością działania, odpowiedzialnością, więc my naprawiany błędy naszych poprzedników i niejako sięgamy do tych obietnic naszych (…) poprzedników z czasów tworzenia OFE – stwierdził Morawiecki.


Czytaj więcej…

Cwany ruch premiera ws. OFE jest "najgorszym, co mogło spotkać …

Zmiany w OFE zaproponowane przez PiS są bardzo cwane. Dla emeryta jest to rozwiązanie neutralne. Dla budżetu doskonałe. Dla giełdy dramatyczne – mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. Według niego na …

Źródło: BusinessInsider

Koniec OFE. Ekonomista: Rząd prywatyzuje i przenosi część …

Premier Morawiecki zapowiedział likwidację, a właściwie przekształcenie OFE. W ramach tego procesu pieniądze zebrane w otwartych funduszach emerytalnych zostaną przelane do IKE lub opcjonalnie do ZUS. Co to znaczy dla naszych portfeli i budżetu?

Źródło: Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki: pieniądze z OFE zostaną przekazane na …

Polaków na lata emerytury – zapewnił premier podczas konferencji; Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE – czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS – oświadczył Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że jest to …

Źródło: Onet.pl

Koniec z OFE. Zdecyduj, kto po nowym roku zarządzi twoją emeryturą

Możemy zdecydować, że nasze OFE zostanie zamienione w IKE, czyli w Indywidualne Konto Emerytalne. Będziemy dzięki temu mieli wpływ na to jak nasze pieniądze są inwestowane. Możemy także zdecydować, że pieniądze z OFE trafią na nasze konto w …

Źródło: rmf24.pl

Gdzie trafią potężne środki z OFE? Morawiecki ujawnia szczegóły

Premier wyjaśnił, że środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE – jest ich ok. 162 mld zł) byłyby przypisane do emerytalnego konta blisko 16 mln Polaków. – Wszyscy uczestnicy OFE będą mieli wybór: przekazać środki na IKE lub wybrać ZUS – wskazał …

Źródło: TVN24 BiS

Ujawniono, po co rząd likwiduje OFE. Tak zostaną sfinansowane …

100 proc. środków z OFE trafi na Indywidualne Konta Emerytalne, ale wówczas zostanie pobrana opłata przekształceniowa 15 proc. Alternatywnie wszystkie środki z OFE będą mogły być przelane do ZUS – takie informacje na dzisiejszej konferencji …

Źródło: naTemat

Koniec OFE. Średnio po 10 tys. zł dostaniemy na konto. Minus podatek

100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone – powiedział premier Morawiecki. Tym samym likwidacja OFE staje się faktem. Pieniądze dostaniemy na konto. Trzeba będzie "tylko" zapłacić podatek, jeśli …

Źródło: Money.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *