Fundacja Otwarty Dialog i 1,5 mln funtów ze Szkocji

Fundacja Otwarty Dialog i 1,5 mln funtów ze Szkocji

Brytyjska gazeta twierdzi, że "szkockie firmy i polska fundacja prały pieniądze rosyjskich agentów"

„Fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej prała brudne pieniądze wykorzystywane przez służby Rosji” – podaje „The Times”. Brytyjski dziennik opisał ten mechanizm. Przez szkockie firmy i polską fundację miało przejść ok. 1,5 mln funtów.GłosujGłosuj


Podziel się

OpinieLudmiła Kozłowska z mężem podczas demonstracji w Warszawie w 2017 r. (ap/east news)

Według informacji dziennika „The Times” rosyjscy agenci wyprali przez dwie szkockie firmy ponad 26 mln funtów. Raport na ten temat przygotował parlament Mołdawii. Z dokumentu wynika, że kwota ok. 1,5 mln funtów, czyli 7,5 mln złotych, za pośrednictwem firm w Glasgow i Edynburgu trafiła na rachunek fundacji Otwarty Dialog (FOD) w Warszawie.

Fundacją kieruje obywatelka Ukrainy Ludmiła Kozłowska. Za otrzymane pieniądze kobieta miała lobbować na rzecz Wiaczesława Platona, mołdawskiego oligarchy skazanego za oszustwo bankowe na kwotę 1 mld dolarów, i Muchtara Abliazowa, również skazanego za przestępstwa finansowe.

Według mołdawskiego raportu, FOD utrzymywała „związki i posiadała zobowiązania” wobec kilku agentów rosyjskiego wywiadu. Z tego powodu miała stanowić „narzędzie interwencji z użyciem miękkiej siły” na rzecz interesów Moskwy w Europie Wschodniej.

Zobacz także: Zalewska i Szydło w europarlamencie? Sikorski: mam z tymi paniami problem

Fundacja zaprzecza zarzutom

„The Times” podkreśla, że rzecznik Fundacji Otwarty Dialog zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że wynikają one wyłącznie z walki o władzę wewnątrz Mołdawii. Jego zdaniem „sugestie, że FOD lub Ludmiła Kozłowska pracuje na rzecz interesów rosyjskich stanowi absurdalną teorię spiskową”.

We wrześniu 2018 r. polski rząd wpisał Kozłowską, obywatelkę Ukrainy na czarną listę strefy Schengen powołując się na wątpliwości ABW odnośnie finansowania FOD. Brak jasnych dowodów spowodował, że Niemcy i inne kraje UE podważyły decyzję Polski zezwalając Kozłowskiej na swobodne poróżowanie po Wspólnocie. Szefowa FOD wielokrotnie występowała w mediach i przemawiała na wielu forach tłumacząc, że jest ofiarą represji politycznych ze strony rządu PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości


Czytaj więcej…

Fundacja Otwarty Dialog i 1,5 mln funtów ze Szkocji

Brytyjski tygodnik „The Sunday Times” informuje, że szkockie firmy i znana w Polsce fundacja „Otwarty Dialog” Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka miała prowadzić działalność antypaństwową w Mołdawii. Trwa międzynarodowe śledztwo w tej sprawie.

Źródło: TVP Info

Fundacja Otwarty Dialog zamieszana w pranie brudnych pieniędzy …

Brytyjski dziennik The Times opisał sprawę fundacji Otwarty Dialog, która miała według dziennikarzy prać brudne pieniądze, które były wykorzystywane przez rosyjskie służby. Organizacją kieruje Ludmiła Kozłowska, która została deportowana z Polski.

Źródło: Wprost.pl

Brytyjska gazeta twierdzi, że "szkockie firmy i polska fundacja prały …

Fundacją kieruje obywatelka Ukrainy Ludmiła Kozłowska. Za otrzymane pieniądze kobieta miała lobbować na rzecz Wiaczesława Platona, mołdawskiego oligarchy skazanego za oszustwo bankowe na kwotę 1 mld dolarów, i Muchtara Abliazowa, również …

Źródło: Wirtualna Polska

"Sunday Times" uderza w fundację Kozłowskiej. "Otwarty Dialog …

Brytyjski "Sunday Times" pisze w niedzielę o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog o przyjęcie 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów. Fundacja odrzuciła te oskarżenia jako …

Źródło: Dziennik.pl

Brytyjska gazeta ostro o Kozłowskiej i fundacji „Otwarty Dialog”. „To …

Fundacja Otwarty Dialog, której prezesem jest Ludmiła Kozłowska, jest oskarżona przez komisję parlamentu Mołdawii o pranie brudnych pieniędzy. Kozłowska nadal jeździ po Europie, mimo iż polskie władze umieściły ją w Systemie Informacyjnym …

Źródło: Najwyższy Czas!

Fundacja Ludmiły Kozłowskiej zamieszana w pranie brudnych …

Brytyjska gazeta przypomina natomiast, że szefowa Otwartego Dialogu Ludmiła Kozłowska został w zeszłym roku deportowana z terytorium Unii Europejskiej na skutek wpisania do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) przez polskie władze. Powód?

Źródło: Do Rzeczy

"Sunday Times": Fundacja Kozłowskiej za miliony lobbowała na …

Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek mają poważne kłopoty. Brytyjski "Sunday Times" twierdzi, że Fundacja Otwarty Dialog otrzymała ponad 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za kampanię lobbingową na rzecz oligarchów. Redakcja …

Źródło: Salon24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *