Fala zwolnień w polskim sektorze bankowym

Fala zwolnień w polskim sektorze bankowym

Kolejna fala zwolnień przetacza się przez polski sektor bankowy. Najświeższym przykładem jest kontrolowane przez Skarb Państwa Pekao, trzeci co do wielkości bank w Polsce, który zlikwiduje nawet 950 etatów, a 620 pracownikom zmieni warunki zatrudnienia. To spora redukcja, bo grupa zatrudnia 16,7 tys. osób, i już druga ostatnio – w ubiegłym roku w ramach programu dobrowolnych odejść zlikwidowano około 1000 etatów – informuje „Rzeczpospolita”.

Wcześniej z powodu fuzji zwolnienia zapowiedzieli Santander Bank Polska i BNP Paribas, drugi i szósty gracz w Polsce. Ten pierwszy zwolni 1400 osób, drugi zaś – do 2200 osób. Wcześniej duże redukcje z powodu fuzji były w Aliorze po przejęciu BPH czy w BNP Paribas po połączeniu z BGŻ (odpowiednio 2400 i 1800 etatów). Prawdopodobne są kolejne redukcje, bo Millennium w drugim półroczu przejmie Eurobank, a Leszek Czarnecki planuje połączyć swoje Getin Noble i Idea Bank.

W efekcie szeregi bankowców dosyć szybko topnieją. Tylko w ubiegłym roku liczba etatów w sektorze spadła o 2,9 tys., do 161,6 tys. na koniec lutego, a przez osiem lat zmalała łącznie o 15,3 tys.

Oprócz fuzji głównym powodem redukcji zatrudnienia w sektorze jest spadająca rentowność. O ile jeszcze osiem lat temu ROE, czyli zwrot z kapitałów własnych, sięgał blisko 13 proc., o tyle teraz wynosi zaledwie nieco ponad 7 proc.

– Kolejnymi przyczynami redukcji zatrudnienia w bankach są cyfryzacja i zmniejszanie sieci tradycyjnych oddziałów. Wpływ mają także rosnące obciążenia: koszty i podatki oraz wymogi kapitałowe – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

(dp)


Czytaj więcej…

Leszek Balcerowicz: "Solidarność" zachowuje się jak "anty …

To jest jakiś ponury żart historii, żeby organizacja, która nadal nazywa się "Solidarnością", była reżimowym związkiem zawodowym popierającym różne projekty PiS – powiedział Leszek Balcerowicz w programie "Onet Rano", komentując porozumienie rządu …

Źródło: Onet.pl

Fala zwolnień w polskim sektorze bankowym

Wiadomości · Sympatia · Zakupy · Zumi · Gry · VOD · E-MAIL · Wiadomości · Sport · Biznes · Kultura · Styl życia · Technologie · Motoryzacja · Podróże · Życie gwiazd · Program TV · Gotowanie · Kraj · Świat · Tylko w Onecie · POLITICO; Pogoda.

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *