Fala kulminacyjna w Krakowie spodziewana ok. 8 godz.

Fala kulminacyjna w Krakowie spodziewana ok. 8 godz.

zobacz więcej wideo »

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek podkreśliła w piątkowy poranek, że sytuacja jest opanowana, a fala szybko opada.

Wały są zabezpieczone piaskiem. W centrum miasta drogi są przejezdne. Przywrócono też ruch w tunelu pod rondem Grunwaldzkim. Największe utrudnienia w ruchu będą w krakowskiej dzielnicy Bieżanów, gdzie jeszcze w czwartek wylała rzeka Serafa. Jednak – uspokoiła rzeczniczka – i tam w ciągu ostatnich czterech godzin woda spadła o 70 cm i mieści się w koronie wałów.

Chylaszek poinformowała także, że od piątku w mieście w akcję przeciwpowodziową jest zaangażowanych 250 osób, w tym m.in. strażacy, żołnierze, policjanci, harcerze i mieszkańcy. Od czwartku wydano około 60 tysięcy worków z piaskiem.

PRZEKROCZONE STANY ALARMOWE NA RZEKACH. PIĄTKOWE ALERTY IMGW

Dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Klimek przekazał w piątek, że „wszystko na to wskazuje, że do jutra (soboty – red.) do godzin rannych fala na Wiśle powinna opaść do około 5,1 metra”. – Będziemy wtedy myśleć o odwołaniu alarmu przynajmniej na Wiśle, co nie znaczy, że dopływy Wisły jeszcze będą bezpieczne – dodał.

Przekonywał także, że sytuacja na rzece Serafie w krakowskim Prokocimu, gdzie w nocy było najgorzej, ustabilizowała się. – Przez noc nie było dużych opadów, zbiornik w Bieżanowie jest praktycznie pusty, jest w stanie dużo wody przyjąć, ale prognozy wskazują, że nie będzie takiej potrzeby – zauważył. – Zaczynamy pozytywnie patrzeć na to, co nas czeka – dodał.

Małgorzata Maczuga z biura prognoz hydrologicznych w Krakowie podała, że kulminacja fali powodziowej przechodzi właśnie przez Kraków i w ciągu dnia będzie się przemieszczała w dół rzeki.

– Prognozujemy tam przekroczenie stanów alarmowych, woda na dopływach Wisły opada, choć mogą być gdzieniegdzie wzrosty, bo prognozujemy dziś opady lokalnie do 20 mm deszczu, ale nie będą już bardzo gwałtowne wzrosty i nie powinno to spowodować większych utrudnień – powiedziała.

Oglądaj

Fala kulminacyjna dotarła w piątek rano do Krakowa

Wideo: tvn24
Fala kulminacyjna dotarła w piątek rano do Krakowa

W Małopolsce w działaniach ratowniczych w czwartkowy wieczór i w nocy brało udział w czwartek 860 strażaków PSP i 2570 druhów OSP oraz 309 policjantów, 11 żołnierzy zawodowych oraz 50 ochotników z Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwięcej interwencji było w powiatach: krakowskim, wielickim, wadowickim i oświęcimskim.

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w piątek na Twitterze, że „wojsko Polskie ruszyło na pomoc w kolejnych zalanych rejonach”.

„Świętokrzyscy terytorialsi wzmacniają wały na Wiśle w Zawichoście. Żołnierze dołączyli do walki z żywiołem w Krakowie, Sandomierzu i Bielsku-Białej. Drony rozpoznawcze wojsk specjalnych pomagają ocenić zagrożenia” – napisał szef MON.

Fala wezbraniowa w Małopolsce. Zobacz ostrzeżenia RCB  >>

Alarmy powodziowe obowiązują w Małopolsce na obszarze dziewięciu powiatów, ośmiu gmin i trzech miast – Tarnowa, Oświęcimia i Krakowa, gdzie wprowadzono go wieczorem. Poziom wody w Wiśle na wodowskazie na krakowskich Bielanach przekroczył w czwartek wieczorem 5,2 metra.


Źródło: monitor.pogodynka.pl/IMGW
Wykres stanu wody na Wiśle w Krakowie

Służby meteorologiczne i urzędnicy pracujący w sztabie kryzysowym spodziewali się w piątek fali, która przekroczy 580 centymetrów. Prognozowali, że będzie ona przechodziła do godziny 14.

W związku z przemieszczającą się przez Wisłę w województwie małopolskim falę wezbraniową, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca ostrożność.Podsumowując sytuację na całym południu kraju rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak poinformował w piątkowy poranek, że ze względu na opady deszczu, burze i wiatr strażacy w ciągu ostatniej doby wyjeżdżali 3348 razy, z czego 1 349 interwencji miało miejsce w Małopolsce, 923 na Śląsku i 373 na Podkarpaciu.

– W sumie zostało zalanych – tam były prowadzone działania, czyli wypompowywanie wody – 1959 budynków, z czego najwięcej w Małopolsce – 809, 327 na Śląsku i 278 na Podkarpaciu – dodał, zaznaczając, że w 503 przypadkach strażacy wypompowywali także wodę z różnych odcinków dróg.

W czwartek, z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego, prowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych w woj. śląskim w Wilkowicach. – Patrząc na ostatnie dni, łącznie ewakuowano 134 osoby – podkreślił rzecznik PSP.

Tylko w czwartek przy interwencjach związanych z pogodą pracowało 18571 strażaków, do działań zaangażowano 4129 pojazdów. – Dwóch strażaków zostało rannych podczas usuwania skutków nawałnic – powiedział Paweł Frątczak.

Jak podaje Komenda Główna Straży Pożarnej, w 37 przypadkach są przekroczone stany alarmowe na wodowskazach lub rzekach, a w 92 stany ostrzegawcze.

Oglądaj

W Krakowie w czwartek przekroczony został stan alarmowy Wisły

Wideo: tvn24
W Krakowie w czwartek przekroczony został stan alarmowy Wisły

Pogotowia przeciwpowodziowe są uruchomione w trzech powiatach i 18 gminach województwa małopolskiego.

Na większości rzek nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody – podały służby.

Jak wynika z informacji Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, w Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano osiem osób z trzech podtopionych domów. Organizowana jest pierwsza pomoc doraźna ze środków gminy i trwa dalsze szacowanie strat. W Radgoszczy w związku z zalaniem drogi dojazdowej ewakuowano pięć osób, z których jedna została umieszczona w szpitalu.

Do podtopień budynków doszło także w Szerzynach, Żabnie, Oleśnie i Szczucinie.

Według synoptyków w nocy mogło spaść w Małopolsce miejscami jeszcze do 40 mm deszczu na metr kw. W piątek opady deszczu mają być przelotnie – lokalnie do 20 mm na m kw.

Podtopienia na południu Polski. Raport >>

Oglądaj

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie

Wideo: tvn24
Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie

W walce ze skutkami ulewnych deszczy pomagała w Krakowie policja. Jak poinformowała w czwartek na Twitterze, krakowska drogówka eskortowała „na sygnałach” ciężarówki transportujące worki z piaskiem w podtopiony rejon Bieżanowa.


Prezydent miasta Jacek Majchrowski podał na Facebooku, że w akcji przeciwpowodziowej pomagało 60 żołnierzy. Z miejskiego magazynu wydano 9,5 tys. worków i 100 kubików piasku.

„Razem z komendantem straży pożarnej, dziękuję tym mieszkańcom Krakowa, którzy zgłosili się na ochotników do ładowania worków z piaskiem” – podkreślił.

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Fala kulminacyjna w piątek rano >>

W czwartek wieczorem w Krakowie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce i w sąsiednich województwach. Uczestniczyli w nim premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Premier na wieczornym spotkaniu dziękował wszystkim służbom za ich pracę oraz poinformował, że w piątek o godzinie 9 odbędzie się „spotkanie sztabu wszystkich wojewodów – wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy”.

„Pozostajemy cały czas w pogotowiu, monitorując sytuację i przygotowując się na ewentualną drugą falę powodziową” – zapewnił premier na Twitterze.

W województwie świętokrzyskim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach buskim, kazimierskim i staszowskim.

W związku z rosnącym poziomem Wisły, służby monitorują wały przeciwpowodziowe. Strażacy interweniowali tam w ciągu ostatniej doby 262 razy. Najwięcej interwencji było na południu regionu.

Jak powiedział w czwartek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach kpt. Jarosław Stępień, najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: kazimierskim – 91, buskim – 82, pińczowskim – 35, staszowskim – 23 oraz w Kielcach i powiecie kieleckim – 21.

Nie było konieczność ewakuacji mieszkańców, nikt też nie ucierpiał.

Wieczorem trwały działania związane z wypompowywaniem wody z podtopionych budynków – głównie ze znajdujących się w nich piwnic. Monitorowane były także wały na Wiśle – pompowana była woda przy śluzie w Zawichoście, układano worki przy przesiąkach wody na wałach wiślanych w powiecie sandomierskim.

JAK WYGLĄDAŁA SYTUACJA NA POŁUDNIU KRAJU W CZWARTEK >>


Źródło: Google Maps
Mapa podtopień, spowodowanych intensywnymi opadami. Stan na 23 maja


Czytaj więcej…

60 tysięcy worków z piaskiem wydanych w Krakowie

Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 centymetrów – poinformowała w piątek po godzinie 7. rano rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek. Zdaniem Bogdana Klimka, dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania …

Źródło: TVN24

Fala kulminacyjna na Wiśle w Krakowie. Wieczorem poziom wody …

W godzinach wieczornych w piątek poziom wody w Wiśle spadnie poniżej stanu alarmowego – wynika z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Na miejscowych rzekach i potokach poziom wody się stabilizuje.

Źródło: polsatnews.pl

Kraków. Fala kulminacyjna dotarła do miasta. Woda na Wiśle …

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w czwartek wieczorem ogłosił alarm przeciwpowodziowy obowiązujący na terenie całego miasta. W piątek rano fala kulminacyjna dotarła do Krakowa i stan alarmowy na Wiśle został przekroczony o ponad 60 …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Sytuacja powodziowa na południu Polski. Przekroczone stany …

Dziś od rana przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna – o dzień wcześniej niż prognozowano. Dramatyczne sceny rozgrywają się też w Wilkowicach pod Bielsko-Białą – tam straż pożarna walczy o uratowanie zapory na zbiorniku retencyjnym, która może …

Źródło: Onet.pl

Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Krakowa wcześniej niż …

Wcześniej szacowano, że fala kulminacyjna na Wiśle dotrze do Krakowa najwcześniej ok. godz. 8.00. Teraz już wiadomo – fala wezbraniowa jest już w mieście od godziny 7.00. Sytuacja jest poważna, ale – jak zapewniają władze miasta – opanowana.

Źródło: naTemat

Fala kulminacyjna w Krakowie spodziewana ok. 8 godz.

Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UMK, poinformował w czwartek wieczorem dziennikarzy, że według najnowszych danych fala kulminacyjna na Wiśle przejdzie wcześniej niż prognozowano – w piątek przed …

Źródło: Radio ZET

Nadciąga ogromna fala kulminacyjna na Wiśle. Na jaką pomoc …

Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 centymetrów – informują służby meteorologiczne. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w województwie małopolskim. IMGiW wydał też ostrzeżenia dla Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego, …

Źródło: SuperBiz.SE.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *