Exit poll: Wołodymyr Zełenski wygrywa wybory na prezydenta Ukrainy

Exit poll: Wołodymyr Zełenski wygrywa wybory na prezydenta Ukrainy

41-letni Wołodymyr Zełenski wygrywa II turę wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według sondażowego badania exit poll, aktor i komik uzyskał 72,7 proc. głosów. Zełenski pokonał dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę, który otrzymał 25,3 procent poparcia.

Są to dane, które konsorcjum zebrało do godziny 18 czasu lokalnego (17 w Polsce).

Podobne wyniki przyniosły dwa inne badania. Według sondażu przeprowadzonego wspólnie przez stacje telewizyjne 112 i NewOne na Zełenskiego głosowało 73,7 procent wyborców, a na Poroszenkę 26,3 procent. Sondaż telewizji 1+1 wykazał, że showmana poparło 72,7 procent głosujących, zaś obecnego prezydenta 27,3 procent.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów prezydenckich Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 4 maja.

Według Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) do głosowania uprawnionych było ok. 30 mln obywateli Ukrainy, dla których otwarto niemal 30 tys. lokali. Wybory odbywały się w 199 okręgach w kraju i w jednym okręgu zagranicznym.

41-letni Zełenski po swoim zwycięstwie wygłosił bardzo krótkie przemówienie, w którym podziękował za wsparcie małżonce, rodzicom i swojej ekipie, oraz m.in. wolontariuszom i żołnierzom, „którzy bronią Ukrainy”.

„Dokonaliśmy tego razem” – oświadczył, obiecując, że jako prezydent nie zawiedzie oczekiwań. „Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy mnie poparli. Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy dokonali wyboru po raz drugi. Obiecuję, że nigdy was nie zawiodę” – powiedział.

Zełenski zwrócił się także do narodów byłego Związku Radzieckiego. „Póki jeszcze nie jestem prezydentem, mogę powiedzieć jako obywatel Ukrainy wszystkim krajom byłego ZSRR: popatrzcie na nas – wszystko jest możliwe” – oświadczył.

Podczas późniejszej konferencji prasowej zapowiedział zaś wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie jego kraju, a za zadanie priorytetowe uznał uwolnienie jeńców znajdujących się w rękach przeciwnika.

„Planujemy ogromną wojnę informacyjną, by zatrzymać walki w Donbasie” – oświadczył w niedzielę na konferencji prasowej. „Będziemy potrzebowali waszej pomocy” – powiedział, zwracając się do dziennikarzy.

Zełenski podkreślił także, że rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nadal będą toczyły się w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) oraz w ramach procesu mińskiego (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Ukraina, Rosja).

Ustępujący prezydent Petro Poroszenko zapowiedział w swoim sztabie, że po porażce wyborczej nie zamierza odejść z polityki. „Nigdy się nie poddawaj” – zwrócił się do zgromadzonych tam ludzi, cytując byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

„W przyszłym miesiącu odejdę ze stanowiska głowy państwa. Tak zdecydowała większość Ukraińców i ja przyjmuję tę decyzję. Opuszczę swoje biuro, lecz nie odejdę z polityki. Bo nasza ekipa ma obronić zdobycze, które wywalczyliśmy: europejską i euroatlantycką strategię, te cele, które są teraz zagrożone” – powiedział.

Jesienią na Ukrainie mają odbyć się wybory parlamentarne. „Nasza ekipa będzie bronić kursu ku członkostwu w UE i NATO” – zaznaczył Poroszenko.

Powiedział też, że gotów jest zadzwonić do swojego konkurenta i pogratulować mu wyboru. „Nigdy się nie poddawaj – słyszę teraz, gdy widzę wyniki exit poll, które dają podstawy, bym zadzwonił do swego oponenta i złożył mu gratulacje” – oświadczył. Zadeklarował jednocześnie, że wesprze Zełenskiego, by mógł spokojnie przejąć władzę w państwie.

Poroszenko zwrócił także uwagę, że wybory prezydenckie w jego kraju były demokratyczne. „Były uczciwe, były transparentne i odbyły się zgodnie ze standardami demokratycznymi” – powiedział. Sondaż exit poll był przeprowadzony przed lokalami wyborczymi w czasie głosowania przez konsorcjum ośrodków socjologicznych Narodowy Exit Poll.

I tura wyborów prezydenckich, w której uczestniczyło 39 kandydatów, odbyła się 31 marca. Najwięcej głosów otrzymali w niej Zełenski i Poroszenko. Aktora poparło 30,24 proc. uprawnionych, zaś urzędującego prezydenta 15,95 proc.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. Już w I turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała wówczas była premier Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

W tym temacie: Wołodymyr Zełenski. Surrealizm i schizofrenia [komentarz eksperta]


Czytaj więcej…

Wołodymyr Zełenski: najważniejsze zadanie to sprowadzenie jeńców

Teraz dla nas zadaniem numer jeden jest sprowadzenie wszystkich naszych jeńców, naszych marynarzy – powiedział dziennikarzom Wołodymyr Zełenski, według wyników exit poll – nowy prezydent Ukrainy. Zełenski zapowiedział też wojnę informacyjną na …

Źródło: Onet.pl

Zełenski określa "zadanie numer jeden". Kierunek – Rosja. Będzie …

Wszyscy nasi więźniowie – zadeklarował Wołodymyr Zełenski podczas wieczoru wyborczego na Ukrainie. Ukraiński prezydent elekt podkreślił, że to "zadanie numer jeden". Nie wykluczył też, że skorzysta z propozycji pomocy od ustępującego prezydenta, by …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski wygrywa wybory na prezydenta Ukrainy

Showman telewizyjny Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, zdobywając 73,2 procent głosów – poinformowała w niedzielę fundacja Demokratyczni Inicjatywy, która przeprowadzała sondaż przed lokalami wyborczymi, …

Źródło: RMF 24

Ukraina. Wołodymyr Zełenski wygrał wybory. Kim jest nowy …

Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 w Krzywym Rogu w rodzinie ukraińskich Żydów. Studiował prawo na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym, jednak nigdy nie pracował w zawodzie. Gdy był uczniem, brał udział w amatorskich …

Źródło: Wirtualna Polska

Exit poll: Wołodymyr Zełenski wygrywa wybory na prezydenta Ukrainy

41-letni Wołodymyr Zełenski wygrywa II turę wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według sondażowego badania exit poll, aktor i komik uzyskał 72,7 proc. głosów. Zełenski pokonał dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę, który otrzymał 25,3 procent …

Źródło: Interia

Zełenski zapowiada wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk …

Wołodymyr Zełenski, który według sondaży exit poll zdecydowanie wygrał w wyborach prezydenckich na Ukrainie, zapowiedział wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie jego kraju, a za zadanie priorytetowe uznał uwolnienie …

Źródło: TVN24

Exit poll: Wołodymyr Zełenski będzie prezydentem Ukrainy

Aż 73,2 proc. głosów otrzymał Wołodymyr Zełenski, komik i gwiazda popularnego ukraińskiego serialu „Sługa Narodu”. Dotychczasowy prezydent kraju Petro Poroszenko otrzymał w drugiej turze 25,3 proc. głosów. 1,5 proc. głosów uznano za nieważne.

Źródło: Wprost.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *