Ewa Błaszczyk o zmianach w postrzeganiu śpiączki w Polsce

Ewa Błaszczyk o zmianach w postrzeganiu śpiączki w Polsce

Ewa Błaszczyk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdza, że w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się w Polsce traktowanie osób w śpiączce. – Trzeba pamiętać, że bardzo dużo osób jest niezdiagnozowanych albo źle zdiagnozowanych. Wcześniej wpychano wszystkich do jednego worka. A pomiędzy stanem wegetatywnym a stanem minimalnej świadomości jest różnica. Jest to coś, z czego można wyjść, jeśli się nad tym pracuje – zaznacza.

Zauważa również, że zwiększyła się świadomości Polaków w kontekście śpiączki. – To było widać już po 5 latach działalności naszej fundacji. Zresztą na początku nie robiliśmy nic takiego jak budowa czy rozszerzanie struktur. Był to moment, żeby się przedstawić, powiedzieć, czym jest śpiączka. Żeby wyjaśnić, dlaczego się tym zajmujemy, wytłumaczyć, że jest luka w systemie medycznym – przypomina Ewa Błaszczyk. Powstałą klinikę nazywa „brakującym ogniwem”.

Pytana o historie dzieci, które najbardziej zapadły jej w pamięć, wspomina chłopca, który kochał piłkę nożną. – Więc leżał ze słuchawkami, gdzie miał relacjonowane mecze. Trzymał piłkę w objęciach, miał pościel w piłki. Był otoczony wszystkim, co go najbardziej interesowało. Okazało się to skuteczne – wyszedł z kliniki na własnych nogach – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Ewa Błaszczyk, pytana o plany po powołaniu do życia klinki „Budzik” dla dorosłych w 2022 r., stwierdza, że więcej klinik nie powstanie. – Chcemy skupić się na działalności badawczej. Rozszerzyliśmy statut fundacji o zakres najnowszych technologii dot. śpiączki. Chcemy je sprawdzać, przywozić i wdrażać tutaj. A ciągle się coś dzieje – zaznacza. Dodaje, że zaczęli od współpracy z Japończykami przy wszczepianiu stymulatora, czego efekty już widać.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(MW)


Czytaj więcej…

Ewa Błaszczyk o zmianach w postrzeganiu śpiączki w Polsce

Czyjaś obecność. To, że ktoś im mówi, że ich kocha i ich potrzebuje. Trzymanie za rękę, bycie przy nich, mówienie do nich – mówi Ewa Błaszczyk, twórczyni kliniki "Budzik", o warunkach koniecznych do wybudzenia osób w śpiączce. W rozmowie z …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *