Emaus 2019: Muzeum Krakowa zaprasza na „Przystanek Emaus …

Emaus 2019: Muzeum Krakowa zaprasza na „Przystanek Emaus ...

Odpust wziął swoją nazwę od miasta Emaus, do którego Chrystus udał się po zmartwychwstaniu; zgodnie z Ewangelią św. Łukasza – na drodze do tego miasta spotkał swoich uczniów. Odpust odbywa się w wielkanocny poniedziałek przy klasztorze sióstr norbertanek i kościele pw. Najświętszego Salwatora.

W tym roku, przed południem pogoda nie sprzyjała przybyłym z powodu nagłej, gwałtownej ulewy. Szybko jednak ponownie wyjrzało słońce i setki przybyłych krakowian mogło swobodnie wybierać upominki i gadżety z kramów, rozstawionych w pobliżu klasztoru i wzdłuż okolicznych ulic.

Wśród spacerujących przeważały rodziny z dziećmi, ponieważ to właśnie dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje takie jak kramy z zabawkami, karuzelę i wielką, dmuchaną zjeżdżalnię. Nie zabrakło jednak również osób starszych i młodzieży.

Zobacz: Wielkanocne zwyczaje w Małopolsce: Emaus i Siuda Baba

Emausowemu odpustowi co roku towarzyszy konkurs na najpiękniejsze własnoręcznie zrobione drzewko emausowe, organizowany co roku przez Dom Zwierzyniecki, będący oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Drzewko emausowe, tzw. drzewko życia, to jedna z tradycyjnych zabawek sprzedawanych na kramach podczas odpustu na krakowskim Salwatorze.

Drzewko wykonane jest z kijka, w który wetknięte są drewniane listki, na czubku umieszczona jest figurka ptaka lub gniazdo z pisklętami. Dawniej przypisywano mu wyjątkowe znaczenie i symbolikę – oznaczało powrót całej przyrody do życia, nawiązywało także do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i wierzeń, według których dusze zmarłych wracają na ziemię pod postaciami ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.

Do tegorocznych atrakcji należały również pokazy rzemiosła artystycznego w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego. Przybyli mogli odwiedzić m.in. stragan twórcy tradycyjnych drewnianych zabawek emausowych, stragan krakowskich koronkarek, a także stragan z wyrobami filcowymi.

Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Zwyczaj wychodzenia do kościołów poza miastem był bardzo rozpowszechniony w Europie, zwłaszcza w XVI-XVII w. Na to „ludowe święto” chodzili w XIX w. wszyscy mieszkańcy Krakowa: najbiedniejsi i bogaci.

Swoje zwyczaje mają także mieszkańcy podkrakowskiej Wieliczki, którzy mogą poszczycić się tradycją spotkań z Siudą Babą. Tajemnicza postać to przebrany za kobietę i usmolony sadzami mężczyzna z batem i różańcem z ziemniaków, który tradycyjnie w Wieliczce zaczepia wychodzących z kościoła w drugi dzień świąt wielkanocnych ludzi i oczekuje datków. Jeżeli nie dostanie pieniędzy, strzela z bata i daje do pocałowania ubrudzony sadzami krzyż. Towarzyszy mu usmolony Cygan.

Według podań Siuda Baba była kapłanką słowiańskiej bogini Ledy. Pilnowała świętego ognia i źródełka w chramie na wzgórzu w Lednicy Górnej koło Wieliczki. Siuda Baba pełniła swoją rolę cały rok. Wychodziła tylko raz do roku, z nadejściem wiosny, aby znaleźć następczynię. Czyhała wtedy na dziewicę, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na następny rok. W zaganianiu ofiar pomagał jej Cygan z batem.

(pmd)


Czytaj więcej…

Emaus 2019: Muzeum Krakowa zaprasza na „Przystanek Emaus

Przez wieki, drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, krakowianie pielgrzymowali poza mury miasta do pobliskich kościołów. W Krakowie tradycja emausowego odpustu, którego największą atrakcją były stragany wypełnione zabawkami, przetrwała na …

Źródło: Radio Eska

Tradycyjny krakowski odpust w wielkanocny poniedziałek

Dziś na Zwierzyńcu w Krakowie odbywa się tradycyjny odpust Emaus. Zabawkarze i rękodzielnicy pojawią się z odpustowymi kramami w okolicy klasztoru Norbertanek – informuje Radio Kraków. Emaus w Krakowie Foto: Jacek Bednarczyk / PAP Emaus w …

Źródło: Onet.pl

Kiermasze i lajkonik. W Krakowie trwa odpust Emaus

Ta tradycja żywa od średniowiecza wiąże się z biblijną opowieścią o wsi Emaus. Mieszkańcy Krakowa od setek lat w drugi dzień świąt odwiedzają w procesji kościoły niegdyś znajdujące się poza miastem m.in. kościół Norbertanek i kościół Zbawiciela na …

Źródło: RMF 24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *