Egzaminy będą unieważniane?! Wiceminister komentuje opinię …

Egzaminy będą unieważniane?! Wiceminister komentuje opinię ...
Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie jego ewentualnej pozycji mediatora w sporze

W związku z wypowiedzią w mediach przewodniczącego Sławomira Broniarza, że ZNP dostrzega pilną potrzebę zewnętrznego mediatora i proponuje, aby w tej roli wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, biuro RPO postanowiło odnieść się do sprawy wydając odpowiedni komunikat:

„Problemy związane ze strajkiem nauczycieli i zbliżającym się terminem egzaminów dla uczniów budzą najwyższe zaniepokojenie RPO. Tym bardziej, że w wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej 4 kwietnia br. Rzecznik wskazał na wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej związane z wprowadzeniem przez MEN (2 kwietnia br.) zmian w rozporządzeniach dotyczących organizacji egzaminów: gimnazjalnego, maturalnego i ósmoklasisty. W przyjętej formie mogą one naruszać prawa obywatelskie.

– reklama –

Poczucie odpowiedzialności i oczywista troska o dobro uczniów powodują jednak, że RPO deklaruje otwartość i gotowość do podjęcia działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Jest to konieczne dla realizacji prawa do nauki, które gwarantuje w art. 70 nasza Konstytucja. Warunkiem niezbędnym każdej skutecznej mediacji jest jednak wola i zgoda wszystkich stron konfliktu, zarówno strony związkowej, jak i rządowej. Dotychczas takie okoliczności nie zaistniały.

Jednocześnie Rzecznik wyraża przekonanie, że najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego. I w pierwszej kolejności należałoby skorzystać z tej możliwości.

Ponadto informujemy, że 9, 10 i 11 kwietnia br. Adam Bodnar uczestniczy w zaplanowanym wcześniej wyjeździe regionalnym w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie spotyka się z lokalnymi społecznościami i zajmuje się rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez obywateli.”

publ.: EmZet

#BRPO

– reklama –


Czytaj więcej…

Strajk nauczycieli. RPO Adam Bodnar jest gotowy do mediacji

Szef ZNP Sławomir Broniarz stwierdził, że istnieje pilna potrzeba powołania zewnętrznego mediatora do negocjacji rządu i nauczycielskich związków zawodowych. Wskazał, że odpowiednim mediatorem byłby Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Źródło: Money.pl

Egzaminy będą unieważniane?! Wiceminister komentuje opinię …

Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, zamiast zatroszczyć się o dzieci w tej trudnej sytuacji, straszy, że zmiany wprowadzone przez MEN, które mają ratować sytuację, mogą naruszać prawa obywatelskie, a nawet twierdzi, że powołanie do …

Źródło: wPolityce.pl

Przewodniczący ZNP chce, aby w sprawie sporu mediatorem został …

W związku z wypowiedzią w mediach przewodniczącego Sławomira Broniarza, że ZNP dostrzega pilną potrzebę zewnętrznego mediatora i proponuje, aby w tej roli wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, biuro RPO postanowiło odnieść się do …

Źródło: raciborz.com.pl

Biuro RPO odpowiada ZNP: 9 i 10 RPO spotyka się z obywatelami

Po tym jak prezes ZNP Sławomir Broniarz zaproponował, by Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar był mediatorem w rozmowach rządu z protestującymi nauczycielami, Biuro RPO poinformowało, że "8,9 i 10 kwietnia br. Adam Bodnar uczestniczy w …

Źródło: Rzeczpospolita

"Deklaruję gotowość do podjęcia działań ws. mediacji rządu z …

Poinformowano także, że do czwartku Adam Bodnar uczestniczy w zaplanowanym wcześniej wyjeździe regionalnym w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie spotyka się z lokalnymi społecznościami i zajmuje się rozwiązywaniem problemów …

Źródło: polsatnews.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *