Dziś Dzień Świętego Patryka. Zobacz, co zaświeci się na zielono!

Dziś Dzień Świętego Patryka. Zobacz, co zaświeci się na zielono!

Dzień Świętego Patryka – symbole, które kojarzą nam się z tym dniem to przede wszystkim trójlistna koniczyna i wszechobecny kolor zielony. Czy są inne o których nie wiemy? Narodowe święto Irlandczyków już niebawem.

Dzień Świętego Patryka – symbole towarzyszące spotkaniom w irlandzkich pubach i ulicznym paradom, to trójlistna koniczyna i kolor zielony. Dlaczego tak jest? Skąd wziął się ten zwyczaj i co z tym wszystkim na święty Patryk?

Otóż według jednej z legend to właśnie na przykładnie trójlistnej koniczyny święty Patryk wyjaśnił istotę Trójcy Świętej, będącej jednocześnie jednym Bogiem w trzech osobach. Do zobrazowania użył właśnie koniczyny (ang. shamrock), która od tej pory stała się jednym z najważniejszych symboli nie tylko święta, ale i całej Irlandii. W każdym pubie na wyspie zobaczyć można charakterystyczne zielone listki lub inne aspekty w jej kolorze, który symbolizuje między innymi zieleń trawy pokrywającej Irlandię. 

Z postacią świętego Patryka związany jest jeszcze jeden symbol, tak zwany krzyż św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cross lub Saint Patrick’s Saltire), czyli czerwony krzyż na białym polu. Ramiona tego krzyża przecinają prostokątne pole po przekątnych.

Kolejnym jest harfa Briana Śmiałego, która widnieje w herbie Irlandii i znajduje się między innymi na rewersie irlandzkich monet euro. Król Munsteru i Irlandii, panujący na początku XI wieku, przeszedł do historii m.in. dzięki temu, że odparł inwazję wikingów.

To największe święto w Irlandii, dzień, który ustawowo wolny jest od pracy. W 1903 roku Dzień Św. Patryka został oficjalnie uznany za irlandzkie święto narodowe. Tego samego roku odbyła się w mieście Waterford pierwsza parada z tej okazji. Irlandczycy zakładają zielone peruki, farbują włosy i zarost. W klapy ubrań wpinają symbol koniczyny, która przynosi pomyślność i szczęście, i wychodzą na ulicę, by świętować tego dzień. 

Według starych legend w Irlandii spotkać można skrzaty nazywane Leprechaunami. Są to istoty złośliwe i obdarzone trudnym charakterem. Oswojenie ich jest prawdziwą sztuką. Mają zamiłowanie do alkoholu i fajki. Często zajmują się wyrobem butów. Trolle te na końcach tęczy mają schowki, w których ukryte są skarby i naczynia wypełnione złotymi monetami. Jeśli komuś uda się złapać Leprechauna i przechytrzyć go, to zdobędzie prawdziwe bogactwo. Dlatego tak wielu Irlandczyków przebiera się za skrzaty.

Choć wielu kojarzy ten dzień z piciem piwa, trudno wytłumaczyć ten zwyczaj, ponieważ Irlandczycy wolą pić whiskey w tym dniu. Związana jest z tym kolejna legenda. Według niej nieuczciwa karczmarka oszukiwała klientów, nalewając do szklanek zbyt mało trunków. Biskup Patryk poszedł do niej i powiedział, że jeśli nie zaprzestanie tego procederu, to do jej karczmy zaczną przychodzić demony. Od tej pory kobieta była już uczciwa.

W innym krajach Dzień Świętego Patryka kojarzony jest z farbowanym na zielono piwem. To nie jedyny alkohol, który jest tradycją w tym dniu. Irlandczycy chętnie piją tzw. dzban Patryka, czyli obowiązkową szklaneczkę whiskey.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Już niedługo Dzień Świętego Patryka! Jak świętować to wydarzenie?
  2. Pamiętacie Tomka ze Złotopolskich? Wiemy czym się dzisiaj zajmuje Piotr Szwedes
  3. Kim jest Paweł z Warsaw Shore? Jak ma na nazwisko on i Ewelina?
  4. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  5. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Te zwierzęta uczciły Dzień Świętego Patryka. Zobacz najlepsze …

Dzień ten jest wolny od pracy nie tylko w Irlandii, ale i Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na wyspie Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowym kolorze Irlandii.

Źródło: Wprost.pl

Dziś Dzień Świętego Patryka. Zobacz, co zaświeci się na zielono!

Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii, obchodzony jest 17 marca. Liczne koncerty, wystawy, wykłady oraz inne wydarzenia poświęcone irlandzkiej muzyce, tańcowi, kulturze i kuchni, organizowane są w całej Polsce w ramach Festiwalu św. Patryka.

Źródło: Gazeta Wrocławska

17 marca obchodzimy Dzień Św. Patryka

17 marca obchodzony jest dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. To irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale również w wielu krajach na świecie. Kojarzone jest, także w Polsce, przede wszystkim z piciem piwa.

Źródło: PortalSpozywczy.pl

Dziś Dzień Świętego Patryka! Zobaczcie, jak obchodzi się to święto …

Celebrowany 17 marca Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe. Chętnie obchodzą go jednak ludzie na całym świecie. Nieodłącznymi elementami tego święta są: wszechobecny kolor zielony, "shamrock", czyli trójlistna koniczyna oraz i …

Źródło: RMF FM

Dzień Świętego Patryka – symbole i tradycje. Skąd wzięło się …

Dzień Świętego Patryka – symbole, które kojarzą nam się z tym dniem to przede wszystkim trójlistna koniczyna i wszechobecny kolor zielony. Czy są inne o których nie wiemy? Narodowe święto Irlandczyków już niebawem.

Źródło: Pikio.pl

17 marca wspomnienie św. Patryka – wielkiego Europejczyka i …

17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym.

Źródło: Katolicka Agencia Informacyjna

Dziś obchodzimy Dzień Świętego Patryka

Dziś o chodzimy Dzień Świętego Patryka – najbardziej znanego patrona Irlandii. Co roku w tym kraju z okazji święta 17 marca jest dniem wolnym od pracy. Z roku na rok tradycja przenosi się również do innych krajów między innymi do Polski. Dlatego z tej …

Źródło: VIVA!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *