Dymisja prezydenta Kazachstanu. Nursułtan Nazarbajew rezygnuje …

Dymisja prezydenta Kazachstanu. Nursułtan Nazarbajew rezygnuje ...

Rządził od trzydziestu lat. Właśnie podał się do dymisji, ale nie po to, by stracić władzę, lecz miękko przeprowadzić sukcesję i zachować ją dla swojej kasty.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji. Rządził od 1989 r. (najpierw, jeszcze w czasach ZSRR, jako sekretarz kazachskiej partii komunistycznej), a od 1991 r., jako prezydent niepodległego Kazachstanu. Dla Kazachstanu i całego regionu dymisja to szok. Ale Nazarbajew to wytrawny gracz. Nie robi rzeczy szalonych. Ten z pozoru radykalny ruch, jest działaniem wyprzedzającym.

Prezydent Kazachstanu podał się do dymisji

Prezydent ma 79 lat. Zdrowie mu szwankuje, choć całe życie uprawiał sport. Przebudowę państwa zaczął już dwa lata temu. Jej celem jest zapewnienie Kazachstanowi miękkiej sukcesji i uniknięcie tąpnięć w systemie władzy. Ale w kraju, w którym całą władzę od 30 lat ma jeden człowiek, zmiany nie będą łatwe. I mogą zdestabilizować państwo, zamiast zapewnić mu spokój.

Ma oficjalnie tytuł „Jełbasy”, czyli lider narodu, a parlament nie raz zastanawiał się, czy Nazarbajew nie powinien rządzić dożywotnio, co należy zapisać w konstytucji. Na razie zapisano tam, że kadencja ma siedem lat, a ich liczba nie jest ograniczona. Kazachowie nawet narodziny swojej niepodległej republiki świętują 16 grudnia. To wtedy, w 1991 r. ponad 98 proc. z nich wybrało Nazarbajewa pierwszym prezydentem Kazachstanu. Pierwszym i do dziś jedynym.

Obywatele nie znają innej rzeczywistości, niż ta, w której na czele państwa stoi Nazarbajew. To on zbudował w stepie nową stolicę, Astanę. I zapewnił Kazachstanowi względnie szybki (spowolniony w ostatnich latach) rozwój gospodarczy, oraz spokój. Obok Białorusi, republik nadbałtyckich i Turkmenistanu, Kazachstan jako jedyne, duże państwo powstałe po rozpadzie ZSRS nigdy nie był zaangażowany w konflikt zbrojny, ani nie był areną rewolucji.

Mimo, że Kazachstan jest republiką wielonarodową, ze sporą mniejszością rosyjską, udało się nie doprowadzić do większych napięć na tle etnicznym. Choć nie znaczy to, że rządy Nazarbajewa były łagodne. Przeciwnie. W 2011 r. siły bezpieczeństwa krwawo spacyfikowały strajki robotników naftowych w Żanaozen.

Krwawy Dzień Niepodległości i legenda o dobrym prezydencie

W latach 90. konflikty na tle narodowościowym między Kazachami a Rosjanami były na porządku dziennym. Władza Nazarbajewa brutalnie rozprawiała się z wszelką opozycją. Media są całkowicie podporządkowane władzy.

Ten system ma jedną wadę. W przypadku śmierci lidera, sypie się jak domek z kart. Następuje okres chaosu. Do władzy dochodzi któraś z koterii i zaczyna rozliczanie dotąd rządzącego klanu. W Kazachstanie ostatnie miesiące to okres niespokojny. Gospodarka kuleje, a Kazachowie zaczynają protestować. Krajem wstrząsają kolejne afery korupcyjne. W tej sytuacji nagła śmierć lidera mogłaby doprowadzić nie tylko do chaosu, ale i dojścia do władzy ludzi, którzy wyprowadziliby Kazachstan z rosyjskiej strefy wpływów.

Taki scenariusz jest niedopuszczalny dla Kremla. Dlatego niewykluczone, że na dymisję Nazarbajewa naciskał Władimir Putin. Moskwa będzie się domagać gwarancji, że Nazarbajew tak przebuduje system, że władza będzie w rękach ludzi lojalnych wobec Rosji.

Putin rozmawiał z Nazarbajewem. Kreml nie zdradza, o czym

Nazarbajew widział również na własne oczy co się działo w sąsiednim Turkmenistanie po śmierci Saparmurada Nijazowa trzynaście lat temu i w Uzbekistanie po odejściu Islama Karimowa. W obu republikach, podobnych do Kazachstanu autorytarnych satrapiach, cała władza skupiona była w ręku jednego człowieka. Po jego śmierci system przeżywał wstrząs. Zaczynała się walka dworskich koterii o władzę, a przede wszystkim czystki wśród dotąd rządzącego klanu. Całkiem niedawno w więzieniu wylądowała np. córka byłego uzbeckiego prezydenta, wszechwładna niegdyś Gulnara Karimowa.

Nazarbajew chce tego uniknąć. Sam ma trzy córki-miliarderki: Darigę, Dinarę i Aliję.

Stoi za nim potężny klan, liczna rodzina i cała armia sojuszników. Zajmują najważniejsze stanowiska w państwie i biznesie. Władają koncernami naftowymi. Nazarbajew nie chce dopuścić, by po jego ewentualnej śmierci doszło do czystki i przewrotu. Marzy mu się zachowanie systemu, który stworzył i stabilizacji w republice. Gwarantami tej stabilizacji ma być utrzymanie władzy w rękach jego krewnych i sojuszników i na jego zasadach.

Zmiany tak naprawdę zaczęły się już dwa lata temu. Na początku 2017 r. Nazarbajew ogłosił w orędziu, że stopniowo przekaże swoje ogromne, prezydenckie pełnomocnictwa parlamentowi i rządowi. Zaczął wzmacniać parlament i zapowiadać nowe wybory. Chciał przebudowy modelu państwa z ultra-prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy. Wybrał jednak zły moment na takie eksperymenty.

Niskie ceny ropy i uzależnienie od przeżywającego kryzys rynku rosyjskiego powodują, że i gospodarka Kazachstanu przeżywa ciężkie chwile. A to wywołuje społeczne wstrząsy. Dlatego w lutym Nazarbajew zdymisjonował rząd. Zrzucając przy okazji na gabinet winę za kiepską sytuację. To tylko zapoczątkowało ferment wśród elity władzy, a dziś nie wiadomo, na kogo postawi odchodzący prezydent. W swojej wizji rozwoju państwa ujawnił, że chce rozproszyć władzę.

Być może, tak jak niegdyś Borys Jelcyn znalazł Putina, również Nazarbajew poszuka kazachskiego następcy i gwaranta, że rodzinie ex-prezydenta nigdy nic się nie stanie. Jedno jest pewne: póki będzie żył, nadal będzie liderem narodu, nawet będąc prezydentem emerytem.


Czytaj więcej…

Prezydent Kazachstanu podał się do dymisji. Rządził przez prawie …

Warto zaznaczyć, że Nursułtan Nazarbajew jest postacią kontrowersyjną na kazachskiej scenie politycznej. Gdy zwolennicy chwalą go za rozwój gospodarki po upadku ZSRR, przeciwnicy wskazują na to, że Nazarbajew rządził Kazachstanem autorytarną …

Źródło: Wirtualna Polska

Dymisja prezydenta Kazachstanu. Nursułtan Nazarbajew rezygnuje …

Dymisja prezydenta Kazachstanu. Nursułtan Nazarbajew rezygnuje po blisko trzech dekadach. 19.03.2019 15:14. xxx wiadomosci. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. 79-letni polityk sprawował …

Źródło: Radio ZET

Kazachstan: Koniec epoki Nursułtana Nazarbajewa?

Rządził od trzydziestu lat. Właśnie podał się do dymisji, ale nie po to, by stracić władzę, lecz miękko przeprowadzić sukcesję i zachować ją dla swojej kasty. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji. Rządził od 1989 r. (najpierw …

Źródło: Belsat pl

Kazachstan: rządzący od niemal 30 lat Nazarbajew podał się do …

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. Prawie 79-letni dziś polityk był wybrany na ten urząd w 1991 roku. Jeszcze w czasach ZSRR, od 1989 roku, był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii …

Źródło: Deon.pl

Rządził od upadku ZSRR. Ogłosił odejście po 28 latach

Podjąłem decyzję o zakończeniu sprawowania urzędu prezydenta – powiedział we wtorek w wystąpieniu telewizyjnym Nursułtan Nazarbajew, nieoczekiwanie w tej sposób zapowiadając swoje odejście po 28 latach od chwili przejęcia rządów w Kazachstanie …

Źródło: TVN24

"Wielki chan" Kazachstanu odchodzi, ale nie od razu

Podkreślając swoją polityczną przyjaźń z Władimirem Putinem, „jełbasy” ostrożnie, ale konsekwentnie eliminował wpływy Rosji w swoim kraju. W październiku 2017 r. ogłoszono, że Kazachstan odchodzi od cyrylicy i stopniowo będzie przechodzić na swoją …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Prezydent Kazachstanu Nursultan Nazarbajew podał się do dymisji …

Wieloletni prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji. Swoją decyzję ogłosił w specjalnym wystąpieniu radiowo-telewizyjnym. W oficjalnych komunikatach nie podano przyczyny takiej decyzji. Jednak wszyscy komentatorzy zwracają …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *