Donald Trump jest już w Londynie. Brytyjczycy szykują protesty

PO kolejny raz wygrała wybory... w Aresztach i Zakładach Karnych ...
  • Trumpowi towarzyszy w podróży małżonka Melania, a także córka Ivanka, która ma zaplanowany własny program na marginesie wizyty ojca.
  • Jeszcze w poniedziałek Trump spotka się w Pałacu Buckingham z królową Elżbietą II i w Clarence House z następcą tronu, księciem Walii Karolem. Wieczorem weźmie udział w uroczystym przyjęciu.
  • We wtorek prezydent USA będzie gościem wydarzenia poświęconego brytyjsko-amerykańskim relacjom biznesowym.

Donald Trump także spotka się na Downing Street z premier Theresą May, z którą wspólnie weźmie udział w konferencji prasowej.

Przy okazji prezydent Donald Trump ponowił werbalne ataki na burmistrza Londynu Sadiqa Khana, nazywając go „kompletnym nieudacznikiem” (ang. stone-cold loser).

Khan krytykował brytyjski rząd za zaproszenie Trumpa do złożenia wizyty państwowej.

– Sadiq Khan, który – według wszystkich – fatalnie radzi sobie jako burmistrz Londynu, był głupio „paskudny” wobec wizytującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zdecydowanie najważniejszego sojusznika Zjednoczonego Królestwa. Jest kompletnym nieudacznikiem, powinien się skoncentrować na przestępczości w Londynie, a nie na mnie” – napisał Trump na Twitterze.

Na środę zaplanowano uroczyste obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Po południu Trump poleci do Irlandii, gdzie spotka się z premierem Leo Varadkarem oraz odwiedzi swoje pole golfowe w Doonbeg.

W czwartek rano Trump uda się do Francji, gdzie weźmie udział we francuskim wydarzeniu poświęconym rocznicy lądowania w Normandii, i spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Po południu wróci do Irlandii, gdzie spędzi czas do piątku.

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018 roku miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a spotkanie z Elżbietą II miało jedynie nieformalny charakter.

W tym roku ponownie spodziewane są wielotysięczne protesty przeciwko polityce Trumpa, m.in. na Trafalgar Square i w pobliżu Pałacu Buckingham. Demonstrujący planują także ponownie wypuścić nad Londyn balon z satyrycznym wizerunkiem prezydenta.

– To nie jest idealny moment na delikatną dyplomację”, ale Brytyjczycy są dobrzy w „zachowywaniu pozorów – ocenia Financial Times.

– Trump z pewnością otrzyma szczodrą pomoc w postaci przepychu i ceremonii – z dodatkowymi wojskowymi pułapkami podczas wizyty w Portsmouth, części obchodów 75. rocznicy D-Day – ocenia gazeta.

W ocenie dziennika nie mają racji krytycy prezydenta USA uważający, że nie powinno podejmować się go w taki sposób. Wizyty państwowe mają na celu wyróżnienie państwa, a nie osoby, co zresztą „sugeruje sama ich nazwa” – utrzymuje „FT”.

Jak argumentuje, „USA to najbliższy sojusznik Wielkiej Brytanii co najmniej od lat 40. XX wieku i przypuszczalnie dalej tak będzie na długo po odejściu z urzędu Trumpa”.

Stąd jest „całkowicie właściwe, by państwo brytyjskie witało prezydenta USA z odpowiednimi fanfarami”.

– Jeśli królowa Elżbieta II może przyjmować prezydenta Chin Xi Jinpinga, to z pewnością może uhonorować Trumpa – uważa Financial Times.

Jednocześnie „głupio byłoby ignorować fakt, że agenda America first Trumpa spowodowała wiele podziałów między Waszyngtonem i Londynem w istotnych międzynarodowych sprawach”.

Wśród nich „FT” wymienia porozumienie nuklearne z Iranem, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, paryskie porozumienie klimatyczne oraz przyszłość Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Być może jednak – sugeruje „FT” – największe rozbieżności dotyczą relacji państw Zachodu z Chinami. Rząd w Londynie do tej pory odmówił dołączenia do USA w „skutecznej kwarantannie” Huawei, chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

W ocenie „FT” Brytyjczycy mają prawo, by różnić się od USA w sprawie Huawei oraz w innych kwestiach. Downing Street nie powinno jednak „zakładać, że pozycja przyjęta przez administrację Trumpa jest z natury nierozsądna”.

Mimo obecnych rozbieżności ostatnimi czasy były również możliwości potwierdzenia bliskich relacji między Londynem i Waszyngtonem – uważa „FT”. Przykładem tego jest wydalenie przez USA rosyjskich dyplomatów po ataku w brytyjskim Salisbury na rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala.

– Wizyta (Trumpa) w tym tygodniu raczej nie będzie zapamiętana jako szczyt relacji amerykańsko-brytyjskich. Jest jednak o wiele za wcześnie, by grać sygnał pożegnania (ang. „Last Post”) dla specjalnych stosunków – konkluduje „Financial Times”.


Czytaj więcej…

Zwiedzanie z królową, herbata z księciem i bankiet z XIX-wieczną …

Od odwiedzin w Pałacu Buckingham prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II oprowadziła go po królewskiej rezydencji. Prezydent odwiedził też księcia Karola i wypił z nim herbatę.

Źródło: TVN24

Donald Trump rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii

Następca brytyjskiego tronu książę Karol i księżna Camilla powitali w poniedziałek prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię Trump w Pałacu Buckingham. Trwa pierwszy dzień państwowej wizyty Trumpa w Wielkiej …

Źródło: TVP Info

Donald Trump o burmistrzu Londynu: Kompletny nieudacznik

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018 roku miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a …

Źródło: RMF 24

Wielkie dziecko w pałacu Buckingham. Brytyjczycy spierają się, czy …

Khan podpadł Trumpowi nie tylko tym, że przed wizytą nazwał go „skrajnie prawicowym” i porównał do „XX-wiecznych faszystów”, ale również tym, że wydał zgodę, by w czasie protestów przeciwko wizycie Trumpa nad tłumem unosił się balon …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Donald Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii. Powitano go… olbrzymim …

Wizyta Donalda Trumpa nie została dobrze przyjęta przez wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii. Aktywiści przygotowali nieopodal lotniska specjalny napis, który z założenia miał być widziany z pokładu prezydenckiego samolotu. Nawet jeśli umknął …

Źródło: Wprost.pl

"Kompletny nieudacznik". Donald Trump atakuje burmistrza …

Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W planach ma spotkania z królową Elżbietą II oraz premier Theresą May. Formę wizyty na łamach "Observera" skrytykował burmistrz Londynu Sadiq Khan, znany z negatywnego stosunku do …

Źródło: Rzeczpospolita

Donald Trump w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA spotkał się z …

Donald Trump wraz z żoną Melanią przybył z wizytą do Wielkiej Brytanii. Prezydencka para została przywitana przez księcia Karola i księżną Kamilę. W ramach powitania przywódcy Stanów Zjednoczonych królewscy gwardziści oddali salwy honorowe w …

Źródło: Wirtualna Polska

Donald Trump jest już w Londynie. Brytyjczycy szykują protesty

Zanim jeszcze Donalda Trumpa na lotnisku w Stansted powitał szef MSZ Jeremy Hunt i amerykański ambasador w Londynie, Woody Johnson, BBC przezornie zamieściła listę potencjalnych gaf, jakie może popełnić amerykański gość. Media szczególnie …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Donald Trump wspiera homoseksualistów i „świętuje miesiąc dumy …

Prezydent USA Donald Trump w pozytywny sposób wypowiedział się na temat środowisk homoseksualnych. Jego zdaniem osoby LGBT wywarły wyjątkowy wpływ na naród amerykański, dlatego poinformował, że weźmie udział w „świętowaniu miesiąca …

Źródło: PCh24.pl

Donald Trump rozpoczął wizytę państwową w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted na północ od Londynu przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Źródło: WNP.PL

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *