Dominik Tarczyński – europoseł, którego mandat zależy od… brexitu

Dominik Tarczyński – europoseł, którego mandat zależy od... brexitu

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Dominik Tarczyński "pechowym" europosłem. To on musi czekać na brexit

Szczęście i pech w jednym. Dominik Tarczyński z PiS choć został wybrany, na razie nie zasiądzie w Europarlamencie. Powód? To właśnie jemu przypadł 52. mandat, który będzie przysługiwał Polsce dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.GłosujGłosuj


Podziel się

OpinieDominik Tarczyński startował w tym samym okręgu, co Beata Szydło (Agencja Gazeta, Fot: Michał Walczak)

Do tej pory Polsce przypadało 51 miejsc w Parlamencie Europejskim. Miejsca po Wielkiej Brytanii zostały rozdzielone między inne kraje członkowskie i jeden z nich należy się Polsce. Tyle że do tej pory Wielka Brytania nie opuściła unijnej wspólnoty.

Co w tej sytuacji? O szczegółach poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. P.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz tłumaczył, że 52. mandat do PE przypadł Komitetowi Wyborczemu PiS, a wśród kandydatów, którzy zostali wybrani z tego komitetu, najmniejszą liczbę głosów uzyskał właśnie Tarczyński.

„Zgodnie z decyzją RE sytuacja prawna jest taka, że mieliśmy obowiązek wybrać 52 posłów do PE, natomiast był warunek zawieszający tej decyzji, jeżeli Zjednoczone Królestwo będzie nadal państwem członkowskim UE w chwili rozpoczęcia tej kadencji, to ten jeden poseł w naszym przypadku nie obejmie swojej funkcji – do czasu, gdy wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE stanie się prawnie skuteczne” – mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Zobacz także: PiS idzie po kolejne samodzielne rządy? Analiza Pawła Kowala

– Zatem pod takim warunkiem zawieszającym ten mandat będzie. Jest posłem wybranym do PE, ale nie może wykonywać swojej funkcji do czasu, kiedy Wielka Brytania będzie jeszcze członkiem UE. (…) Wszelkie zakazy dot. niepołączalności funkcji posła do PE z innymi mandatami, funkcjami, nie obejmują posła do czasu, gdy tę swoją funkcję będzie mógł podjąć – wskazała.

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po obliczeniu 100 proc. głosów wyglądają następująco: PiS – 45,38 proc.; Koalicja Europejska – 38,47 proc., Wiosna 6,06 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego. Oznacza, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna – 3.

Frekwencja wyniosła rekordowe 45,68 proc.

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim zostało wybranych 6 europosłów – czterech z PiS i dwóch z Koalicji Europejskiej: Róża Thun, Adam Jarubas, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki i Dominik Tarczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości


Czytaj więcej…

Dominik Tarczyński – europoseł, którego mandat zależy od… brexitu

Z 27 kandydatów PiS, którym zgodnie z podziałem mandatów wewnątrz okręgów przypadły mandaty, najniższe poparcie uzyskał Dominik Tarczyński. Polityk ten obejmie mandat po brexicie, ale Prawo i Sprawiedliwość w obu przypadkach ma bezwzględną …

Źródło: TVP Info

Dominik Tarczyński zdobył mandat, ale do Brukseli na razie nie …

Od początku było wiadomo, że jednego z nowych polskich europosłów czeka taki los. Wynik premiujący miejscem w Parlamencie Europejskim, ale dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Tzw. mandat brexitowy wywalczył poseł PiS Dominik Tarczyński z …

Źródło: Newsweek Polska

Dominik Tarczyński zostanie europosłem, ale dopiero po brexicie

Dodał, że wśród kandydatów tego komitetu, którzy zostali wybrani z tego komitetu najmniejszą liczbę głosów uzyskał Dominik Tarczyński. Jak przypominała na konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, do tego czasu …

Źródło: Onet.pl

Dominik Tarczyński z PiS został europosłem nr 52. Teraz musi …

Niedzielny wynik wyborczy to dla Dominika Tarczyńskiego umiarkowanie dobra wiadomość. Polityk PiS uzyskał 52. "dodatkowy mandat", co oznacza, że wjedzie do Parlamentu Europejskiego dopiero wówczas, gdy Wielka Brytania formalnie opuści Unię …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Zdobył mandat, ale na razie nie zasiądzie w europarlamencie …

Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości – to właśnie ten polityk, choć w niedzielnych wyborach zdobył mandat europosła, musi poczekać na swoje miejsce w Parlamencie Europejskim do czasu, aż Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

Źródło: TVN24

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Dominik Tarczyński

Szczęście i pech w jednym. Dominik Tarczyński z PiS choć został wybrany, na razie nie zasiądzie w Europarlamencie. Powód? To właśnie jemu przypadł 52. mandat, który będzie przysługiwał Polsce dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Źródło: Wirtualna Polska

Dominik Tarczyński z PiS "europosłem widmo"

Jeden natomiast – już wiemy, że to Dominik Tarczyński z PiS – znajdzie się na liście rezerwowej. Będzie "europosłem widmo", który obejmie mandat dopiero wtedy, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, bo taki scenariusz wciąż zakłada Wspólnota.

Źródło: Interia

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *