Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości

Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości
Jacht I love Poland 1200F.jpg

Żeglarstwo: wielki sukces jachtu „I love Poland”. Kaczorowski: ciężko na to pracowaliśmy [WYWIAD]

Darowi Młodzieży podczas wpływania do Nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki marynarki wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. 

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników zakończonego dziś Rejsu Niepodległości napisał, że było to trudne zadanie, które mogło zmienić ich życie. Prezydent podziękował organizatorom rejsu oraz uczestnikom za promowanie Polski i uświetnienie stulecia odzyskania niepodległości. W liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta – Wojciecha Kolarskiego – Andrzej Duda przypomniał, że rejs nawiązywał do innego słynnego rejsu Daru Pomorza z 1934 roku. Prezydent napisał również, że poprzez pamięć o przeszłości uczymy się patriotyzmu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników zakończonego dziś w Gdyni Rejsu Niepodległości napisał natomiast, że „mieli oni zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. W liście odczytanym przez posłankę Dorotę Arciszewską-Mielewczyk Jarosław Kaczyński podkreślił, że Rejs Niepodległości był piękną przygodą.

Nowy żaglowiec

W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki wzięli udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego. Zdaniem Marka Gróbarczyka sukces misji powinien przyczynić się do rozwoju branż związanych z morzem, w tym stoczniowej. 

Minister zapowiedział także budowę nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży. Miałby on być dla następnych pokoleń dowodem na to, że – jak powiedział minister – „Polska jest morska i morska pozostanie”. Jednocześnie ogłosił konkurs narodowy na wybór nazwy dla nowej jednostki. Zwracając się do załogi Daru Pomorza, powiedział natomiast, że odbyty rejs to nie tylko przygoda, ale i zobowiązanie. 

Wzruszające spotkania

Z kolei rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Janusz Zarębski powiedział, że Rejs Niepodległości był największym wydarzeniem związanym z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, a Dar Młodzieży był głównym bohaterem rejsu. Podkreślił, że spotkania z załogą Daru Młodzieży były „wzruszające” dla Polonii. 

Rektor przypomniał, że priorytetowym spotkaniem dla załogi Daru Młodzieży była audiencja u papieża Franciszka, do której doszło w Panamie. Janusz Zarębski podkreślił, że załoga żaglowca była jedyną zagraniczną delegacją, z którą papież spotkał się podczas Światowych Dni Młodzieży. 

Msza i piknik

W ramach ceremonii powitania żaglowca o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbędzie się dziękczynna msza święta koncelebrowana z udziałem m.in. metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia i kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza. 

Z okazji powrotu do Polski żaglowca na molo Południowym w godzinach popołudniowych zorganizowany zostanie też trzygodzinny piknik morski. Zaplanowano m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu wokalnego Riwiera, a także pokaz musztry paradnej. 

Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Hongkong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Kartagenę, Panamę, Miami, Ponta Delgadę i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinęła, odbyła się impreza promująca Polskę i setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jednym z ważniejszych punktów wyprawy był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Tam załogę żaglowca odwiedziła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

– Uczestnicy rejsu żaglowcem Dar Młodzieży na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę byli najlepszymi ambasadorami naszego kraju, budując międzynarodowe relacje, które będą w przyszłości procentować – ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, głównego sponsora rejsu. 

Stulecie odzyskania niepodległości – zobacz serwis historyczny

W czasie rejsu przez pokład Daru Młodzieży przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

– Możecie się różnić, ale na statku jesteście razem, w ojczyźnie jesteśmy wszyscy razem. Kochajmy się i szanujmy. Pięknej szczęśliwej podróży – mówił podczas inauguracji Rejsu Niepodległości emerytowany kapitan żeglugi morskiej Zbigniew Sulatycki.

Zobacz relację z wypłynięcia Daru Młodzieży w rejs 20 maja 2018 roku:

Rejs Niepodległości został zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Organizatorami Rejsu Niepodległości były: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel 6 mln zł. 


Czytaj więcej…

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni i zakończył Rejs Niepodległości

Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: TVP Info

Powrót Daru Młodzieży. Relacje w Trójce

W Gdyni uroczyście powitano Dar Młodzieży, który zakończył ponad dziesięciomiesięczny "Rejs Niepodległości". Była eskorta dla żaglowca, gdy wpływał do macierzystego portu, przemówienia oficjeli i radość mieszkańców, którzy – jak mówili – stęsknili się.

Źródło: Polskie Radio

Rejs Niepodległości dobiegł końca. Tłumy ludzi w Gdyni witały Dar

Po blisko 11. miesiącach Rejsu Niepodległości Dar Młodzieży powrócił dzisiaj do Gdyni. Wyłaniający się z gęstej mgły żaglowiec witały tłumy ludzi. – To była wielka przygoda dla nas wszystkich – podkreślali w rozmowie z Onetem uczestnicy wyprawy dookoła …

Źródło: Onet.pl

Okrążył ziemię i wyłonił się z mgły. "Dar Młodzieży" już w Gdyni

Po 10 miesiącach podróży dookoła świata "Dar Młodzieży" przypłynął do Gdyni. W macierzystym porcie statek powitały tłumy mieszkańców Trójmiasta, orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej i bardzo gęsta mgła. Żaglowiec ostatnią dobę spędził na …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości

Tłumy mieszkańców witały w czwartek Dar Młodzieży, który z Rejsu Niepodległości wrócił do Gdyni zobacz na mapie Gdyni . Podczas przywitania fregaty minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił rozpoczęcie prac nad …

Źródło: Trojmiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *