Czy nauczyciele będą strajkować w Wielki Czwartek i Wielki Piątek ??

Czy nauczyciele będą strajkować w Wielki Czwartek i Wielki Piątek ??

Wielki Piątek to w kościele katolickim drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

W tym roku Wielki Piątek i ogólnie Wielkanoc wypadają wyjątkowo późno. Wielki Piątek 2019 wypada bowiem 19 kwietnia, a Wielkanoc 21 kwietnia. W Polsce Wielki Piątek do tej pory był dniem pracującym, jednak w grudniu 2018 roku został zgłoszony poselski projekt o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. W projekcie znalazły się Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia jako dni wolne od pracy.

Projekt wprowadzenia zmian od 1 stycznia 2019 nie spotkał się z wielkim entuzjazmem. Jednak im bliżej Wielkanocy, tym bardzo prawdopodobne, że pomysł wprowadzenia Wielkiego Piątku 2019 jako dnia wolnego może wrócić z powrotem. Czy to oznacza, że Wielki Piątek będzie wolny od pracy?

W tym roku wyjątkowo Wielki Tydzień zbiegł się ze strajkiem nauczycieli. Rodzice dzieci, które nie chodzą do szkół i przedszkoli są już kolejny tydzień zmuszeni wziąć wolne w pracy. 

Dzieci uczęszczające do otwartych w trakcie strajku szkół mają zgodnie z kalendarzem roku szkolnego przerwę świąteczną od 18 do 23 kwietnia 2019 – łącznie to jest 6 dni wolnego. 

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zabierając głos w sprawie wolnego od pracy w Wielki Piątek zwraca uwagę na skutki gospodarcze: „Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji z prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB”.

Okazuje się, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w kilkunastu państwach Unii Europejskiej. W Wielki Piątek wolne od pracy mają Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie.

Wielki Piątek 2019 wszystkie sklepy oraz centra handlowe będą czynne tak jak w dzień powszedni, co więcej, niektóre sklepy wydłużą godziny pracy przed weekendem świątecznym. Zakaz handlu w niedzielę, który został wprowadzony 1 marca 2018 roku skłonił niektórych właścicieli sklepów do przedłużenia pracy w piątki nawet o godzinę.

A jakie jest Wasze zdanie na temat wolnego od pracy w Wielki Piątek?


Czytaj więcej…

Wielki Piątek: Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

"Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim …

Źródło: Onet.pl

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

W tym roku Wielki Piątek i ogólnie Wielkanoc wypadają wyjątkowo późno. Wielki Piątek 2019 wypada bowiem 19 kwietnia, a Wielkanoc 21 kwietnia. W Polsce Wielki Piątek do tej pory był dniem pracującym, jednak w grudniu 2018 roku został zgłoszony …

Źródło: KOBIETA.PL (komunikaty prasowe)

Czy nauczyciele będą strajkować w Wielki Czwartek i Wielki Piątek ??

Czy nauczyciele będą strajkować w Wielki Czwartek i Wielki Piątek ?? reklama. Wielki Czwartek i Wilki Piątek od wielu już lat w szkołach są dniami wolnymi od nauki – należny podkreślić – że, są to dni wolny od nauki nie od pracy – czy nauczyciele będą w …

Źródło: Świnoujście w sieci (komunikaty prasowe)

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Odpowiadamy

Od wielu lat Polacy mają problem z możliwością uczestnictwa w nabożeństwie, ponieważ popołudniami często pracują, a właśnie w takich godzinach najczęściej odbywa się liturgia. Czy od 2019 roku Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy?

Źródło: Pikio.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *