Czy jutro jest strajk nauczycieli? Strajk nauczycieli 2019. Czy jutro …

DOZ Maraton Łódź 2019. Sobotnie biegi dzieci Kids Run [ZDJĘCIA]

Strajk nauczycieli 2019: Co mają robić rodzice

Na wypadek niespodziewanego zamknięcia szkoły rodzice przedszkolaków i uczniów do ósmego roku życia mają prawo zająć się dzieckiem, a potem ubiegać się o zasiłek opiekuńczy od pracodawcy (80 proc. wynagrodzenia). Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki i wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku małych firm i osób indywidualnie prowadzących działalność gospodarczą świadczenie wypłaca ZUS, więc do niego trzeba kierować dokumenty, przy czym będzie ich więcej, m.in. oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem i zaświadczenie płatnika składek.

Uwaga! Nieprzewidziane zamknięcie jest wówczas, gdy rodzic został o nim powiadomiony mniej niż siedem dni przed zamknięciem. Powiadomieniem nie są komunikaty medialne.

Strajk nauczycieli 2019. Czy jutro dzieci idą do szkoły?

Natomiast rodzice uczniów w wieku 9-14 lat mogą wziąć dwa płatne dni opieki albo cztery dni urlopu na żądanie, co mogą zgłosić tego samego dnia, jednak potrzebna jest zgoda pracodawcy. Oczywiście można też wziąć zwykły urlop wypoczynkowy.

Przypomnijmy, że w piątek strona rządowa zaskoczyła żądających 30-procentowej podwyżki związkowców propozycją „nowego kontraktu

społecznego”. W przerwie negocjacji wicepremier Beata Szydło przedstawiła dziennikarzom na plansze z propozycjami rządu. Podwyżkom wynagrodzeń towarzyszyłoby zwiększenie pensum (tzw. godziny nauczyciela przy tablicy). Tak więc po pierwszej podwyżce, która była w styczniu, nastąpiłaby we wrześniu druga – razem 15 proc. w całym 2019 roku, a potem podwyżki systemowe do 2023 r., ale zarazem wzrost pensum z 18 godzin tygodniowo do 22 lub 24 (warianty) – co jednak mogłoby się wiązać ze zwolnieniami, bo nauczycieli będzie za dużo. Kolejne propozycje to skrócenie stażu (podczas stażu zarabia się najmniej), minimalna kwota za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz zmniejszenie obciążeń biurokratycznych nauczycieli i dyrekcji szkół.

Pensum (godziny nauczyciela „przy tablicy”)

  • Polska – 564 rocznie
  • OECD (kraje rozwinięte) – 778 rocznie

Liczba uczniów na jednego nauczyciela

  • Polska – 11
  • OECD – 15

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Co będzie, jeśli strajki przeszkodzą w egzaminach – Egzaminy w kwietniu 2019 zagrożone?


 Marek Szawdyn

ZNP podaje wyniki referendum strajkowego w województwie zach…

Wobec fiaska rozmów strajk w oświacie coraz bliżej. Obejmie podstawówki, gimnazja, szkoły średnie, a nawet przedszkola. Rodzice nie są pewni, czy placówki oświatowe zaopiekują się ich dziećmi.

Zagrożone egzaminy 2019
Kolejne zmartwienie uczniów i rodziców to egzaminy końcowe, które lada dzień mają się odbyć w gimnazjach i ósmych klasach. Termin podstawowy w gimnazjach to 10-12 kwietnia, dla ósmoklasistów 15-16 kwietnia. Beata Szydło oświadczyła, że egzaminy na pewno się odbędą, mimo to rodzice się boją, że

bezterminowy strajk nauczycieli od 8 kwietnia może je zakłócić lub wręcz uniemożliwić.

Egzaminy trzeba nie tylko spokojnie przeprowadzić, ale zdążyć sprawdzić wyniki przed egzaminami dodatkowymi. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła ich termin na 3-5 czerwca dla ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Egzaminy maturalne nie wydają się zagrożone, bo są odległe:

  • terminy główne: 6-25 maja
  • terminy dodatkowe: od 3 do 19 czerwca


Czytaj więcej…

Strajk Nauczycieli 2019. Trwa odliczanie godzin do strajku

Nerwy rodziców i uczniów, niepokój dyrektorów, pytania o zapewnienie opieki dzieciom, organizację egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty. Słowem chaos. Bydgoskie przedszkola i szkoły przygotowują się do strajku nauczycieli. Tymczasem dziś (7 …

Źródło: Express Bydgoski

Czy jutro jest strajk nauczycieli? Strajk nauczycieli 2019. Czy jutro …

O godz. 19 w niedzielę 7 kwietnia wznowiono rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Strajk od poniedziałku wciąż możliwy. Rodzice nie wiedzą, co robić. Rośnie niepokój uczniów i rodziców: po przerwie wznowiono wieczorem w niedzielę rozmowy …

Źródło: Głos Koszaliński

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *