Cracovia podczas meczu z Koroną uczci pamięć Jana Pawła II

Cracovia podczas meczu z Koroną uczci pamięć Jana Pawła II

Jan Paweł II – życiorys. Już jutro przypada 14. rocznica śmierci papieża-Polaka, który był dumą i wzorem do naśladowania dla wielu obywateli naszego kraju, ale i nie tylko. Jego charakter i usposobienie, a przede wszystkim kazania oraz książki skłaniały wielu do przemyśleń. Na podstawie historii jego życia powstało kilka filmów, które do dziś cieszą się zainteresowaniem. Wydaje się, że idee, które głosił jako głowa Kościoła katolickiego, będą żyć wiecznie.

Jan Paweł II – życiorys najbardziej znanego na całym świecie Polaka jest niezwykle interesujący, a przy tym zawiły i tajemniczy. Karola Józef Wojtyła urodziła się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Wychowywał się z rodzicami i bratem w skromnej kamienicy. Miał siostrę Olgę, która zmarła zaraz po swoich narodzinach.

W latach młodości zaczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku polonistyka, jednak musiał porzucić naukę z powodu wybuchu II wojny światowej. Na początku lat 40. był zmuszony pracować w kamieniołomie i zakładach chemicznych, jednak później zdecydował się związać swoje życie z duchowieństwem. W 1942 roku Karol Wojtyła wstąpił do seminarium, cztery lata później otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiechy i wyjechał na studia teologiczne do Włoch. Po powrocie do ojczyzny postanoowił również skończyć teologię moralną na UJ, z tej dziedziny otrzymał nawet doktorat. Od tej pory uczył etyki społecznej przyszłych księży i studentów.

4 lipca 1958 roku zostaje tytularnym biskupem, 28 września tego samego roku otrzymuje sakrę biskupią. Pod koniec 1963 roku zostaje nominowany na arcybiskupa metropolii krakowskiej. 29 maja 1967 r. zostaje kardynałem, natomiast 16 października 1978 roku zostaje wybrany na Biskupa Kościoła Rzymskiego i przyjmuje imię Jan Paweł II. Od tej pory, aż do śmierci 2 kwietnia 2005 roku pełni funkcję papieża.

Najbardziej znaną ciekawostką dotyczącą „naszego ojca świętego” jest fakt, że był pierwszym Polakiem, który został papieżem i zasiadł na tronie pierwszy raz od ponad czterech wieków, nie będąc Włochem.

Od lat młodości lubił sport, uwielbiał przede wszystkim wspinaczki górskie, z których nie zrezygnował nawet pełniąc funkcję głowy Kościoła, jeździł na nartach i pływał kajakiem. Wiele razy, jeszcze jako kardynał, był pytany, czy to uchodzi jeździć na nartach pełniąc taką funkcję.

 – Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach! – odpowiadał.

Jan Paweł II był niezwykle niezadowolony z tego, że wszędzie musi jeździć w „szklanej klatce” (jak nazywał kuloodporne papamobile) dla własnego bezpieczeństwa. Ojciec święty chciał mieć wolność i bez ograniczeń nawiązywać kontakt z wiernymi.

Lolek, jak nazywali go szkolni koledzy, miał słabość do kremówek, inaczej zwanych napoleonkami. To ciastko złożone z dwóch płatów ciasta przełożone kremem i posypane cukrem pudrem. „Papieskie kremówki” stały się jednym z symboli głowy Kościoła. Ponadto był pierwszym papieżem, który nosił zegarek na ręce i który czytał bez okularów. To on jako pierwszy czysto śpiewał „Ite, missa est”, co znaczy idźcie, ofiara spełniona.

Słowami, które zapadły w pamięć wszystkim Polakom, są słowa homilii, którą Jan Paweł II wygłosił podczas pierwszej wizyty w Polsce w 1979 roku. Papież podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny odwiedził między innymi Kraków, Warszawę, Wadowice. Wizyta ta miała ogromne znaczenie dla narodu polskiego oraz wolności Kościoła. Zdaniem wielu miała duży wpływ na uzyskanie przez Polskę niezależności, ponieważ papież-Polak wzbudził w narodzie nadzieję i chęć walki.

 – Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! – powiedział Jan Paweł II.

W 2002 roku została wydana książka współautorstwa papieża pod tytułem „Różaniec z Janem Pawłem II”, Polak ogłosił tym samym Rok Różańca i zaproponował rozszerzenie modlitwy różańcowej o nową, piątą część, nazwaną tajemnicami światła. Wydana książka miała być pomocą w odmawianiu modlitwy. Redaktorzy posłużyli się sentencjami wypowiedzianymi przez papieża, by ułatwić modlącemu zagłębić się w poszczególne tajemnice.

 – Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. Oto bowiem na kanwie słów pozdrowienia anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa – mówił do wiernych.

Papież-Polak był bohaterem wielu produkcji filmowych, najbardziej znanym w Polsce jest oczywiście Karol – człowiek, który został papieżem z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Akcja filmu rozpoczyna się wraz z wybuchem wojny i opowiada o historii Karola Wojtyły, który decyduje się zostać kapłanem.

Kontynuacją produkcji kinowej jest Karol – papież, który pozostał człowiekiem. To opowieść o tym, jak Polak zasiada na tronie Stolicy Piotrowej. Historia Jana Pawła II została również zilustrowana w filmie dla dzieci pod tytułem Karol, który został świętym, to połączenie animacji i materiałów archiwalnych. Inne produkcje kinowe na podstawie jego historii to: Pope John Paul II, Jan Paweł II. Szukałem Was, Z dalekiego kraju, Pielgrzym, Świadectwo, Apartament, Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat. A to tylko niektóre z nich.

 – Tak na pierwszy rzut oka wiązanie obecności Boga z pewnym określonym miejscem może się wydawać niestosowne. A jednak trzeba pamiętać, że czas i miejsce należą całkowicie do Boga – mówił podczas kazania Jan Paweł II.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Pojawił się zwiastun nowego sezonu Stranger Things. Propozycje najlepszych seriali dla młodzieży

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Wadowiczanie uczczą 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Przypadająca we wtorek (2.04) czternasta rocznica śmierci Jana Pawła II nie jest oficjalnie obchodzona w Watykanie: od beatyfikacji dedykowanym polskiemu papieżowi dniem, ustalonym przez papieża Benedykta XVI, jest 22 października, kiedy przypada …

Źródło: wadowiceonline.pl

Jan Paweł II – odchodzenie Pasterza

Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami… Jan Paweł II zaczął pisać testament już pół roku po rozpoczęciu pontyfikatu – w marcu 1979 r. Tekst uzupełniał siedmiokrotnie, zawsze w czasie rekolekcji wielkopostnych.

Źródło: Niedzela

Cracovia zagra w koszulkach z hołdem dla Jana Pawła II

Już jutro Cracovia Kraków zmierzy się na własnym boisku z Koroną Kielce w meczu 28 kolejki polskiej ekstraklasy. Zawodnicy „Pasów” wystąpią w specjalnych koszulkach dedykowany Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II. We wtorek 2 kwietnia o godzinie …

Źródło: wMeritum.pl

Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był …

Jan Paweł II – życiorys. Już jutro przypada 14. rocznica śmierci papieża-Polaka, który był dumą i wzorem do naśladowania dla wielu obywateli naszego kraju, ale i nie tylko. Jego charakter i usposobienie, a przede wszystkim kazania oraz książki skłaniały …

Źródło: Pikio.pl

Cracovia uczci rocznicę śmierci Jana Pawła II

Przypomnijmy, że Cracovia na wieść o tym, że Jan Paweł II znajduje się w ciężkim stanie nie zagrała meczu z Odrą w Wodzisławiu zaplanowanego na godz. 18 2 kwietnia 2005 r. Sprzeciwili się temu piłkarze, wśród których stanowcze weto zgłosił m.in.

Źródło: Gazeta Krakowska

Cracovia podczas meczu z Koroną uczci pamięć Jana Pawła II

Piłkarze Cracovii na wtorkowy mecz z Koroną Kielce otrzymają specjalne koszulki. Na rozgrzewkę wybiegną w t-shirtach z napisem "Ojcze Święty Pamiętamy!. Z kolei koszulki meczowe zyskają dodatkowy nadruk dedykowany Papieżowi. "02.04.19r JPII …

Źródło: WP SportoweFakty

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *