Clint Eastwood – czy masz dzisiaj szczęście?

Pilne! Tragiczny wypadek syna gwiazdy disco polo! Artysta w ...
Dodano:
Clint Eastwood - czy masz dzisiaj szczęście?

fot.PAP/EPA

Pada strzał, kolejny, jeden z przestępców został trafiony, drugi leży na ulicy. „Wiem, o czym myślisz: czy wystrzeliłem sześć kul, czy tylko pięć. Powinieneś zadać sobie inne pytanie: czy masz dzisiaj szczęście?” – mówi Dirty Harry. To jedna z kultowych ról Clinta Eastwooda, który 31 maja kończy 89 lat.

Eastwood zaczynał tak skromnie, że nikt nie wróżył mu wielkiej kariery. Grał w filmach klasy B, tzw. spaghetti westernach. Ale miał szczęście. Kręcił je Sergio Leone, twórca wybitny, choć też początkowo niedoceniany. Zaproponował amerykańskiemu aktorowi rolę rewolwerowca w filmie „Za garść dolarów”.

W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach i stał się znany na całym świecie. Po powrocie z Włoch do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach.

W 1971 roku wcielił się w postać Harry’ego Callahana, znanego bardziej, jako „Brudny Harry”, która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden.

Dlaczego brutalny policjant, który nigdy nie zawahał się użyć swojego Magnum stał się gwiazdą? Bo Harry strzelał tylko do bandytów i skorumpowanych przedstawicieli prawa, a ludzie tęsknili z postacią mocnego, ale sprawiedliwego szeryfa. Zresztą, pod powierzchnią brutala w detektywie kryły się pokłady czułości i romantyzmu…

Wkrótce Eastwood zadebiutował również jako reżyser. I tym samym rozpoczął się kolejny etap jego kariery. W 1993 roku za film „Bez przebaczenia”, okrzyknięty arcydziełem westernu, otrzymał dwa Oscary: dla najlepszego reżysera i za najlepszy film. Osiągnął szczyt…

Ale życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 r. został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

Eastwood zresztą zaskakuje cały czas. Już w filmie „Na linii ognia”, gdzie zagrał agenta Secret Service ochraniającego prezydenta USA, dał się poznać również jako muzyk. I właśnie komponowanie muzyki stało się kolejnym, po aktorstwie i reżyserii, etapem w jego pracy. Ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Co się wydarzyło w Madison County”.

Eastwood jest lubiany i podziwiany prawie przez całe Hollywood. Aktorzy nie mogą nachwalić się atmosfery na planie, gdy reżyseruje swoje kolejne filmy. Wszystko jest starannie przygotowane, a Eastwood ma do grających wręcz czułe podejście… Cóż, sam wie, jak łatwo jest zranić aktora…

Czy ma wciąż nowe plany? Z pewnością, wciąż kręci nowe filmy i będzie to robił, jak wyznał, dopóki ludzie chcą je oglądać.

Za Eastwoodem nie ciągną się żadne skandale, nie jest bohaterem rubryk towarzyskich. To osoba niezwykle pracowita i zdyscyplinowana. I jeszcze jedno: ma szczęście… (PAP Life)


Czytaj więcej…

Clint Eastwood – czy masz dzisiaj szczęście?

Wkrótce Eastwood zadebiutował również jako reżyser. I tym samym rozpoczął się kolejny etap jego kariery. W 1993 roku za film "Bez przebaczenia", okrzyknięty arcydziełem westernu, otrzymał dwa Oscary: dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

Źródło: RMF Classic

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *