Były kapelan Lecha Wałęsy w filmie Sekielskiego o pedofilii w …

Pielgrzymka do sanktuarium – zapowiedź 1. etapu Giro d'Italia 2019

Franciszek Cybula, ksiądz, katecheta, spowiednik Lecha Wałęsy w filmie „Tylko nic nie mów” oskarżany jest o molestowanie chłopca. Co więcej, kapłan na nagraniu się przyznaje do tego czynu. Kim był uwielbiany przez wiernych ks. Franciszek Cybula?

Franciszek Cybula to ksiądz urodzony w 1940 r. w Gdańsku, który święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 r. w bazylice Mariackiej. Przez 51 lat swojej posługi kapłańskiej pracował w dużych parafiach Gdańska, był katechetą, rekolekcjonistą, duszpasterzem szkół średnich i młodzieży akademickiej, zaś od 1980 r. pełnił rolę spowiednika Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, późniejszego prezydenta RP. Zmarł na początku 2019 roku. Mszę pogrzebową odprawiał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Wygłaszając kazanie wychwalał zmarłego ks. Cybulę, chociaż miał wiedzieć, jaka jest prawda na jego temat i jakich okropnych czynów dopuścił się na dzieciach.

Pierwszym ciosem dla ks. Franciszka Cybuli i sporym nadwyrężeniem jego wizerunku było ujawnienie teczek SB potwierdzających krążące informacje dotyczące współpracy księży ze Służbą Bezpieczeństwa. Pomimo wcześniejszych plotek o zniszczeniu wszystkich dokumentów bezpieki, autorowi słynnej książki „Konfidenci są wśród nas” Michałowi Grockiemu udało dotrzeć do akt ks. Cybuli TW Franko. Według nich, ks. Franciszek Cybula, TW „Franko” działał z SB już od 1969 do 1990 roku.

„Tylko nie mów nikomu” to film Sekielskiego dotyczący pedofilii w Kościele. Przedstawia losy ofiar 9 księży – pedofilów i samych oskarżonych. Wśród sprawców wymienia się m.in. ks. Franciszka Cybuli, który od lat był otoczony prawdziwym kultem i wianuszkiem najważniejszych osób w państwie. Sceny z jego udziałem przedstawione w dokumencie na zawsze zburzą dobrą pamięć o nim. 

– Na początku to było takie przytulenie – tłumaczył swoje pierwsze czyny ks. Franciszek Cybula. Kapłan miał też wyjechać sam z chłopcem na weekend.

– Zobacz, co się dzieje! – zawołał do niego stojąc ze spuszczonymi spodniami i widocznym wzwodem. – Zobacz, nie chce mi opaść, co mam zrobić?

Kolejna scena to konfrontacja ofiary ze sprawcą, w której ks. Cybula przyznaje się do winy. Czy takie dowody w końcu zmuszą Kościół do walki z pedofilią wśród księży?

– Była chwilka pieszczenia i… wracaliśmy do swoich spraw – bagatelizował kapłan swoje chore relacje z nastoletnim chłopcem. Nie padają żadne szczere przeprosiny, nie widać ani cienia skruchy.

Film „Tylko nie mów nikomu” ujawnia przypadki molestowania nieletnich przez księży, a także tuszowania takich spraw przez wysokich hierarchów Kościoła. Dokument będzie dostępny na kanale Tomasza Siekielskiego na Youtube 11 maja w sobotę.

  1. Czy Rydzyk jest księdzem? Zawiła historia ojca dyrektora
  2. Jan Paweł II – śmierć. Kontrowersje związane z odejściem papieża
  3. Ile emerytury ma ksiądz? Polacy nie mają co na to liczyć
  4. Proboszcz pensja: Ile zarabiają w Polsce?
  5. Czy Rydzyk jest księdzem? Zawiła historia ojca dyrektora

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Ks. Franciszek Cybula z filmu Sekielskich: spowiednik Wałęsy, szara …

Cybulą po strajku w Stoczni Gdańskiej. Odnalazł go w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu – w kościele nazywanym okrąglakiem – i poprosił, by wikary został jego osobistym spowiednikiem. Od momentu gdy ks. Cybula …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ksiądz Franciszek Cybula: Prezydencki kapelan ze skazą

Franciszek Cybula molestował nastoletniego chłopca. Oskarżenia dotyczą księdza, który w pewnym momencie zaliczał się do najbardziej wpływowych duchownych w Polsce. Taka kariera może zaskakiwać, biorąc pod uwagę jego trudne dzieciństwo.

Źródło: Rzeczpospolita

"Tylko nie mów nikomu". Konfrontacja z ks. Franciszkiem Cybulą

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawia przypadki pedofilii wśród duchownych. Jednym z księży przedstawionych w produkcji jest ks. Franciszek Cybula, były kapelan Lecha Wałęsy. Księdza w jego domu odwiedził z kamerą …

Źródło: Onet.pl

Były kapelan Lecha Wałęsy w filmie Sekielskiego o pedofilii w …

Franciszek Cybula, zmarły niedawno w wieku 79 lat duchowny. Na jego pogrzebie, pełne wzruszeń i wielkich słów pożegnanie wygłaszał m.in. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Mimo że, jak dowodzą autorzy filmu, posiadał już dowody na nieczyste sumienie …

Źródło: Dziennik.pl

Kim był ksiądz Franciszek Cybula? Kapelan Lecha Wałęsy w filmie …

Franciszek Cybula, ksiądz, katecheta, spowiednik Lecha Wałęsy w filmie "Tylko nic nie mów" oskarżany jest o molestowanie chłopca. Co więcej, kapłan na nagraniu się przyznaje do tego czynu. Kim był uwielbiany przez wiernych ks. Franciszek Cybula?

Źródło: Pikio.pl

Były kapelan Wałęsy jednym z bohaterów filmu Sekielskiego. „Nie …

Jednym z negatywnych bohaterów dokumentu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w polskim Kościele jest ks. Franciszek Cybula, popularny w latach 90. kapelan Lecha Wałęsy.

Źródło: Wprost.pl

Trójmiejski wątek filmu o pedofilii w Kościele

Franciszek Cybula urodził się 10 sierpnia 1940 r. w Gdańsku, zmarł 21 lutego 2019 r. w Kartuzach. Dorastał w Gowidlinie na Kaszubach. Księdzem został w wieku 27 lat, święcenia przyjął w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przez cały swoje życie pracował w …

Źródło: Trojmiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *