Bursztyn nie sfinansuje przekopu Mierzei Wiślanej. PiS może mieć …

Bursztyn nie sfinansuje przekopu Mierzei Wiślanej. PiS może mieć ...

PiS pracuje nad przekopem Mierzei Wiślanej. W odpowiedzi na ten pomysł Rosja podniosła mocną krytykę. Kiedy to nie poskutkowało, Rosjanie postanowili stworzyć na swojej części mierzei swoją inwestycję – kurort, delfinarium, a być może też przejście graniczne z Polską. Szczegóły projektu opisuje magazyn „Polska i Świat” TVN24.

„Rząd regionalny przygotował pełny pakiet propozycji inwestycyjnych na dużą skalę z udziałem kapitału prywatnego i państwowego na Mierzei Wiślanej. Nasze koncepcje będą teraz rozpatrywane przez rząd Federacji Rosyjskiej” – oświadczyło biuro prasowe rządu obwodu kaliningradzkiego.

Inwestycja, o jakiej mowa, to hotele, kempingi, delfinarium i instytut oceanografii – czyli ogromny kurort wypoczynkowy – czytamy. Oprócz kurortu, Rosja rozważa także utworzenie przejścia granicznego na Mierzei Wiślanej.

TVN24 przypomina, że po decyzji polskich władz o przekopie, Rosja mocno krytykowała ten pomysł. Zarzucano wówczas Polsce, że to decyzja polityczna, później że ma ona szkodliwy wpływ na środowisko. Apele nie przyniosły jednak rezultatu, więc Rosja stworzyła alternatywne rozwiązanie – inwestycję na swojej części mierzei.

Rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pytany przez TVN24 o spór ze stroną rosyjską, wyjaśnia, że nie ma podstaw prawnych do omawiania z Rosją planów Polski. „Federacja Rosyjska nie ratyfikowała tak zwanej konwencji z Espoo, która mówi o uzgodnieniu transgranicznym, jeśli chodzi o oddziaływanie na środowisko”- wyjaśnia.

W przypadku negatywnego wpływu inwestycji na środowisko innego kraju – poszkodowane państwo może domagać się rekompensaty.

„Jeżeli będą to duże inwestycje zrobione bez poszanowania dla przyrody (…), to mogą one wywołać negatywny wpływ na środowisko” – ostrzega Paweł Pomian ze stowarzyszenia ekologicznego Eko-Unia. 


Czytaj więcej…

Rosja ma plany wobec Mierzei Wiślanej. Wielki kurort może utrudnić …

Rosja reaguje na plany przekopania Mierzei Wiślanej. Jak donosi TVN24, rząd obwodu kaliningradzkiego zapowiedział stworzenie kurortu turystycznego, który miałby mieścić się w pobliżu polskiego kanału żeglugowego. Nasi wschodni sąsiedzi na swojej …

Źródło: Gazeta.pl

​Rosyjskie plany przekopu Mierzei Wiślanej

PiS pracuje nad przekopem Mierzei Wiślanej. W odpowiedzi na ten pomysł Rosja podniosła mocną krytykę. Kiedy to nie poskutkowało, Rosjanie postanowili stworzyć na swojej części mierzei swoją inwestycję – kurort, delfinarium, a być może też przejście …

Źródło: Interia

Bosak w roli eksperta: Można było przekopać Mierzeję pod lasem …

Przekop Mierzei Wiślanej wywołuje wiele emocji. Ekolodzy grzmią, że wycięte zostały drzewa, że zabraknie piaski na plażach. Ale to i tak nic przy stanowisku totalnej opozycji, które – dziwnym przypadkiem – pokrywa się ze stanowiskiem rosyjskiego rządu.

Źródło: wPolityce.pl

Bursztyn nie sfinansuje przekopu Mierzei Wiślanej. PiS może mieć …

Złoża bursztynu, które potwierdzono na Zatoce Gdańskiej, okazały się mniej wartościowe niż pierwotnie przypuszczano. Zamiast spodziewanych 880 mln zł rząd może liczyć na maksymalnie 100 mln. PiS planował wydobyć gigantyczne złoża surowca i …

Źródło: Wirtualna Polska

Przekop Mierzei Wiślanej. Rosja ma już własny plan

"Rząd regionalny przygotował pełny pakiet propozycji inwestycyjnych na dużą skalę z udziałem kapitału prywatnego i państwowego na Mierzei Wiślanej. Nasze koncepcje będą teraz rozpatrywane przez rząd Federacji Rosyjskiej" – brzmi oświadczenie Inny …

Źródło: Do Rzeczy

Czarne chmury nad kanałem przez Mierzeję Wiślaną? Złoża …

Ogromna inwestycja, jaką jest planowany przez rząd przekop Mierzei Wiślanej, może napotkać pewne trudności, jeśli chodzi o finansowanie. Do niedawnych doniesień o wzroście szacunkowych kosztów inwestycji dochodzą nowe, tym razem o mniejszych …

Źródło: Sputnik Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *