Bożena Borys-Szopa nowym ministrem rodziny, pracy i polityki …

Dominik Tarczyński – europoseł, którego mandat zależy od... brexitu

Bożena Borys-Szopa została we wtorek, 4 czerwca powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Nowa szefowa resortu pracy jest posłanką PiS, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W latach 2006-2008 zajmowała stanowisko głównego inspektora pracy, od 2009 do 2010 była podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pochodząca ze Śląska Bożena Borys-Szopa z wykształcenia jest prawniczką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W latach 1998-2002 sprawowała funkcję przewodniczącej Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, a od 2002 r. była jej wiceprzewodniczącą. W latach 1998-2006 r. była członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W 1991 r. weszła w skład Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, a w 2002 r. została wiceprzewodniczącą i sekretarzem zarządu regionu. Zrezygnowała z tej funkcji w 2006 r. po powołaniu na stanowisko głównego inspektora pracy.

„W pracy głównego inspektora pracy będę sobie stawiała te same cele co w Solidarności: przede wszystkim ochronę praw pracowniczych. Szczególnie zależy mi na ochronie wynagrodzeń. Nie zamierzam prowadzić jednak walki z uczciwymi pracodawcami, oni są naszymi sojusznikami” – mówiła wówczas Borys-Szopa cytowana w związkowym „Tygodniku Śląsko-Dąbrowskim”.

Odchodząc z funkcji w zarządzie regionu, Borys-Szopa otrzymała wówczas z rąk Piotra Dudy Złoty Medal Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Funkcję głównego inspektora pracy sprawowała od 15 marca 2006 r. do 21 sierpnia 2008 r. W grudniu 2007 r. ukończyła aplikację inspektorską, zdobywając uprawnienia inspektora pracy.

Od 1 listopada 2008 r. była doradcą prezydenta ds. społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz prawa pracy i bhp. Od 2009 do 2010 była ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Jestem człowiekiem Solidarności – zawsze to podkreślam i ciągle jestem z tego dumna. Nawet wtedy, kiedy jedynym powodem odwołania mnie ze stanowiska głównego inspektora pracy (w sierpniu 2008 r. – red.) był zarzut, że jestem zbyt propracownicza, zbyt związkowa. Prawo pracy ma chronić słabszą stronę stosunku pracy, a więc pracownika – to główne zadanie związków zawodowych i to jest również moje życiowe motto” – mówiła Bożena Borys-Szopa w wywiadzie dla związkowego „Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego” po objęciu stanowiska ministra w Kancelarii Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

»

Podobał się artykuł? Podziel się!


Czytaj więcej…

Bożena Borys-Szopa zastąpi Elżbietę Rafalską. Kim jest nowa …

Bożena Borys-Szopa zastąpi Elżbietę Rafalską na stanowisku szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowa członkini rządu pełniła dotychczas funkcję przewodniczącej sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Była też m.in.

Źródło: BusinessInsider

Kim jest Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny w rządzie PiS?

Bożena Borys-Szopa zasłynęła jako ta posłankaPiS, która zablokowała projekt antyaborcyjny, który zakładał wprowadzenie w Polsce zakazu aborcji eugenicznej. Jako szefowa komisji polityki społecznej odesłała projekt "Zatrzymaj aborcję" do podkomisji.

Źródło: naTemat

Bożena Borys-Szopa nowym ministrem rodziny, pracy i polityki …

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wybrana została do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Bożena Borys-Szopa była działaczką śląskiej "Solidarności", w 1991 roku weszła nawet w skład zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego związku. W Sejmie …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Rekonstrukcja rządu. Oto nowa minister rodziny: Bożena Borys

Bożena Borys-Szopa jest wieloletnim samorządowcem, do krajowej polityki na dobrą sprawę wpadła dopiero w 2015 roku. Z list PiS została wybrana posłanką. W przeszłości była głównym inspektorem pracy w latach 2006 i 2008 oraz ministrem w kancelarii …

Źródło: Money.pl

Była doradczyni Lecha Kaczyńskiego nową minister rodziny i pracy

Bożena Borys-Szopa została nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości we wtorek została powołana na ten urząd przez prezydenta Andrzeja Dudę. Elżbieta Rafalska, która do tej pory kierowała resortem, obejmie …

Źródło: TVN24 BiS

Rekonstrukcja rządu. Bożena Borys-Szopa zajęła miejsce Elżbiety …

Bożena Borys-Szopa została nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Na stanowisku zastąpi Elżbietę Rafalską, która odchodzi do Parlamentu Europejskiego. Pochodząca ze Śląska Bożena Borys-Szopa przed laty była działaczką Solidarności, …

Źródło: Onet.pl

Bożena Borys-Szopa nowym ministrem pracy

Bożena Borys-Szopa została we wtorek, 4 czerwca powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowa szefowa resortu pracy jest posłanką PiS, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W latach 2006-2008 …

Źródło: PulsHR.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *