Bitcoin znowu drożeje – dlaczego?

Bitcoin znowu drożeje – dlaczego?

Przez długi czas bitcoin i inne kryptowaluty notowały duże spadki. Sytuacja jednak w końcu się ustabilizowała, a w ostatnim czasie widać wzrost zainteresowania wirtualnymi pieniędzmi. Cena najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina (BTC), wzrosła z 3,5 tysiąca do 5 tysięcy dolarów. Do poziomu 20 tysięcy dolarów z końcówki 2017 roku jeszcze wiele brakuje i trudno przewidywać kolejne ruchy na rynku. Jednak zbliża się ważne wydarzenie, które może mieć wpływ na cenę bitcoina i innych kryptowalut.

Bitcoin jest cyfrową, zdecentralizowaną walutą zaprojektowaną w taki sposób, aby średnio co 10 minut pojawiał się nowy blok kodu służący do zatwierdzania transakcji. Komputerowi „górnicy” zarabiają przede wszystkim na opłatach za zatwierdzanie transakcji innych użytkowników, otrzymują też zapłatę w postaci nowych kryptomonet, które są tworzone po obliczeniu bloku. Nagroda ta obecnie wynosi 12,5 BTC, czyli ok. 240 tysięcy złotych, przy obecnym kursie bitcoina (około 5 tysięcy dolarów).

Wzrostom zainteresowania bitcoinem ze strony inwestorów sprzyja zbliżający się halving (ang. „przepołowienie”), czyli ograniczenie nagrody za obliczenie kryptowaluty. Po obliczeniu 210 tysięcy bloków w sieci (średnio co 4 lata) wspomniana wcześniej nagroda zostaje automatycznie zmniejszona o połowę. Ostatnio stało się to 9 lipca 2016 roku, kiedy obliczono 420-tysięczny blok BTC. Szacuje się, że kolejny halving nastąpi za rok, w okolicach maja 2020. Wtedy za obliczenie bloku będzie można otrzymać już tylko 6,25 bitcoina.

Halving zmniejszy podaż wirtualnego pieniądza, co może powodować opóźnienia w sieci. Z drugiej strony, ta operacja do tej pory była jednym z czynników zapewniających długoterminowe wzrosty cen bitcoina, które z dużą nawiązką rekompensowały straty związane ze zmniejszeniem nagrody za wydobycie. Wzrost ceny bitcoina ma też negatywny skutek w postaci zwiększenia kosztu transakcji po przeliczeniu na dolary albo złotówki. Z tego powodu Valve w grudniu 2017 roku zrezygnowało ze sprzedaży gier za bitcoiny na Steamie. | CHIP


Czytaj więcej…

Antonopoulos: wykorzystanie kryptowalut to niszowe hobby albo …

Znany i ceniony w środowisku blockchaina i kryptowalut Andreas Antonopoulos prognozuje znaczną zmianę w stosunku do Bitcoina na światowej scenie. Spodziewa się on, że najstarsza z kryptowalut zdetronizuje obecny system bankowy oparty na fiatach.

Źródło: Comparic.pl (komunikaty prasowe)

Bitcoin znowu drożeje – dlaczego?

Przez długi czas bitcoin i inne kryptowaluty notowały duże spadki. Sytuacja jednak w końcu się ustabilizowała, a w ostatnim czasie widać wzrost zainteresowania wirtualnymi pieniędzmi. Cena najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina (BTC), wzrosła z 3 …

Źródło: CHIP

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *