Atak w Utrechcie. Trzy osoby nie żyją, policja szuka sprawcy

Atak w Utrechcie. Trzy osoby nie żyją, policja szuka sprawcy

Tragiczne wydarzenia rozegrały się przed godziną 11:00 w tramwaju na placu 24 Października, położonym w dzielnicy mieszkalnej w zachodniej części Utrechtu.

Kilka godzin później poinformowano, że w strzelaninie zginęły 3 osoby, a kolejnych 5 zostało rannych.

Co więcej – jak podała holenderska policja – strzały padły „w kilku miejscach w Utrechcie”.

Nie jest jasne, czy ataku dokonał jeden człowiek, czy też sprawców było więcej.

NU.nl informowała o jednym napastniku, który miał zacząć strzelać na oślep w tramwaju, AD.nl z kolei donosiła, że z miejsca ataku uciekło czterech mężczyzn.

Służby pierwotnie przychylały się do wersji mówiącej o tym, że zamachu prawdopodobnie dokonał jeden sprawca – taką informację przekazał na konferencji prasowej szef agencji antyterrorystycznej Pieter-Jaap Aalbersberg.

Obecnie priorytetem jest znalezienie napastnika – podkreślił.

Dodał, że niewykluczony jest motyw terrorystyczny, ale sprawa jest dosyć niejasna.

Po południu policja opublikowała na Twitterze zdjęcie urodzonego w Turcji 37-letniego Gökmena Tanisa – jak podkreśliła: powiązanego z porannym atakiem. W poście poprosiła o zachowanie ostrożności i niezbliżanie się do mężczyzny:

Ambasada RP w Hadze podała zaś na Twitterze, że „policja nie wyklucza, że sprawców mogło być więcej oraz że mogą być planowane kolejne ataki”:

O zupełnie innym potencjalnym motywie działania sprawcy doniosła natomiast turecka agencja prasowa Anadolu Agency. Powołując się na krewnych 37-latka podała, że celem ataku w tramwaju była osoba z rodziny napastnika, a powodem ataku były właśnie „sprawy rodzinne”.

Co ciekawe, wcześniej gazeta „Algemeen Dagblad” – cytowana przez Reutera – przytoczyła relację świadka strzelaniny, według której napastnik celował do kobiety, a później oddał strzały w kierunku ludzi, którzy próbowali jej pomóc.

Według lokalnego nadawcy RTV Utrecht, Gökmen Tanis ma bogatą policyjną kartotekę, obejmującą przestępstwa różnego kalibru, w tym: strzelaninę z 2013 roku.

Rzecznik policji Joost Lanshage odmówił jednak skomentowania doniesień o kryminalnej przeszłości podejrzanego.

Po ataku na placu 24 Października na miejscu pojawiły się oddziały specjalne policji, okolicę patrolują helikoptery, a świadkowie donoszą o funkcjonariuszach na dachach.

Przed godziną 17:00 policja poinformowała o odnalezieniu ukradzionego czerwonego Renault Clio, które – jak podejrzewają śledczy – należało do jednego ze sprawców.

Ulicę Tichelaarslaan, przy której znaleziono auto, zamknięto całkowicie dla ruchu, policja otoczyła spory teren wokół. Służby antyterrorystyczne przeszukały ponadto apartament w znajdującym się trzy ulice dalej bloku.

Po zamachu władze prowincji Utrecht ogłosiły najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. W całym kraju zwiększono środki bezpieczeństwa na lotniskach i w najważniejszych budynkach administracji publicznej.

Władze miejskie Utrechtu zwróciły się do mieszkańców z apelem, by nie opuszczali domów.

Premier Holandii Mark Rutte poinformował natomiast o zwołaniu kryzysowego posiedzenia rządu.

Jak podaje na Twitterze polska ambasada w Hadze, gmina Utrecht uruchomiła infolinię dla ludzi poszukujących swoich bliskich, którzy mogli potencjalnie ucierpieć w strzelaninie. Numery telefonów to: 088 269 00 00 dla dzwoniących z Holandii oraz +31 88 269 00 00 dla dzwoniących spoza Holandii:

Artykuł jest na bieżąco aktualizowany.


Czytaj więcej…

Atak w Utrechcie. Trzy osoby nie żyją, policja szuka sprawcy

Co najmniej trzy osoby zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia w wyniku ataku, do którego doszło w poniedziałek w Utrechcie w środkowej Holandii – poinformował burmistrz miasta. Strzały miały paść w kilku częściach miasta, trwa obława na napastnika.

Źródło: TVN24

Holandia. Zamachowiec zabił trzy osoby na przystanku w Utrechcie

Tuż po ataku ruch tramwajowy w całym Utrechcie został wstrzymany. Władze zarządziły zamknięcie szkół. W porozumieniu z policją zamknięto również meczety. W prowincji Utrecht ogłoszono stan zagrożenia. "Wszystkie posterunki policji w Holandii są …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Strzelanina w Holandii. Trzy osoby nie żyją

Strzelanina w holenderskim mieście Utrecht. Napastnik otworzył ogień w tramwaju i uciekł z miejsca zdarzenia. Trzy osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych – informują władze miasta. Trwa obława na zamachowca. Policja opublikowała jego wizerunek.

Źródło: fakt.pl

Strzelanina w Utrechcie. Trwa policyjna obława, zginęły trzy osoby

W Holandii trwa obława za sprawcą – lub sprawcami – strzelaniny w Utrechcie. Rano strzelano tam z broni palnej do pasażerów tramwaju. Zabezpieczono stacje kolejowe i meczety w mieście i innych miejscach kraju. Policja pokazała zdjęcie poszukiwanego …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Strzelanina w Utrechcie. Jedna osoba nie żyje, są ranni

Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku ataku z użyciem broni palnej, do którego doszło w Utrechcie w środkowej Holandii – przekazała policja. Strzelanina miała miejsce w kilku miejscach miasta. Dokładna liczba rannych jest na razie nieznana. W związku z …

Źródło: TVP Info

3 ofiary strzelaniny w Holandii. Policja publikuje zdjęcie 37-latka …

​Strzelanina w holenderskim mieście Utrecht. Napastnik otworzył ogień w tramwaju: zabił trzy osoby, a pięć kolejnych ranił. Obecnie jest poszukiwany. Jak zaznaczyła na Twitterze polska ambasada w Hadze: policja nie wyklucza, że zamachowców mogło …

Źródło: rmf24.pl

Strzelanina w Holandii. Są ofiary śmiertelne

Do strzelaniny doszło w Utrechcie m.in. na ulicy 24 Oktoberplein. Napastnik otworzył ogień w tramwaju i uciekł z miejsca zdarzenia – informuje policja. W strzelaninie zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych. Wcześniej informowano, że rany odniosło …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *