Apple rezygnuje z iTunesa

Mistrzostwa świata U-20. Piękny gest polskich kibiców. Brawa i ...

Osoby spoza grona entuzjastów Apple’a mogą odnieść nie bez powodu wrażenie, że u producenta iPhone’ów nastąpiła pewna stagnacja. Tymczasem co najmniej dwa razy podczas oglądania transmisji z WWDC 2019 w myślach biłem brawo.

iPhone? E tam. Rozumiem subiektywnie postrzegane zalety, ale konkurencja w telefonach komórkowych wydaje się coraz bardziej oddalać od Apple’a. Komputery Mac? Znaczna część kolegów i koleżanek ze Spider’s Web przeklnie mnie teraz dwa pokolenia wstecz i trzy naprzód za to co napiszę, ale nie widzę ani jednego powodu do przesiadki z mojego Matebooka z Windowsem. Apple, dla cebulaków z winzgrozą i andrutem staje się coraz bardziej rozczarowujący. I ma też obiektywnie coraz mniejszy wpływ na rynek, coraz mniej konkurentów inspiruje się pracą inżynierów z Cupertino.

Ci konkurenci powinni się obudzić. Apple wytoczył bardzo ciężkie działa nie tylko przeciwko Microsoftowi i Google’owi, ale również i gigantom pokroju Facebooka. Pozwólcie, że wskażę wam dwie rzeczy z WWDC 2019, które potencjalnie mogą mieć na wpływ równie ogromny wpływ, co – nie boję się tego napisać – iPhone czy MacBook Air.

Facebook i Google nie zawsze były złe, a przynajmniej dobrze to kryły. Początkowo obie firmy, działając wyjątkowo niewinnie, oferowały świetne i lekkie usługi, których aż chciało się używać. Na pewno należałem do grona zadowolonych, dlatego też chętnie tworzyłem konta w innych usługach za pomogą usług Zaloguj z Google czy Facebook Connect. Byłem głupi.

Google i Facebook okazały się firmami gotowymi naginać zasady prawa i etyki do granic możliwości, by wyłudzić od nas jak najwięcej danych. Tak, by reklamodawcy byli zadowoleni. Są przy tym tak w tym skuteczni, że Facebook rzekomo wpłynął na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych. Apple to coś innego.

To bowiem firma, która w wyjątkowy sposób dba o bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników. Miała drobne wpadeczki, ale nie mają one większego znaczenia. Apple (i Microsoft) to firmy, które świadomie traktują cybersecurity jako produkt i atut. Apple’owi się ufa. Logowanie z Apple ID (i Kontem Microsoft) to czynność rozsądna, bo operator usługi nie ma żadnego interesu w inwigilowaniu użytkowników.

Co więcej, w przeciwieństwie do Microsoftu, Apple cieszy się wysokim zaangażowaniem ze strony użytkowników indywidualnych. I w przeciwieństwie do obcego Konta Microsoft, logowanie za pomocą konta Apple ID może się przyjąć wśród użytkowników. Przecież to Apple, a nie zapominajmy, że każde stworzone w ten sposób konto to ogromna strata dla Google’a i Facebooka. Zwłaszcza że mechanizm nie będzie ograniczony tylko do systemów Apple’a, będzie można go implementować nawet w aplikacjach webowych. To może być początek zupełnie nowego trendu w internetowym biznesie, niezmiernie dla internautów korzystnego.

Żaden komputer z Windowsem, Chrome OS-em czy macOS-em nie oferuje tak bliskiej doskonałości kultury pracy, co iPad. Tablet Apple’a ma niesamowicie (jak na urządzenie tak smukłe) wydajne podzespoły, a mimo tego jest bezgłośny, chłodzony pasywnie. Urządzenie w trybie uśpienia niemal nie zużywa energii, a nawet gdy jest aktywne pozwala na kilkanaście godzin pracy – mimo pięknego wyświetlacza w dużej rozdzielczości. Błyskawicznie idzie spać i się wybudza. Bardzo trudno je programowo zepsuć.

Problemem jest wywodzący się z iPhone’a software, pierwotnie w kontekście iPada projektowany wyłącznie pod konsumpcję treści. Tyle że z wersji na wersję iOS dla iPada stawał się coraz wygodniejszy również do zastosowań związanych z produktywnością. A teraz Apple przestał się już wygłupiać i sforkował iOS-a dla iPada, tworząc iPadOS. Przyjrzycie się nie tylko liczbie, ale i istocie zmian względem poprzedniej wersji.

Znacznie wygodniejszy i bardziej pecetowy menadżer plików, obsługa sieciowych folderów i współdzielonych w iCloudzie, obsługa zewnętrznej pamięci masowej dowolnego rodzaju, wbudowany archiwizator plików, przejście Safari na desktopową wersję z menadżerem pobierania, widżety na pulpicie, wielokrotne instancje tej samej aplikacji… właściwie, to brakuje już tylko obsługi gładzika i sprawniejszego interfejsu do wielozadaniowości (na przykład aplikacje w oknach na większym monitorze, choć… macOS, niczym Windows 8, pozwoli na to tabletowym aplikacjom). iPad OS-owi bardzo niewiele już brakuje, a w wielu aspektach przegania konkurencję o ogromne odległości.

Tak, wiem. Final Cut, Visual Studio czy xCode, AutoCAD i cała reszta na iPadzie to cień tego, co można robić na desktopie. Oczywiście, iPadOS jest tak niemiło zamknięty, że nie ma szans na pozyskiwanie oprogramowania z innych źródeł niż App Store. Oczywiście, liczba urządzeń peryferyjnych obsługiwanych przez iPada jest niezmiennie śmiesznie mała. Moi mili entuzjaści i poweruserzy: ja to wszystko wiem. Ale zastanówcie się przez chwilę.

Które urządzenie lepiej nadaje się do typowej (nie zaawansowanej, a typowej szkolnej, domowej czy biurowej) pracy, przy założeniu, że doczekaliśmy się już obsługi gładzika. Czy potęga i elastyczność Windowsa 10 są wam potrzebne przy większości zadań, jakie wykonujecie w Office 365, Dokumentach Google? Do czego właściwie potrzebny wam jest macOS, skoro narzędziem pracy twojego biura jest Dynamics? A może i tak pracujesz na aplikacjach webowych? iPad OS nie pozycjonuje się na pewno na rywala ThinkPada czy Precisiona.

Pokonuje jednak każdego ultralekkiego laptopa pod względem jakości i kultury pracy. I to o tyle długości, że jak w końcu nadrobi ostatnie desktopowe braki, konkurencja będzie miała przekichane z uwagi na liczbę technicznych zaległości do nadrobienia. A nie zapominajmy, tak na marginesie, o postępach nad konteneryzacją i strumieniowaniem aplikacji z chmury. Już niedługo, na życzenie, będziemy mogli na niemal dowolnym urządzeniu (chyba że Apple to sztucznie zablokuje) otwierać na dowolnym urządzeniu aplikacje z Windowsa czy systemów linuksowych.

A to wszystko w urządzeniu klasy premium w cenie około dwóch tysięcy złotych. Konkurencjo, masz przekichane.


Czytaj więcej…

Apple prezentuje iOS 13. Jest wyczekiwany Dark Mode i szereg …

Równie ciekawą nowością w iOS 13 jest funkcja "Sign in with Apple", która pozwala nam logować się do serwisów czy sklepów internetowych za pośrednictwem naszego konta Apple (poprzez Face ID/Touch ID). W czasie logowania funkcja może również …

Źródło: Gazeta.pl

iPadOS i Zaloguj z Apple to nowości na miarę iPhone'a czy …

Osoby spoza grona entuzjastów Apple'a mogą odnieść nie bez powodu wrażenie, że u producenta iPhone'ów nastąpiła pewna stagnacja. Tymczasem co najmniej dwa razy podczas oglądania transmisji z WWDC 2019 w myślach biłem brawo. iPhone? E tam …

Źródło: Spider’s Web

Apple "zabija" iTunes. I dobrze. Firma z Cupertino powinna to zrobić …

Aplikacja, która systemowi Apple towarzyszy już od 2001 roku, kończy swój żywot. Zostanie ona zastąpiona przez trzy inne aplikacje – TV, Podcasts oraz Music. Tym samym macOS dołączy do iOS-a, który podobną zmianę "przeżył" już jakiś czas temu.

Źródło: Gazeta.pl

Apple: wzmocniony iPad, bardziej samodzielny Apple Watch, ciche …

Apple przechodzi transformację. Po latach szybkiego wzrostu napędzanego przez iPhone'a musi szukać nowych ścieżek. Flagowy produkt już nie rośnie, konkurenci nie śpią, do tego przyszłość rynku o największym potencjale, czyli Chin stanęła pod …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Nie mam wątpliwości. Funkcja „Zaloguj się z Apple” to najlepsza …

Zaloguj się z Apple to nowość, na którą wszyscy czekaliśmy, nie wiedząc o tym. I tak piszę to jako osoba, która nawet nie ma sprzętu Apple'a. Miłośnicy rezerwatu mają coraz mniej powodów, by wyściubiać z niego nos, choćby tylko po to, żeby się gdzieś …

Źródło: Spider’s Web

Apple iOS 13 zapowiedziany – oto najważniejsze nowości

Chociaż Apple iOS jest chwalony za dobrą optymalizację, producent zdecydował się pochylić właśnie nad tą kwestią. Jak zapewniono, Apple iOS 13 przyniesie nawet dwukrotnie szybsze uruchamianie aplikacji. Ich pobieranie ma być z kolei skrócone o około …

Źródło: benchmark.pl

iPadOS – Apple wprowadza nowy system operacyjny dla iPadów

iPady w obecnej strategii Apple stały urządzeniami nie tylko do konsumowanie treści, ale także do jej tworzenia. Wcześniej już otrzymywały wyjątkowe funkcje wraz z nowymi wydaniami iOS, które zwiększały komfort pracy. Apple postanowił jednak wykonać …

Źródło: Tabletowo.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Apple na straży prywatności? "Zaloguj z Apple" w iOS13 …

WWDC to święto wszystkich fanów marki Apple, jak i wydarzenie, na którym zazwyczaj głośno ziewają fani Androida, przynajmniej w części poświęconej mobilnym systemom operacyjnym. Dla mnie smaczków było wiele, jeszcze więcej nudy, ale jedna …

Źródło: DailyWeb.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Apple rezygnuje z iTunesa

Jedna z najbardziej popularnych platform muzycznych znika z rynku. Apple zapowiada, że w zamian wprowadzi nowe rozwiązania, które pozwolą nie tylko słuchać muzyki, ale i dadzą dostęp do podcastów i telewizji. (Pexels.com). Po 18 latach Apple …

Źródło: Bankier

WWDC 2019 – na żywo. Zobacz najświeższe nowości od Apple

Apple WWDC to konferencja kierowana do deweloperów. Można podczas niej usłyszeć o najświeższych nowościach producenta. W tym roku oczekiwane są nowe systemy na komputery Mac i iPhone'y, w tym nowe usługi. Nie można wykluczyć premiery …

Źródło: Wirtualna Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *