Apel do technologicznych gigantów. "Konsumenci muszą mieć …

Apel do technologicznych gigantów. "Konsumenci muszą mieć ...

Aplikacje ze sklepów Apple i Google powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania danych konsumentów – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz 26 międzynarodowych instytucji chroniących konsumentów, które zaapelowały do obu firm w tej sprawie.

O inicjatywie poinformował we wtorkowym komunikacie polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który dołączył do międzynarodowego apelu instytucji zrzeszonych w Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN).

Sygnatariusze domagają się od firm Apple i Google, by umożliwiły dostawcom aplikacji przejrzyste informowanie klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych. Jak podkreślił Urząd w komunikacie, „po raz pierwszy aż tyle organów ochrony konsumentów z różnych krajów połączyło siły, aby skłonić firmy do zmiany niekorzystnych praktyk”.

Według UOKiK, problem polega na tym, że aplikacje ściągane na telefon często proszą konsumentów o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji, przy czym nierzadko jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie.

Jak zwraca uwagę Urząd, dostawcy aplikacji mogą w różny sposób wykorzystywać pozyskane dane, a sklepy Apple i Google są tak zaprojektowane, że bardzo trudno znaleźć informacje, na jakich zasadach się to odbywa.

„Nawet gdyby dostawca aplikacji chciał rzetelnie informować konsumentów o gromadzeniu danych, to nie ma wpływu na miejsce, gdzie zostanie zamieszczona taka wiadomość. Dlatego organy konsumenckie z 27 państw apelują, aby Apple i Google zmieniły interfejs sklepów w taki sposób, żeby informacje były łatwiej dostępne” – poinformował Urząd.

– Konsumenci przed pobraniem aplikacji muszą mieć jasne informacje, do jakich danych będzie miała dostęp. Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty sklepu. Natomiast aplikacje będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności tylko wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie są między nimi różnice pod tym względem – ocenił cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd radzi też konsumentom, by ściągając aplikacje na telefon, zwracali uwagę na ochronę prywatności i jakie dane zgadzają się udostępniać.

Firmy na razie nie odniosły się do apelu regulatorów.


Czytaj więcej…

UOKiK apeluje do Apple'a i Google'a. Chodzi o naruszanie …

UOKiK dołączył do międzynarodowego apelu w sprawie sklepów z aplikacjami, podał urząd. 27 instytucji zrzeszonych w Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN) domaga się, aby …

Źródło: Gazeta.pl

Ściągasz aplikacje na telefon? UOKiK apeluje do Apple i Google o …

Aplikacje ze sklepów Apple i Google powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania danych konsumentów – uważa UOKiK oraz 26 międzynarodowych instytucji chroniących konsumentów, które zaapelowały do obu firm w tej …

Źródło: Forbes.pl

UOKiK bierze się za Apple i Google. Urzędowi nie podobają się …

UOKiK zwraca uwagę na fakt, że w sklepach Google Play i App Store pełno jest aplikacji, które wymagają od użytkowników zezwolenia na dostęp do ich danych. Często zdarza się, że żądania nie są w żaden sposób związane z profilem działania programu.

Źródło: Antyradio.pl

UOKiK apeluje do Apple i Google. Urzędowi nie podobają się …

Zdaniem UOKiK aplikacje ściągane na telefon wymagają od konsumentów dostępu do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji. Zdarza się, że jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie.

Źródło: Money.pl

Apel do technologicznych gigantów. "Konsumenci muszą mieć …

Według UOKiK, problem polega na tym, że aplikacje ściągane na telefon często proszą konsumentów o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji, przy czym nierzadko jest to konieczny warunek, …

Źródło: TVN24 BiS

UOKiK apeluje do Google'a i Apple'a: użytkownicy aplikacji nie …

UOKiK chce, żeby użytkownicy sklepów z aplikacjami Google'a i Apple'a lepiej wiedzieli, na co się piszą, pobierając aplikacje. Według urzędu polityka informująca o tym kto i jakie dane gromadzi podczas użytkowania oprogramowania jest niewystarczająca.

Źródło: Bankier

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *