Angela Merkel o D-Day: Ta operacja przyniosła nam wyzwolenie od …

14-latek odpowie za zabicie jeży

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przeddzień 75. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii operację D-Day określiła jako „dar historii”. – W Niemczech doprowadziło to ostatecznie do wyzwolenia od narodowego socjalizmu – powiedziała dziennikarzom.


Obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Wśród gości premier Morawiecki

Specjalnym widowiskiem historycznym uczczona zostanie w środę w brytyjskim Portsmouth 75. rocznica lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości…

zobacz więcej

W obchodach rocznicy D-Day wzięło udział 15 światowych liderów – w tym także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, kanadyjski premier Justin Trudeau i premier Mateusz Morawiecki. Obecnych było także ponad 300 weteranów i tysiące widzów obserwujących uroczystości na wielkich ekranach na nabrzeżu Portsmouth.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel operację D-Day nazwała „darem historii”.

Merkel powiedziała dziennikarzom, że „ta wyjątkowa operacja wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazistów”.

Z kolei ambasador Niemiec we Francji Nikolaus Meyer-Landrut mówił, że operacja D-Day była „niezapomnianym zerwaniem cywilizacji”, którą „sprowokowały” Niemcy.

Lądowanie 6 czerwca 1944 r. w Normandii było największym desantem morskim w historii i początkiem inwazji sił alianckich we Francji. Pierwszego dnia przez kanał La Manche przerzucono ok 156 tys. żołnierzy, głownie amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich.

W operacji uczestniczyło 11 polskich dywizjonów lotniczych RAF, wsparcia udzielały trzy polskie okręty przekazane przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej, wśród sił lądowych znaczną rolę odegrała 1. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka.


źródło:
Czytaj więcej…

Angela Merkel o DDay: Ta operacja przyniosła nam wyzwolenie od …

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przeddzień 75. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii operację DDay określiła jako „dar historii”. – W Niemczech doprowadziło to ostatecznie do wyzwolenia od narodowego socjalizmu – powiedziała …

Źródło: TVP Info

Szósty dzień, szósty miesiąc, szósta rano – sześć filmowych …

75 lat temu rozpoczęła się inwazja aliantów w Normandii – jedna z najważniejszych operacji II wojny światowej; Pierwszym fabularnym filmem, który obszernie przedstawiał historię lądowania, był "Najdłuższy Dzień"; Filmowe wizje DDay i prowadzących do …

Źródło: Onet.pl

Rocznica DDay parodią historii. Merkel wśród aliantów, Rosja …

Obchody 75. rocznicy DDay (lądowania aliantów w Normandii) pokazały jak dzisiaj w imię politycznych celów historię przepisuje się na nowo. Do sieci trafiło nagranie, podczas którego królowa Elżbieta II dziękuje przedstawicielom aliantów, a wśród nich…

Źródło: PCh24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *