Alarm powodziowy w Małopolsce. Pęka wał w miejscowości Suchy …

Alarm powodziowy w Małopolsce. Pęka wał w miejscowości Suchy ...

Zastępca burmistrza Szczucina (woj. małopolskie) Tomasz Bełzowski poinformował popołudniu, że w miejscowości Suchy Grunt doszło do obsunięcia się części wału przeciwpowodziowego.

Na odcinku 100 metrów jest siedem obsunięć. Może to grozić zalaniem sąsiednich gospodarstw i domostw 

– powiedział Bełzowski.

Pytany o to, czy osoby mieszkające w sąsiednich domach będą ewakuowane, odpowiedział: "To jest jeszcze kwestia otwarta".

Wszyscy starają się utrzymać stan, w którym unikniemy ewentualnej ewakuacji. Walczymy o utrzymanie tego wału 

– podkreślił.

Jak dodał, newralgiczny teren zabezpieczają ochotnicze jednostki z rejonu, ale "inne jednostki są rozdysponowane w innych miejscach, bo taka sama sytuacja jest na rzece Breń, na której woda w niektórych miejscach przelewa się wierzchem".

To też stanowi zagrożenie, bo Breń jest większy niż Upust i stanowi większe zagrożenie dla mieszkańców, jeśli dojdzie do ewentualnego przelania się w dużych ilościach. Czekamy na stabilizację pogody 

– wyjaśnił Bełzowski.

Co najmniej do godzin porannych taka sytuacja będzie się utrzymywać. Jest ona na tyle dobra, że Wisła nie jest w maksymalnych stanach, to znaczy woda z Upustu i Breni jest odprowadzana – nie jest przetrzymywana i jeszcze swobodnie wchodzi do Wisły 

– tłumaczył zastępca burmistrza Szczucina.

Od wtorku na terenie woj. małopolskiego odnotowano intensywne opady deszczu i burze. W powiatach: tarnowskim, mieście Tarnów i dąbrowskim ulewny deszcz wywołał gwałtowny spływ wód powodując uszkodzenia dróg i upraw rolnych na stokach oraz wzniesieniach, a także m.in. zalania piwnic.

Jak poinformował w środę po południu Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, od północy z wtorku na środę do godz. 10.00 w środę PSP przeprowadził 586 interwencji; podtopionych zostało 348 budynków, a także zanotowano 64 zdarzeń związanych z drogami.

Nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani rannych. W Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie w związku z wezbraniem rzeki Breń ewakuowano łącznie 32 osoby. W Wojewódzkim Magazynie Przeciwpowodziowym dla Małopolski – w obiektach w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie – wprowadzono całodobowy dyżur.


Czytaj więcej…

Alarm powodziowy w Małopolsce. Pęka wał w miejscowości Suchy

Zastępca burmistrza Szczucina (woj. małopolskie) Tomasz Bełzowski poinformował, że w miejscowości Suchy Grunt doszło do obsunięcia się części wału przeciwpowodziowego. – Na odcinku 100 metrów jest siedem obsunięć. Może to grozić zalaniem …

Źródło: Wiadomości RadioZet

Osunął się wał przeciwpowodziowy

W miejscowości Suchy Grunt doszło do obsunięcia się wału przeciwpowodziowego – poinformował po południu zastępca burmistrza Szczucina (woj. małopolskie) Tomasz Bełzowski. Jak dodał, mieszkańcy pobliskich domów nie zostali na razie ewakuowani.

Źródło: m.niezalezna.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *