Alarm powodziowy i ewakuacja mieszkańców na południu Polski …

Alarm powodziowy i ewakuacja mieszkańców na południu Polski ...

Mieszkańców ewakuowano z najbardziej zagrożonego rejonu w okolicach rzeki Breń, z ulic Nabrzeżnej i Oleśnickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. W nocy częściowo wylała rzeka, zatapiając okoliczne ulice, piwnice i posesje.

 

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zaznaczyła, że najbardziej zagrożone gwałtownym wezbraniem są niewielkie cieki wodne.

 

– Na rzekach większych sytuację mamy stabilną, pod kontrolą, nie ma zagrożeń, wały są szczelne – poinformowała Sikora. Dodała, że zbiorniki przeciwpowodziowe mają gotowość retencyjną.

  

Rzeczka zmieniła się w rzekę

 

W środę rano trwała ewakuacja w Swarzowie. Najpierw ewakuowano 10 osób, według RMF FM z domów nad rzeką Breń wyprowadzani są kolejni mieszkańcy – potwierdził rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

 

– Od wczesnych godzin porannych około 10 osób zostało ewakuowanych, w tym dzieci – poinformował Misiaszek.

 

– Rzeczka Breń, która jest z reguły niepozorna przybrała dosyć duże rozmiary i zalewała poszczególne domostwa wzdłuż swojego biegu – powiedział Daniel Misiaszek ze straży pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

Przez obie miejscowości przepływa ta sama wezbrana rzeka. Misiaszek dodał, że w nocy w Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano około 24 osób. 

 

W obu miejscowościach w nocy z wtorku na środę ewakuowano 31 osób – podał Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Osoby te znalazły one schronienie u rodziny, a część została ulokowana w lokalach socjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

Po godz. 12 dąbrowskie Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że „woda już opadła”. Ewakuowani nadal jednak przebywają w internacie oraz pomieszczeniach MOPS.

 

Wciąż zalanych jest dziewięć odcinków dróg powiatowych w powiecie dąbrowskim. W Dąbrowie Tarnowskiej i Radgoszczy nieprzejezdnych ze względu na zalegającą wodę jest kolejnych dziewięć ulic. 

 

Suchy Grunt: obsunął się wał, zagrożone domy

 

W miejscowości Suchy Grunt obsunęła się część wału przeciwpowodziowego. – Na odcinku 100 metrów jest siedem obsunięć. Może to grozić zalaniem sąsiednich gospodarstw i domostw – powiedział Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrza Szczucina (zarówno Suchy Grunt, jak i Szczucin leżą w powiecie dąbrowskim).

 

Bełzowski pytany o to, czy osoby mieszkające w sąsiednich domach będą ewakuowane, odpowiedział: – To jest jeszcze kwestia otwarta. Wszyscy starają się utrzymać stan, w którym unikniemy ewentualnej ewakuacji. Walczymy o utrzymanie tego wału – podkreślił.

 

Jak dodał, newralgiczny teren zabezpieczają ochotnicze jednostki z rejonu, ale „inne jednostki są rozdysponowane w innych miejscach, bo taka sama sytuacja jest na rzece Breń, na której woda w niektórych miejscach przelewa się wierzchem”.

 

– To też stanowi zagrożenie, bo Breń jest większy niż Upust i stanowi większe zagrożenie dla mieszkańców, jeśli dojdzie do ewentualnego przelania się w dużych ilościach. Czekamy na stabilizację pogody – wyjaśnił Bełzowski.

 

– Co najmniej do godzin porannych taka sytuacja będzie się utrzymywać. Jest ona na tyle dobra, że Wisła nie jest w maksymalnych stanach, to znaczy woda z Upustu i Breni jest odprowadzana – nie jest przetrzymywana i jeszcze swobodnie wchodzi do Wisły – tłumaczył zastępca burmistrza Szczucina.

 

Poszkodowanym pomogą m.in. więźniowie i terytorialsi

 

Gotowość do pomocy w związku z sytuacją pogodową wyraziły Wojska Obrony Terytorialnej; specjalne Zespoły Oceny Wsparcia jako pierwsze udały się na miejsca zdarzeń, oceniły sytuację i nawiązały kontakt ze sztabem kryzysowym. Do ich zadań należało też oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział, że około 100 więźniów zostało zgłoszonych do pomocy w usuwaniu skutków ulewnego deszczu i do obrony przed kolejnymi nawałnicami w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej.

 

– Szykujemy kolejne ekipy, jeżeli w innych miejscowościach byłaby taka potrzeba. Zrobimy, co w naszej mocy, żeby pomóc mieszkańcom w tak trudnych chwilach – podkreślił Jaki.

 

Szydło i Brudziński przerywają urlopy

 

W środę Dąbrowę Tarnowską odwiedziła wicepremier Beata Szydło. Zapowiedziała, że po rozmowie ze sztabem kryzysowym pojedzie „w teren”, gdzie lepiej zapozna się z aktualną sytuacją.

 

– Mogę zagwarantować jedno – nikt nie zostanie bez pomocy. Wszystkie siły, które są potrzebne, będą tutaj skierowane. Jest gotowe wojsko, są gotowi strażacy, będą zasiłki, będzie wszelka pomoc  – powiedziała Szydło.

 

Wicepremier zaznaczyła, że ze względu na doświadczenie w samorządzie, zdaje sobie sprawę z tego, jak trudna jest sytuacja. – Stąd moja decyzja, że zawiesiłam kampanię i przyjechałam tutaj – dodała.

 

Resort rodziny poinformował, że pomoc finansowa dla poszkodowanych będzie wynosić od 6 tys. zł do 20 tys zł., w zależności od rozmiaru zniszczeń.

 

W regionie pojawi się też premier Mateusz Morawiecki; zapowiedział, że „w krótkim czasie uda się do Małopolski i spotka się z wojewodą”. – Proszę o postawienie w stan gotowości wszystkich służb – dodał.

 

Morawiecki stwierdził, że będzie chciał się przekonać naocznie, „jak działają te służby u państwa, w szczególności w województwie małopolskim”.

 

Premier zwrócił też uwagę na sytuację osób starszych i samotnych. – One są szczególnie narażone na to nieszczęście, na skutki nieszczęść. Dbałość o tych ludzi – nasze babcie, naszych dziadków – jest szczególnym obowiązkiem pastwa – powiedział. Podziękował przy tym mieszkańcom, którzy „w tak solidarny sposób pomagają innym”.

 

Do Dąbrowy Tarnowskiej uda się też minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński; przerwał tym samym urlop, który wziął na czas kampanii wyborczej. 

 

Jak przekazało biuro prasowe resortu, Brudziński jest w kontakcie z wojewodami i komendantami służb. „Na bieżąco otrzymuje meldunki z dotkniętych intensywnymi opadami deszczu regionów” – podało MSWiA.

 

Lokalnie 130 litrów wody na metr

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed kolejnymi intensywnymi deszczami na terenie Małopolski i Podkarpacia.

 

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują na południowym wschodzie Polski w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).

 

Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm.

 

W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h. Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

 

Ponadto ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, południowych powiatach woj. łódzkiego i zachodnich powiatach woj. świętokrzyskiego.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. świętokrzyskim w powiatach zachodnich, południowo-wschodnich powiatach woj. śląskiego, woj. małopolskim i woj. podkarpackim.

 

Wody Polskie, które są podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną, poinformowały, że w nocy z 22 na 23 maja na rzekach w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku spodziewana jest fala wezbraniowa.

 

„Ryzyko podtopień występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe” – poinformowano.

 

W czasie burzy lepiej zostać w domu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby być bezpiecznym podczas burzy nie można wychodzić z domu jeśli to nie jest konieczne, należy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolic drzewem ani masztem. Należy odłączyć od prądu sprzęt domowy, unikać dotykania metalowych przedmiotów, a w górach jak najszybciej zejść ze szczytu.


Czytaj więcej…

Dąbrowa Tarnowska i Swarzów zalane, ewakuacja kilkudziesięciu …

Ogłosił alarm przeciwpowodziowy w Dąbrowie Tarnowskiej. – Na terenie województwa małopolskiego straż interweniowała ponad 350 razy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach tarnowskim i dąbrowskim. Po naszym spotkaniu pojadę do mieszkańców …

Źródło: Krakow.Wyborcza.pl

Beata Szydło zawiesiła kampanię wyborczą. Pojechała do Dąbrowy

Dąbrowa Tarnowska zmaga się z sytuacją powodziową. Z powodu podtopień ewakuowano w powiecie 32 osoby. Wicepremier Beata Szydło postanowiła przerwać kampanię wyborczą do Europarlamentu i udała się na obrady sztabu kryzysowego do …

Źródło: Wirtualna Polska

Małopolska: Obfite ulewy. Ewakuacja w powiecie dąbrowskim

Ewakuowane osoby to mieszkańcy miejscowości Swarzów i dwóch domów przy ulicach Nadbrzeżnej i Olesickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Znalazły one schronienie u rodziny, a część została ulokowana w lokalach socjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej.

Źródło: Onet.pl

Ewakuacja z podtopionych miejscowości w Małopolsce. "Nikt nie …

Nieprzejezdne drogi, podtopione domy i ewakuowani mieszkańcy. Tak jest w Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie (Małopolska). W miejscowości Suchy Grunt obsunął się wał przeciwpowodziowy. Ewakuowano 31 osób w powiecie dąbrowskim, gdzie …

Źródło: polsatnews.pl

Alarm powodziowy w Małopolsce. Ewakuacja w Dąbrowie

Nabrzeżnej i Oleśnickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam w nocy rzeka zalała najbliższe posesje i piwnice. W powiecie. Alarm powodziowy na terenie całego powiatu dąbrowskiego (najwyższy stopień zagrożenia) wydany został we wtorek i obowiązuje do …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Alarm powodziowy. Ewakuacja mieszkańców w Dąbrowie

Z powodu alarmu powodziowego ewakuowano w środę 27 osób w Dąbrowie Tarnowskiej oraz kilka osób w Swarzowie w woj. małopolskim. W Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano ludzi z budynków na ul. Nabrzeżnej i Oleśnickiej. Budynki zostały podtopione …

Źródło: TVP Info

Szydło zawiesiła kampanię wyborczą

Nikt nie zostanie bez pomocy – to mogę zagwarantować. Wszystkie potrzebne siły zostaną tutaj skierowane – podkreśliła wicepremier Beata Szydło, która dzisiaj odwiedziła Dąbrowę Tarnowską w województwie małopolskim, gdzie doszło do podtopień.

Źródło: m.niezalezna.pl

Tarnów i cały region walczą z powodzią [ZDJĘCIA]

Najpoważniejsze działania prowadzone były rano w Łęgu Tarnowskim, gdzie wysoka woda zagrażała wielu posesjom. Do wielu podtopień doszło również w Dąbrowie Tarnowskiej. W Tuchowie Biała o ponad pół metra przekracza stan alarmowy, ale płynie …

Źródło: Tuchów NaszeMiasto.pl

Alarm powodziowy i ewakuacja mieszkańców na południu Polski …

Na terenie powiatu dąbrowskiego wprowadzono alarm powodziowy, a strażacy ewakuowali już ponad 30 osób z zalanych obszarów w miejscowości Swarzów oraz w Dąbrowie Tarnowskiej. Część mieszkańców przetransportowano łodziami strażackimi.

Źródło: Wprost.pl

Beata Szydło zawiesza kampanię. Powodem nawałnice w Dąbrowie

Jestem w tej chwili w gminie Szczucin w powiecie Dąbrowa Tarnowska. Jadę dalej, tutaj wszyscy pracują. Sytuacja jest trudna, bo w trzech miejscach wał grozi przerwaniem, ale na szczęście woda opada. Walczymy z czasem. To kampania o uratowanie tych …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *