Ajax o milimetr od mistrzostwa Holandii

12 maja na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie odbył się pojedynek 34. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AFC Ajax i Utrechtu. Mecz zakończył się zwycięstwem AFC Ajax 4-1. Spotkanie obejrzało 53 520 widzów.

O. Boussaid 1′

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padł pierwszy gol w tym spotkaniu. W pierwszej minucie Othman Boussaid dał prowadzenie swojej jedenastce. Przy zdobyciu bramki asystował Gyrano Kerk.

W siódmej minucie po gwizdku arbitra oznaczającego początek spotkania kartką został ukarany Riechedly Bazoer, piłkarz gości.

Drużyna AFC Ajax wyrównała wynik meczu. W 14. minucie na listę strzelców wpisał się Klaas-Jan Huntelaar. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie 16 zdobytych bramek. W zdobyciu bramki pomógł Donny van de Beek.

Arbiter pokazał żółte kartki zawodnikom Utrecht: Timowi Letschertowi w 36. i Willemowi Janssenowi w 40. minucie.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników AFC Ajax w 45. minucie spotkania, gdy Donny van de Beek strzelił drugiego gola. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego dziewiąte trafienie w sezonie. Asystę przy bramce zaliczył Dušan Tadić.

Trener Utrechtu wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Nicka Venemę. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy 11 razy i ma na koncie aż cztery strzelone gole. Murawę musiał opuścić Othman Boussaid. W 54. minucie sędzia przyznał kartkę Sanderowi van de Streekowi z zespołu gości.

W 58. minucie Timo Letschert został zastąpiony przez Emila Bergströma. W 60. minucie arbiter wręczył kartkę Nicolasowi Tagliaficowi z AFC Ajax. W 66. minucie Riechedly Bazoer został zmieniony przez Lukasa Görtlera, co miało wzmocnić jedenastkę Utrechtu. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Noussaira Mazraouiego na Lasse Schoenego.

Trzeba było trochę poczekać, aby Dušan Tadić wywołał eksplozję radości wśród kibiców AFC Ajax, strzelając kolejnego gola w 75. minucie starcia. To już dwudzieste piąte trafienie tego zawodnika w sezonie. Bramka padła po podaniu Klaasa-Jana Huntelaara.

W 80. minucie swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Dušan Tadić z AFC Ajax. Na murawie, jak to często zdarzało się AFC Ajax w tym sezonie, pojawił się Daley Sinkgraven, którego zadaniem było wzmocnienie szyków obronnych. Zmienił on w 86. minucie Hakima Ziyecha. Rezultat meczu pokazał, że zmiana była dobrym posunięciem trenera.

W doliczonym czasie gry w drużynie AFC Ajax doszło do zmiany. Lassina Traore wszedł za Klaasa-Jana Huntelaara. Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 4-1.

Willem Janssen

40′

Matthijs de Ligt

Sean Klaiber

60′

Nicolas Tagliafico

Timo Letschert

36′ 58′

Joël Veltman

Sander van de Streek

54′

86′

Hakim Ziyech

Riechedly Bazoer

7′ 66′

Frenkie de Jong

Nicolas Gavory

72′

Noussair Mazraoui

Simon Gustafson

45′

Donny van de Beek

Rico Strieder

14′ 90′

Klaas-Jan Huntelaar

Gyrano Kerk

75′, 80′ (k.)

Dušan Tadić

Othman Boussaid

1′ 46′

REZERWOWI

Kostas Lamprou

Nick Marsman

Bruno Varela

Emil Bergström

58′

Lisandro Magallán

Mark van der Maarel

Rasmus Kristensen Nissen

Cyriel Dessers

86′

Daley Sinkgraven

Lukas Görtler

66′

Dani de Wit

Nick Venema

46′

Jurgen Ekkelenkamp

Zakaria Labyad

Noa Lang

72′

Lasse Schoene

Kasper Dolberg

90′

Lassina Traore

Jedenastka AFC Ajax była w posiadaniu piłki przez 64 procent czasu gry, przełożyło się to na okazałe zwycięstwo w tym meczu.

Piłkarze gospodarzy obejrzeli w meczu jedną żółtą kartkę, a ich przeciwnicy cztery.

Oba zespoły wykorzystały wszystkie zmiany w drugiej połowie.