9 maja – Dzień Europy. Jarosław Wałęsa: "To był początek epoki …

9 maja - Dzień Europy. Jarosław Wałęsa: "To był początek epoki ...

– Komisja Europejska dwa lata temu przygotowała białą księgę z pomysłami na rozw� …

W auli wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się w czwartek debata „15-lecie Polski w Unii Europejskiej”. Wśród dyskutantów byli m.in. prof. dr hab. Andrzej Stępniak, prof. Witold Orłowski, prof. Dariusz Filar oraz goście – Jarosław Wałęsa i Małgorzata Kidawa-Błońska. 

– W Sopocie z uwagi na Dzień Europy odbywa się spotkanie dotyczące przeszłości Unii Europejskiej, ale też jej przyszłości. Rozmawiamy tu na temat perspektyw, błędów, które popełnia Unia, ale też korzyści, które płyną z naszego członkostwa. Szczególnie ważne jest to, żebyśmy podkreślali, że dzisiejsze święto jest szczególne, bo symbolizuje początek epoki głębokiej współpracy i przede wszystkim pokoju na naszym kontynencie – mówił Jarosław Wałęsa.

– Bardzo dobrze, że dziś, w dniu święta Europy możemy rozmawiać o niej z młodymi ludźmi, o tym jakie niesie wartości dla ich i naszego życia, o rzeczach pozytywnych, które przed nami. Jednym z takich wyzwań jest ochrona zdrowia. Smog, zatrucie powietrza powodują, że umieralność Polaków jest bardzo duża. Dzięki pomysłom, środkom i współpracy z innymi krajami Unii Europejskiej możemy temu zapobiec. Mamy przygotowane rozwiązania, które będziemy mogli wprowadzić dosyć szybko, żeby Polacy w bezpiecznej, pięknej Europie poczuli się w pełni komfortowo. Cieszę się, że dyskusji przysłuchują się ludzie młodzi, bo to, co robimy teraz, będzie dla nich wszystkich – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pytani o to studenci mówili, że nie wyobrażają sobie życia w kraju, który nie byłby częścią Unii. Większość z nich, jako zalety przynależności Polski do UE wymieniają możliwość łatwego przemieszczania się, otwarcie rynków pracy, a także możliwości gospodarcze. „Wśród minusów wskazują na rozwiniętą biurokrację, niedoskonałość niektórych przepisów unijnych oraz próbę zbytniego ingerowania w polską politykę”.

9 maja został ustanowiony Dniem Europy w rocznicę przedstawienia tzw. planu Schumana, który zakładał utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja 1950 roku i zapoczątkowało integrację krajów Europy.

 

Piotr Puchalski
Napisz do autora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Czytaj więcej…

9 maja – Dzień Europy. Jarosław Wałęsa: "To był początek epoki …

9 maja przypada Dzień Europy. Jest to święto, które obchodzi się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Sopocie na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się z tej okazji konferencja poświęcona obecności Polski w Unii. Dyskutowali …

Źródło: Radio Gdańsk

Pogoda na dziś – czwartek 9 maja. W większości kraju deszcz, na …

Pogoda na dziś – czwartek 9 maja. Synoptycy zapowiadają na dziś deszczową pogodę. Silniejsze porywy wiatru i najniższa temperatura w ciągu dnia będzie dawała się we znaki mieszkańcom południowej Polski. Pogoda na dziś – 9 maja. gazeta.pl.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Obchody Dnia Europy w Trójmieście 9 maja 2019 roku. Konferencja …

9 maja to Dzień Europy. Już za chwilę odbędzie się w Sopocie spotkanie na temat nie tylko przeszłości, ale też przede wszystkim przyszłości Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiali na temat perspektyw dalszego rozwoju, o wnioskach, na podstawie błędów, …

Źródło: Dziennik Bałtycki

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *