5. czerwca to Światowy Dzień Środowiska, ale także „dzień bez …

MŚ U20: jak polska młodzież radzi sobie w meczach ostatniej szansy?

Ten temat jest obecny niemal codziennie. Stykamy się z nim każdego dnia w telewizji, prasie, czy radiu. Coraz więcej środowisk i towarzystw podejmuje rozmowy dotyczące tego właśnie problemu, a dziś obchodzimy nawet święto, które ma na to zwrócić naszą uwagę. Mowa o naturze, zanieczyszczeniach powietrza i działaniach prośrodowiskowych.

5 dzień czerwca to Światowy Dzień Środowiska. To okazja, aby zwrócić uwagę na to, jaki koszt ponosi cała planeta, abyśmy my mogli na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw. Choć może to brzmieć kuriozalnie, wiele z nas może nie zdawać sobie sprawy, że nawet proste codzienne czynności mogą prowadzić do powolnej degradacji środowiska.

Są też powody do uśmiechu. 5 czerwca obchodzimy również „dzień bez prasowania”. Jeśli planujecie właśnie zabrać się za ogarnięcie stosu ubrań, świętujcie i wybierzcie się na przykład na spacer. Tego dnia, zwlekanie w tym temacie jest absolutnie usprawiedliwione.

A o idei czerwcowego święta mówi Barbara Szymoniuk, prezes stowarzyszenia Ekolubelszczyzna:

Organizacja WWF wyliczyła, że spędzamy nawet 2 doby i 4 godziny rocznie prasując ubrania. Jak podkreśla, to strata czasu. Oczywiście, pewne ubrania muszą wyglądać elegancko i nie da się pominąć tego kroku, ale ważne aby robić to tylko wtedy, gdy faktycznie jest to niezbędne.

Wiele osób prasuje też bieliznę. Nie jest to jednak ta część garderoby, która bezwarunkowo tego potrzebuje. Roczny koszt prasowania to w Polsce nawet 1 miliard złotych. Ten, dla wielu przykry obowiązek, nie tylko pochłania nasz cenny czas, ale przyczynia się do globalnego ocieplenia. Typowa polska rodzina zużywa tylko do tej czynności 130 kWh rocznie. Uśredniając ceny prądu różnych dostawców do 55 groszy za 1 kWh, można przyjąć, że to koszt rzędu 72 złotych.

Wydaje się niedużo, ale jeśli prasujemy nawet kilka razy tygodniowo, koszty mogą być jeszcze wyższe. Najprostszym sposobem na to, aby je ograniczyć jest mocne strzepanie prania tuż po wyjęciu go z pralki.

Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka mówi, dlaczego warto dbać o środowisko:

Na koniec warto się też zastanowić, w jaki sposób możemy sprawić, że to środowisko będzie miało się lepiej. Aby się do tego przyczynić, należy zacząć od siebie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony dlaplanety.pl, gdzie można wpisać swoje eko-postanowienia. Pamiętajmy. Niechęć do prasowania to nie objaw lenistwa, ale dbałości o otaczający nas świat. Świętujmy!

Marta Zinkiewicz / Michał Gardyas


Czytaj więcej…

5. czerwca to Światowy Dzień Środowiska, ale także „dzień bez …

5 dzień czerwca to Światowy Dzień Środowiska. To okazja, aby zwrócić uwagę na to, jaki koszt ponosi cała planeta, abyśmy my mogli na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw. Choć może to brzmieć kuriozalnie, wiele z nas może nie zdawać sobie sprawy, …

Źródło: Radio Centrum (komunikaty prasowe)

Mostki. Dokładnie 10 lat temu, 5 czerwca, wspólnie – nauczyciele …

Dzień szkoły bez przemocy, 5 czerwca, był świętem wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i nie zamierzają pozostawać wobec niej obojętni. W latach 2006 – 2013 w polskich szkołach prowadzony był specjalny program społeczny „Szkoła bez …

Źródło: Gazeta Lubuska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *