40 lat temu Jan Paweł II budził Polaków z komunistycznej beznadziei

Elżbieta II złamie królewską tradycję. Pojawi się na pogrzebie swojej służącej

zobacz więcej wideo »

40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, która zdaniem części historyków w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz. Papież wypowiedział wtedy słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

– Pielgrzymka ta była wielkim wołaniem o ducha w sytuacji, w której Polacy przeżywali chwile zwątpienia, apatii, a jednocześnie chwile doświadczenia, że system komunistyczny powoli chyli się ku upadkowi. Brakowało jednak takiego ducha, o którego Ojciec Święty Jan Paweł II prosił i modlił się, dodając nam prawdziwej otuchy – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prymas Polski Wojciech Polak.

Jego zdaniem „ta pielgrzymka była przede wszystkim odwołaniem się do tego, kim jesteśmy jako chrześcijanie, jako ludzie wolni, odwołaniem się do naszego chrześcijańskiego ducha i wołaniem o ludzką godność, o szacunek dla ludzkiej godności”. – Ojciec Święty pobudzał serca Polaków do marzenia i do tego czynu, który potem w latach 80. przekształcał się w dążenie do wolności – powiedział prymas.

Ocenił, że pielgrzymka papieża w 1979 roku „pobudziła naszego ducha”. – Jan Paweł II wówczas nas umocnił, a wzywając Ducha Świętego, otworzył nas na powiew wolności – stwierdził Polak.

– Należy dzisiaj pamiętać, że ciągle jesteśmy wzywani do tego, by tę wolność jak najpełniej zagospodarowywać. Tym zobowiązaniem, które także płynie z przypominania po 40 latach tej pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, jest także nasza odpowiedzialność. Pamiętam, kiedy w Krakowie na Błoniach papież mówił, „abyśmy się nie znużyli, abyśmy nie zwątpili, abyśmy nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy”. To jest przesłanie, które wówczas nam przypomniał i wciąż jest żywe – powiedział prymas.

Jak mówił, „to pierwsze pielgrzymowanie Ojca Świętego jest dla nas ciągłym przypominaniem, żebyśmy do dziedzictwa papieskiego odważniej się zbliżali, byśmy z niego czerpali, byśmy nie zwątpili, że w nim jest siła i moc do tego, żeby ono nas dzisiaj inspirowało w naszych wyborach, w naszym przeżywaniu trudnego dziś”.


Czytaj więcej…

"Pobudził naszego ducha". 40 lat temu Jan Paweł II przybył do Polski

40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, która zdaniem części historyków w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany …

Źródło: TVN24

40 lat temu Jan Paweł II budził Polaków z komunistycznej beznadziei

W niedzielę upływa 40 lat od rozpoczęcia pierwszej wizyty w Polsce papieża Jana Pawła II. 2 czerwca 1979 roku przyniósł nam On powiew duchowej wolności w kraju od dziesięcioleci zniewolonym komunistycznymi okowami. W powszechnym przekonaniu …

Źródło: PCh24.pl

Donald Trump wydał oświadczenie ws. 40. rocznicy pielgrzymki …

Prezydent Trump podkreślił, że dziewięciodniowa pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski zmieniła bieg historii. "Pamiętając o długotrwałej walce Polaków z komunizmem podkreślamy, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Donald Trump: Jan Paweł II rzucił wyzwanie represyjnym siłom …

Prezydent Stanów Zjednoczonych wydał specjalne oświadczenie z okazji 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Podkreślił w nim, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi i jego postawie w wyjątkowo trudnych czasach walki …

Źródło: Wirtualna Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *