30-lecie wolnych wyborów do Senatu. Uroczysta sesja Izby Wyższej …

Wybory prezydenckie na Litwie wygrał kandydat niezależny Gitanas ...

zobacz więcej wideo »

– Polacy 30 lat temu przelali niejako na Senat swoje pragnienie wolności, swoje pragnienie demokracji, bo właśnie wybory do Senatu, wynegocjowane przy Okrągłym Stole, były wyborami w pełni wolnymi, choć trzeba pamiętać cały czas o ogromnych dysproporcjach w dostępie do mediów, w znajomości sztuki, techniki, w dostępie do społeczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przemawiając we wtorek w Senacie.

Jak zaznaczył, te dysproporcje „dały o sobie bardzo szybko znać wkrótce po tych wyborach w kolejnych latach i dekadach Rzeczypospolitej”.

– Jednak po latach, choć byłem bardzo krytyczny wówczas wobec Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca, po latach dostrzegam ich ogromną wartość. I rzeczywiście śmiało sam mogę przyznać, że były one niezwykle ważnym krokiem na drodze do wolności, ku w pełni wolnym wyborom, które odbyły się dwa i pół roku później, w 1991 roku – oświadczył premier.

Szef rządu mówił, że lata 1979, 1980, 1989 r. wiążą się z głębokim pobudzeniem narodu, który poczuł wówczas „siłę i czas” (słowa Jacka Kaczmarskiego z utworu „Mury” – red.). – Mam głęboką nadzieję i przekonanie, że dzisiaj również mamy do czynienia z przebudzeniem, które co jakiś czas w historii daje się we znaki (daje o sobie znać – red.). Nie można go pomijać, nie można go zmarnować – podkreślił Morawiecki.

– Polacy pobudzili się ku wolności – wskazywał premier. Później jednak, jak wskazał, poprzez zniechęcanie do polityki i zniechęcanie do służby publicznej, „odwrócili się, dając temu wyraz poprzez niską frekwencję” w wyborach, „odwrócili się od tych, którzy starali się walczyć o lepszą Polskę”.

– Dzisiaj i w ostatnich latach, mam nadzieję, że to przebudzenie będzie kolejnym i trwałym, które będzie wytyczało drogę ku lepszej Polsce. Drogę ku lepszej Polsce, którą również zawdzięczamy tym, którzy starali się do tamtego porozumienia doprowadzić – oświadczył Morawiecki.

Premier dziękował wszystkim osobom tamtego czasu, zarówno stronie solidarnościowej, jak i stronie rządowej, która „doprowadziła do tego okrągłego stołu, który był ważnym etapem na drodze ku pełnej polskiej niepodległości i wolności”.

Morawiecki powiedział, że pierwsze w pełni wolne wybory odbyły się w 1991 r. i w ich wyniku wyłoniono rząd Jana Olszewskiego. – Z którym to rządem wiąże się inna data 4 czerwca, o której też powinniśmy pamiętać i dlatego właśnie nasza historia III Rzeczpospolitej jest taka pokręcona, niełatwa. I ten drugi 4 czerwca – 1992 roku – to był bardzo smutny 4 czerwca – powiedział premier nawiązując do odwołania rządu Olszewskiego.

27 lat temu, wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach.

Premier następnie mówiąc o 4 czerwca 1989 r. powiedział, że nie można patrzeć na tę datę jako na jedyną datę, która doprowadziła nas do wolności. – Bo tak nie było, do wolności doprowadziły nas te wielkie wysiłki, o których mówił pan marszałek (Sejmu Marek – red.) Kuchciński, do wolności doprowadziła nas również właśnie Solidarność – powiedział szef rządu.

Mówił, że przede wszystkim Solidarność „pobudziła masowy ruch, pobudziła pragnienie wolności w roku 1980, 1981”. – To pragnienie, którego nie dało się już później wygasić – podkreślił Morawiecki.

Przed premierem w Senacie swoje wystąpienia mieli prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – Droga do wyborów czerwcowych w Polsce, od czasów zakończenia II wojny światowej była długa. Trwała dziesiątki lat, pełna była poświęceń oraz powszechnych zmagań z totalitarną władzą – często niestety krwawych. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, świadomi, że PRL jest państwem o ograniczonej suwerenności – mówił między innymi marszałek Sejmu.

– Odzyskana wolność pozwala na realizację naszych zamierzeń i to od nas zależy kształt Rzeczpospolitej, bo państwo jest dla nas, jest dla obywateli – mówił z kolei w swoim wystąpieniu marszałek Karczewski.

Mówiąc o przemianach gospodarczych po 1989 r., prezydent Duda ocenił z kolei, że „z całą pewnością można było to zrobić lepiej”. – Czy były błędy? Tak, były błędy. Ale mimo wszystko jestem wdzięczny i chcę z całą tą wdzięcznością wspomnieć wszystkich tych, którzy w 1989 roku bezinteresownie stawali do tego, żeby odtworzyć Polskę prawdziwie demokratyczną, wolną, suwerenną, niepodległą – powiedział.

Oglądaj

Uroczyste posiedzenie Senatu. Przemówienia prezydenta i marszałków

Wideo: tvn24
Uroczyste posiedzenie Senatu. Przemówienia prezydenta i marszałków


Czytaj więcej…

30. rocznica wyborów czerwcowych. Historia, liczby, biogramy …

4 czerwca 1989 Polacy poszli na wybory, by – jak się okazało – dać wyraz niezadowoleniu wobec panującego systemu. Komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach i kilka miesięcy później …

Źródło: TVN24

Morawiecki: byłem krytyczny wobec wyborów 4 czerwca, ale po …

Wybory z 4 czerwca 1989 roku były niezwykle ważnym krokiem na drodze ku wolności – powiedział we wtorek na uroczystym posiedzeniu Senatu premier Mateusz Morawiecki. – Polacy 30 lat temu przelali niejako na Senat swoje pragnienie wolności, swoje …

Źródło: TVN24

4 czerwca 1989. Wspomnienia czytelników Interii

4 czerwca 1989 r. po raz pierwszy od ponad 40 lat do udziału w wyborach parlamentarnych dopuszczono opozycję. Wybory nie były jednak w pełni demokratyczne. Stanowiły rezultat negocjacji, które władza komunistyczna prowadziła z NSZZ "Solidarność" i …

Źródło: Interia

4 czerwca: co to za święto? Co to wydarzyło się 4 czerwca 1989

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu. Tego dnia w wielu miastach w Polsce świętuje się rocznicę symbolicznego zakończenia komunizmu. Sprawdzamy, czym dokładnie jest święto 4 czerwca, co wydarzyło się tego …

Źródło: Wiadomości RadioZet

Rocznica wyborów '89 w Senacie. „Klęska komunistów otworzyła …

W Sali Kolumnowej w Sejmie zorganizowano uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 30-lecia częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Na uroczystości pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki a także marszałkowie …

Źródło: Wprost.pl

"Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków …

Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków; wielkim tryumfem, który zmienił świat. To dzięki tym wyborom i postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie centralnej – mówił dziś na uroczystym posiedzeniu Senatu …

Źródło: m.niezalezna.pl

30-lecie wolnych wyborów do Senatu. Uroczysta sesja Izby Wyższej …

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z …

Źródło: polsatnews.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *