20 marca. Dziś początek astronomicznej wiosny

20 marca. Dziś początek astronomicznej wiosny

W zasadzie astronomiczną wiosnę mamy od 20 marca. To właśnie tego dnia Słońce minęło punkt zwany „punktem Barana”. Co ciekawe, tym stuleciu wiosna już nigdy nie przyjdzie 21 marca. Będzie zjawiać się wcześniej. Ostatnim razem, kiedy „premiera wiosny” odbyła się tradycyjnie 21. marca, był rok 2011. Tak będzie aż do roku 2102. Czym jest spowodowane to przesunięcie?

Z astronomicznego punktu widzenia początek wiosny to chwila, w której Słońce podczas pozornej wędrówki po niebie wzdłuż ekliptyki przecina równik niebieski, punkt ten nazywany jest „punktem Barana”, gdyż w przeszłości znajdował się w takiej właśnie konstelacji. Punkt ten jednak jest… ruchomy. Teraz znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, a za pół tysiąca lat możemy się go spodziewać w konstelacji Wodnika.

Kiedy znów punkcik wróci do konstelacji Barana? Za mniej więcej 26 tys. lat. Tyle bowiem trwa okres ruchu precesyjnego. – Ziemia nie tylko kręci się w kółko i biegnie dookoła Słońca, ale dodatkowo buja się na boki jak dziecięcy bączek . Jej oś zakreśla w przestrzeni stożek i to właśnie ten ruch powoduje przemieszczanie się punktu Barana po niebie – tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dziennikarz naukowy Karol Wójcicki. Dodatkowo, Ziemia porusza się po elipsie wokół Słońca, której dłuższa oś… też powoli kręci się wokół naszej gwiazdy. Nie bez znaczenia, choć minimalnego, ma wpływ grawitacji innych planet na ruch Ziemi.

Oprócz pierwszego dnia wiosny 21 marca obchodzimy także Dzień Wagarowicza.

Czytaj także:
Zdjęcia więźnia z Chełma trafiły na Facebooka. W sprawę zamieszany jest strażnik

Galeria:
Dziś obchodzimy pierwszy dzień wiosny. Zobacz najlepsze memy!


Czytaj więcej…

Dziś obchodzimy pierwszy dzień wiosny. Zobacz najlepsze memy!

Co ciekawe, tym stuleciu wiosna już nigdy nie przyjdzie 21 marca. Będzie zjawiać się wcześniej. Ostatnim razem, kiedy „premiera wiosny” odbyła się tradycyjnie 21. marca, był rok 2011. Tak będzie aż do roku 2102. Czym jest spowodowane to przesunięcie?

Źródło: Wprost.pl (komunikaty prasowe)

20 marca. Dziś początek astronomicznej wiosny

Pierwszy dzień wiosny 2019. Jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ze sobą ekliptyka i równik niebieski, nazywany jest punktem Barana. Właśnie on ma związek z rozpoczęciem astronomicznej wiosny na półkuli północnej. Miłośników nieba w …

Źródło: Onet.pl

Dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny

W środę 20 marca o godz. 22.58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. Od tej pory dni będą coraz dłuższe od nocy. Na wiosennym niebie można dostrzec ciekawe zjawiska astronomiczne, m.in. planety i widowiskowe zbliżenia …

Źródło: Bankier

Rozpoczęła się astronomiczna wiosna

W środę 20 marca o godz. 22.58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. Od tej pory dni będą coraz dłuższe od nocy. Uczniowie zwyczajowo witają pierwszy dzień wiosny topieniem marzanny.

Źródło: polsatnews.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *