2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To doskonała okazja, by zastanowić się nad znaczeniem literatury w życiu najmłodszych. Dlaczego ten dzień wypada właśnie dzisiaj? I co warto czytać dzieciom, żeby jak najbardziej rozwijać ich wyobraźnię? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Niedawno przez media przeszła fala oburzenia i wątpliwości, związana z faktem, że w Polsce od lat panuje niski poziom czytelnictwa. 2 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci to doskonała okazja, by przypomnieć sobie rolę książek w naszym życiu. Skąd się wzięła data tego nietypowego święta? Na czym polegają obchody? I najważniejsze – co robić, by zachęcić najmłodszych do zanurzenia się w świat wyobraźni?

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. To jeden z najbardziej znanych autorów bajek dla najmłodszych. Ze świecą szukać kogoś, kto nie słyszał o takich utworach jak Królowa Śniegu, Calineczka czy Dziewczynka z zapałkami

Święto dedykowane książkom dla dzieci zostało ustanowione w 1967 roku. Co ciekawe, każdego roku jest wybierany inny kraj, który pełni rolę gospodarza obchodów. Ten zaszczyt przypadł Polsce w udziale w 1980 roku. Wtedy przedstawiciele naszego państwa mogli zdecydować, jaki będzie temat bieżących obchodów. Zaprosili także jednego z pisarzy, żeby napisał list, w którym zwróci się do małych czytelników ze wszystkich zakątków globu. Do przygotowania plakatu Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci są angażowani najwybitniejsi artyści.

W 2019 roku gospodarzem została Litwa, a zaproszonym autorem – Kęstutis Kasparavicius. Pisarz, będący jednocześnie ilustratorem, podjął się także przygotowania plakatu. W swoim liście zwrócił uwagę, że osoby lubiące czytać są o wiele bardziej interesującymi ludźmi, niż ci, którzy stronią od lektur. 

To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom, którzy pragną zainteresować swoje pociechy literaturą. Wybierając książkę dla dziecka, należy pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

Nie wolno nam zapominać, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Jeśli najmłodsi będą często widywali swoich rodziców z książką w ręku, szybko nabiorą chęci, by także sięgnąć po coś do czytania. Przed wręczeniem egzemplarza maluchowi warto wcześniej samemu się z nim zapoznać. Chociaż Baśnie braci Grimm są bardzo piękne, niektóre wydania są skierowane do dorosłych i zawierają sceny pełne przemocy. 

Zanim skierujemy nasze kroki do najbliższej księgarni, przypomnijmy sobie o lekturach, po które sami sięgaliśmy w dzieciństwie. Na liście pozycji obowiązkowych dla małych dzieci powinny bez wątpienia znaleźć się takie klasyki jak Kubuś Puchatek, Muminki, MikołajekMary Poppins, a także wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. 

Warto sprawdzić, czy z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci 2 kwietnia nie przewidziano rabatów na pozycje z gatunku literatury dziecięcej. Pamiętajcie, że dzieciom należy czytać i zachęcać je do lektury już od najmłodszych lat! Nie zapominajmy, że poza tym radosnym świętem obchodzimy także 14. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. 

2 kwietnia to wyjątkowa data – dziś obchodzimy Dzień Książki Dla Dzieci. 


Czytaj więcej…

2 kwietnia. Dziś Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. "W …

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to wypada co roku w rocznicę sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena i zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Pogoda we wtorek 2 kwietnia 2019 r.

Pogoda we wtorek 2 kwietnia 2019 r. We wtorek cała Polska będzie na skraju wyżu atmosferycznego położonego na wschód od Polski. We wtorek pozostaniemy w chłodnej masie powietrza. Poranek w wielu miejscach może nas przywitać kilkustopniowym …

Źródło: Gazeta Wyborcza

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin wielkiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Święto to ma na celu nie tylko rozpowszechnianie literatury dziecięcej, ale także promowanie czytelnictwa …

Źródło: RMF Classic

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia 2019 …

2 kwietnia jest rocznicą urodzin duńskiego pisarza i poety, Hansa Christiana Andersena, autora takich baśni jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Mała Syrenka”. Wiadomo, że święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds.

Źródło: Wirtualna Polska

2 kwietnia: czym jest Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci?

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. To jeden z najbardziej znanych autorów bajek dla najmłodszych. Ze świecą szukać kogoś, kto nie słyszał …

Źródło: Lelum.pl

Dzień Książek dla Dzieci

Nie przypadkowo Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci wypada 2 kwietnia. Jest to dzień urodzin duńskiego baśnio pisarza Hansa Christiana Andersena. Takie baśni jak "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami" czy "Królowa śniegu" pewnością każdy …

Źródło: Lokalna Telewizja (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *