​Japonia: Abdykacja cesarza Akihito

​Japonia: Abdykacja cesarza Akihito

Ceremonia abdykacji będzie trwała około 10 minut (rozpocznie się dziś o godz. 10.00 naszego czasu). Decyzję ogłosi oficjalnie premier Shinzo Abe. Następnie Akihito po raz ostatni przemówi jako cesarz Japonii. Formalnie przestanie być monarchą o północy. Zakończy się wówczas era Heisei, co oznacza „Pokój wszędzie”. Rozpocznie się era Reiwa, to znaczy „Piękna harmonia”. 

Następnego dnia cesarzem zostanie 59-letni książę Naruhito. Na znak prawowitej sukcesji zostaną przed nim położone symbole władzy cesarskiej – starożytny miecz, klejnoty i pieczęcie. Będzie to pierwszy etap objęcia chryzantemowego tronu. Uroczysta intronizacja odbędzie się 22 października. 

Cesarz Hirohito, w którego imieniu Japończycy walczyli podczas drugiej wojny światowej, miał status półboski. Utracił go po przegraniu wojny przez Japonię. Został też pozbawiony władzy politycznej. Jego syn, Akihito, zmienił wizerunek monarchy. Jako 125. cesarz Japonii zbliżył się do zwykłych ludzi. Jego syn, następca tronu, książę Naruhito wyraził niedawno nadzieję, że jako cesarz również będzie blisko Japończyków, będzie z nimi dzielił radości i smutki. 

Akihito zasugerował, że zamierza ustąpić z tronu, prawie trzy lata temu. Wyraził wówczas obawy, że z powodu wieku trudno mu będzie pełnić obowiązki. Cesarz miał operowane serce. Przeszedł też leczenie raka prostaty. 

Po raz ostatni cesarz Japonii abdykował w 1817 roku, czyli ponad 200 lat temu. Abdykacja Akihito to kolejna rezygnacja z panowania w ostatnim czasie. W tym dziesięcioleciu ustąpili: królowa Niderlandów, król Belgów, król Hiszpanii, emir Kataru oraz papież Benedykt XVI.

koz


Czytaj więcej…

Cesarz Akihito opuszcza Chryzantemowy Tron. To pierwszy taki przypadek w Japonii od dwustu lat

Na początek Akihito odprawił modły do bogini słońca Amaterasu, od której, jeśli wierzyć japońskim kronikom, wywodzi się najstarsza dynastia świata. Samą główną ceremonię Taiirei-Seiden-nogi, czyli Abdykacji jego Cesarskiej Mości, zaplanowano na drugą …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Japonia. Cesarz Akihito abdykował. Parlament zmienił prawo, aby było to możliwe

Ceremonia abdykacji cesarza Japonii Akihito odbywała się w Pałacu Cesarskim w Tokio. W jej trakcie Akihito wygłosił swoje ostatnie przemówienie jako cesarz. Formalnie będzie sprawował swoją funkcję do północy czasu lokalnego. Podczas prywatnej …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Japonia: pierwsza abdykacja od 202 lat

Japonia jest świadkiem pierwszej cesarskiej abdykacji od dwóch stuleci. To rzadkie wydarzenie, nawet dla dziedzicznej monarchii, o której mówi się, że sięga prawie trzech tysięcy lat. Dziś cesarz Akihito, w wieku 85 lat, abdykował po 31 latach panowania.

Źródło: Onet.pl

​Japonia: Abdykacja cesarza Akihito

Cesarz Japonii Akihito rozpoczął we wtorek rytualne uroczystości związane ze swoją abdykacją od modlitwy do szintoistycznej bogini słońca. Po południu wygłosi pożegnalne przemówienie, a w środę na Chryzantemowym Tronie zastąpi go jego najstarszy …

Źródło: Interia

Cesarz Japonii abdykował. Ceremonia, której nie było od ponad 200 lat, trwała kwadrans

Foto: Yomiuri Shimbun / East News Na kilka godzin przed abdykacją cesarz Akihito ubrany w tradycyjny strój udał się z wizytą do miejsca kultu bogini Amaterasu uważanej za protoplastkę cesarskiego narodu, żeby poinformować ją o swoim planie …

Źródło: BusinessInsider

Japonia: po prawie 30 latach panowania cesarz Akihito abdykuje

Ceremonia abdykacji będzie trwała około 10 minut (rozpocznie się dziś o 10.00 naszego czasu). Decyzję ogłosi oficjalnie premier Shinzo Abe. Następnie Akihito po raz ostatni przemówi jako cesarz Japonii. Formalnie przestanie być monarchą o północy.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *